Lumepall. Warren Buffett ja elu kui äri. Alice Schroeder

Читать онлайн.
Название Lumepall. Warren Buffett ja elu kui äri
Автор произведения Alice Schroeder
Жанр Биографии и Мемуары
Серия
Издательство Биографии и Мемуары
Год выпуска 0
isbn 9789949694785



Скачать книгу

armas väikest kasvu pontsakas Saksa-Ameerika päritolu mees oli tulnud Nebraska osariiki Cumingi maakonda hobuse ja kaarikuga, kooliinspektorina, pühvlinahast keep põlvedel.73 Perepärimuse järgi jumaldas ta oma naist Stellat, kellega neil sündis kolm tütart – Edith, Leila ja Bernice – ning üks poeg – Marion. Inglise päritolu Stella oli Nebraskas West Pointis, st Saksa-Ameerika päritolu hausfrau’de linnakeses, õnnetu ega tundnud end seal kunagi vabalt. 1909. aastal varises ta vaimselt kokku. See näis olevat pahaendeliselt korduv ilming perekonna ajaloos, sest Stella ema Susan Barberit, kelle kirjeldamiseks kasutati sageli sõna „maniakaalne“, hoiti Nebraska osariigi vaimuhaiglas, kus ta 1899. aastal suri. Pärast intsidenti, milles Stella olevat Ediet perepärimuse järgi ahjuroobiga jahtinud, loobus John Stahl oma proovi­reisija tööst, et hoolitseda laste eest. Stella tõmbus üha sagedamini oma toapimedusse, kus ta istus ja keerutas juuksesalke ümber sõrme, ilmselgelt depressioonis olles. Seda isolatsiooni katkestasid aeg-ajalt abikaasa ja tütarde vastu suunatud vaenulikud rünnakud.74 Stahl, kes mõistis, et ei saa lapsi oma emaga jätta, ostis ära ajalehe Cuming County Democrat, et ta saaks kodus töötades elatist teenida. Sellest ajast peale hoolitsesid majapidamise eest viiene Leila ja tema õed, kes aitasid isal ka ajalehte välja anda. Leila õppis lugema trükilao ridade pealt. Üheteistkümneaastaselt oskas ta juba kasutada Linotype’i trükimasina pneumopuuri ja igal reedel puudus ta koolist peavalude tõttu, mis piinasid teda alates ajast, kui ta hakkas hoolitsema selle eest, et ajaleht neljapäeva öösel valmis saaks. Elades trükikojaks kohandatud ja hiirtest kubiseva maja teisel korrusel, pani perekond kõik oma lootused Marionile, nende geniaalse, advokaadiks õppiva venna tulevikule.

      „Kui ma olin laps,“ kirjeldas Warren hiljem, „oli mul igasugu häid asju. Minu trump oli mu kodu, kus räägiti huvitavatest asjadest, mul olid intelligentsed vanemad ja ma käisin korralikes koolides. Ma ei kujuta ette, et mind oleksid võinud kasvatada paremad vanemad. See oli tohutult tähtis. Ma ei saanud vanematelt raha ja ega ma seda tegelikult tahtnud ka. Kuid ma sündisin õigel ajal ja õiges kohas. Ma võitsin „munasarjaloteriiga!““

      Buffett arvas alati, et tema edu juures mängis suurt osa õnn. Kuid oma perekonda meenutades lõi ta sellest siiski ka omaenda reaalsuse. Üksikud oleksid nõustunud väitega, nagu ta poleks võinud kasvada paremate vanemate käe all. Kui ta rääkis sellest, kui tähtis on, et vanematel oleks laste kasvatamisel mõtteline punktitabel, tõi ta alati näiteks oma isa. Ta ei maininud mitte kunagi oma ema.

      54 Täpsemalt saržkanga, st toimse sidususega villase, puuvillase või siidriide kuduja. (Tõlkija märkus)

      55 Warreni õde Doris Buffett, perekonna genealoog, on Buffettite sugupuud põhjalikult uurinud. Lühiülevaade perekonna esimestest teadaolevatest kõukudest tugineb tema uurimistööle.

      56 Kas Nathaniel või Joseph.

      57 Tegemist oli linna suurima ja parima hobusetalliga, kus parimatel aegadel oli 70 hobust, uhked saanid, kaarikud, maneež ja isegi surnuvanker. Talli hiilgeajad kestsid mitu aastat, kuid millalgi autoajastu algusaegadel see hääbus.