Голгофа козацьких нащадків. Терновий вінок. Ганна Ткаченко

Читать онлайн.
Название Голгофа козацьких нащадків. Терновий вінок
Автор произведения Ганна Ткаченко
Жанр Современная зарубежная литература
Серия
Издательство Современная зарубежная литература
Год выпуска 2006
isbn 978-966-14-9469-4, 9789661494687



Скачать книгу

хриплим голосом говорив Ковшар, не перестаючи терти свою бороду та почервоніле від нервування обличчя.

      – Оті козаки та інші військові й стояли під Харковом, коли на них більшовики напали. Стояли та не встояли, – доводив своє Невжинський.

      – Ой, лишенько! Так у козаки мій племінник пішов, вдома жінка молода і дитинка маленька! – мало не заголосила Проня на полику, виглядаючи з-за ширми.

      – Цить, Проню, про племінника потім, – гримнув на неї Сава.

      – Ну, і що ж ті більшовики? Розказуй, Архипе, що знаєш, видно, пани теж ситуацію всю вивчили, бо добре розказуєш, їм теж воно пече, не тільки нам, – говорив Левенець, соваючись на дерев’яній лавці, ніби тепер гвіздки йому кололи в одне місце.

      – До цього часу більшовики сили набралися, бо дурили людям голови, і на наші міста посунуло вже велике військо, солдати з фронту до них приєдналися і матроси, повіривши в обіцяне хороше життя. Пів-України вони зайняли. І в нас їхні війська були, а сказали, що то народна армія. З Росії вони йшли, з Курська.

      – Значить, усе-таки хитрощами. І депутатів хитрощами збирали, і ультиматуми придумали. Солдатів, матросів, робітників, а разом з ними і нас, і Прониного племінника теж, виходить, дурять? – хитав головою Левенець. – Я зрозумів, що багато хто до влади рветься, а вони можуть усіх перехитрити. Що ж у них далі на думці?

      – Не заважай, Никифоре, це було зимою, ще до Різдва, а після того Центральна рада знову прийняла Універсал, це який уже буде, – Сава загинав пальці на руці, перелічуючи всі. – Четвертий, виходить. Ось у мене про це газета є. Я той Універсал разів двадцять читав.

      – Тому-то він у тебе такий затертий, там уже нічого не видно, – придивлявся до газети Левенець.

      – Усе тут видно. Українська народна республіка стає самостійною, незалежною. Оце ти бачиш? І про територію тут є, і про свої гроші – гривні, і про свій прапор синьо-жовтий.

      – Ви дуже, Афанасійовичу, не смакуйте, бо я ж кажу, що більшовицьке військо з матросами від Харкова пішло на Київ, а наші знову не про армію, а про гроші та про прапор. До вас бандити лізтимуть, а ви не за гвинтівку, а жінці та дітям розказуватимете, як далі жити збираєтеся? – вже сердито говорив Невжинський.

      – Я тобі завжди допомагав, Архипе, можна сказати, робити навчив, а ти вже на мене покрикуєш. То це тільки один раз до панів сходив, – сердився Сава.

      – Вибачайте, Афанасійовичу, коли щось не так, бо я теж за наше діло вболіваю, а не за те, хто як розкаже. Я ж завжди з вами, до кого мені ще хилитися, а ви від мене, та все про панів нагадуєте. Пішов до них, бо хотів узнати, що там кажуть, щоб і ми з вами знали.

      – Так… Пити більше не будемо, а лампу задуй, Саво, надворі сіріє, і Проня, он, сидячи заснула, – показав Левенець на ширму. – Хлопці, давайте розходитися, вже світає. Нашого з вами голосу в жодній раді немає, і ніхто в нас нічого не питав. Мені оце який би не був уряд, аби тільки землю не забирали, бо все вирощував, а за проданий товар знову землю купував. Зараз її вже нібито і багато, а всі,