Kobiety z Ravensbrück. Sarah Helm

Читать онлайн.
Название Kobiety z Ravensbrück
Автор произведения Sarah Helm
Жанр Биографии и Мемуары
Серия
Издательство Биографии и Мемуары
Год выпуска 0
isbn 9788380972926



Скачать книгу

jeszcze? Tylko ta kwestia dręczy nasze umysły”. Jednak od maja do września nie napisała żadnego listu do Carlosa i Leocadii, co sugeruje, że napaść Sonntaga na Olgę i wątłą kobietę, którą niosła, nastąpiła mniej więcej w czerwcu. Prawie na pewno spędziła to lato w ciemnej izolatce w obozowym bunkrze, pozbawiona możliwość pisania i otrzymywania listów, i całkiem sama.

      Nie udało się ustalić, kim była kobieta niesiona przez Olgę ani co się z nią stało. Ale do dziś pozostaje upamiętniona jako wychudzona postać w ramionach Olgi w Tragende, posągu, który patrzy na wody jeziora w Ravensbrück.

      Rozdział 8

      Doktor Mennecke

      Więźniarki się nie bały. Nogi puchły z powodu nowych nocnych zmian w nowej szwalni, mówiły niektóre. Inne uznały, że to histeria. Max Koegel zrzucił winę na eksperymenty lekarza. Wiele osób słyszało, jak przeklinał Sonntaga i oskarżał go o zarażenie całego obozu.

      O pierwszej w nocy następnego dnia ktoś obudził Berthę Teege i dał jej klucze do kuchni oraz bloku karnego. Obóz obowiązuje teraz kwarantanna, dowiedziała się, a ona obejmuje nad nim pieczę: „Oto jak podatne na panikę były władze”. Transporty więźniarek zawieszono do odwołania, a kobiety w obozie miały zakaz opuszczania baraków. Esesmański personel nie zamierzał wchodzić do kompleksu, dopóki tajemnicza zaraza nie zniknie.

      Przez następne dni w obozie panował osobliwy spokój. „Sparaliżowane” aspołeczne zgromadzono w jednym bloku, który otoczono kordonem, ostrzegając, by miejsce omijać z daleka. Jednak pewna więźniarka nie zamierzała omijać z daleka zarażonych. Milena Jesenská, urzędniczka szpitalna, która tak bezwstydnie odrzucała awanse Sonntaga, zaprzyjaźniła się z wieloma chorymi przebywającymi w rewirze. Teraz postanowiła im pomóc, a nikt nie stawał jej na drodze.

      Latem 1941 roku Milena Jesenská była prawdopodobnie najbardziej charyzmatyczną postacią w obozie. Chora na artretyzm i przewlekłą chorobę nerek, na pierwszy rzut oka wyglądała na starszą niż czterdzieści trzy lata, ale jej duch pozostawał niezłomny. Płomiennie rude włosy nadal rosły jej gęste i długie, a oczy biły blaskiem osoby, która nigdy nie podporządkuje się zasadom. Grete Buber-Neumann powiedziała, że miała w sobie taką pewność siebie, która zdawała się chronić ją przed ciosami SS. Kulenie się lub strach prowokowały ciosy, ale na apelu Milena zawsze grzebała się z ustawianiem w szeregu, czym denerwowała dyżurną dozorczynię, która ruszała w jej stronę, by uderzyć, ale kiedy napotykała wzrok Jesenskiej, odwracała się i odchodziła.