Ahviparadoks. Teadvuse suunamine. Prof. Peters Steve

Читать онлайн.
Название Ahviparadoks. Teadvuse suunamine
Автор произведения Prof. Peters Steve
Жанр Зарубежная психология
Серия
Издательство Зарубежная психология
Год выпуска 2015
isbn 9789949277094



Скачать книгу

vastutate tema ohjamise eest.

      Teis peituv Ahv

      Kordame veel kord üle: teie peas istuv Ahv on teist eraldi. See sündis küll teiega samal ajal, kuid tegelikult pole sel teie kui Inimesega midagi pistmist. See on lihtsalt teie masinavärgi osa. Näiteks saite sündides endale teatud värvi silmad. Te ei valinud seda värvi, see anti teile. See oli teie geenides. Selles asjas pole võimalik suurt midagi muuta, seega aktsepteerite oma silmade värvi ja lähete eluga edasi. Samamoodi ei valinud te ka Ahvi, see anti teile ja teil tuleb seda aktsepteerida. Sel on omaenda teadvus ja ta mõtleb originaalseid mõtteid, mis pole teie omad. See on elav masin, mis on ehitatud eesmärgipäraselt, ja eesmärgiks on kindlustada järgmine põlvkond. Sel Ahvil on omaenda isiksus ja see on suuteline teie eest teie elu elama, tavaliselt küll mitte väga hästi, kuid ta on selleks suuteline! See on erakordselt võimas emotsionaalne masin.

      Võib-olla soovite oma Ahvile nime panna ja talle ennast esitleda, sest ta etendab meie elus üht suurimat rolli. Terve elu vältel olete teie (Inimene) ja teie Ahv (teie emotsionaalne mõtlemismasin) sageli sõjajalal.

      Oluline mõte

      Üks edukuse ja õnne saladusi on õppida elama koos endas peituva Ahviga, mitte lasta tal ennast hammustada või rünnata. Selleks tuleb teil aru saada, kuidas ahv käitub ja miks ta mõtleb ja tegutseb nii, nagu ta seda teeb. Teil on tarvis mõista ka endas peituvat Inimest ning teda mitte oma ahviga segamini ajada.

      Seega on psühholoogilisel teadvusel kaks teineteisest sõltumatut mõtlemismasinat, mis iseseisvalt tõlgendavad meie kogemusi.

      • Inimene olete teie ja see asub frontaalsagaras.

      • Ahv on teie emotsionaalne masin, mille saate kaasa sündides, ning ta elab teie limbilises süsteemis.

      Kolmas psühholoogilise teadvuse osa

      Psühholoogilisel Teadvus on veel mõtete ja käitumiste hoidla, mida kutsutakse Arvutiks, ning see on levinud üle kogu aju.

      Arvuti ladustab informatsiooni, mida Ahv või Inimene sellesse sisestab. Seejärel kasutab ta seda informatsiooni, et automaatselt nende heaks tegutseda või siis olla viiteallikaks.

      Nüüd, kui teil on põhiline ettekujutus enda peas toimuvast olemas, alustagem reisi läbi Psühholoogilise Universumi. Meil on võimalik näha, kuidas te erinevatel asjaoludel endas peituva Inimese, Ahvi ja Arvutiga opereerite ning kuidas teil on võimalik neid endale kasulikult kasutada ning ennast paremini mõista.

      Kokkuvõte

      • Psühholoogiline Teadvus koosneb kolmest eraldi ajust: Inimesest, Ahvist ja Arvutist.

      • Teie olete Inimene.

      • Teie Ahv on emotsionaalne mõtlemismasin.

      • Teie Arvuti on hoidla ning automaatselt funktsioneeriv masin.

      • Igaüks neist on suuteline täielikult asjade käiku kontrollima, kuid tavaliselt teevad nad koostööd.

      Soovituslik harjutus:

      Arengu aeg

      Mis asi on „arengu aeg” ja miks seda vaja on?

      Lihtsalt öeldes on „arengu aeg” aeg, mis on spetsiaalselt jäetud selleks, et pühenduda järelemõtlemisele selle üle, kuidas te end ohjate. Kõige rohkem saate Ahvi, Inimese ja Arvuti mudelist kasu siis, kui võtate aega, et mõelda läbi sellega kaasnevad kontseptsioonid, mida seejärel rakendate. Parim viis kindlustada, et leiate „arengu aega”, on selle muutmine harjumuseks. Harjumused kujunevad välja sel juhul, kui neid on lihtne teha.

      Seetõttu on mõttekas võtta päevas mingi aeg, mis on pühamast püha, ja mõelda sel ajal enda arendamisest, kuna siis suureneb võimalus, et see saab teile harjumuseks. Seda peab olema kerge teha, muidu pole teis peidus olev Ahv asjaga nõus ja siis te seda ei tee! Seega on vaid kümneminutilise kestvusega seanss tõenäolisemalt parem harjumuse kujundamiseks kui tund aega kestev mõtisklus. Püüdke harjutada end arendama kümme minutit päevas. Enda arendamise ajal mõeldes saab inimene ülevaate arvutis olevast ja varieerib seda. Nagu järgnevatest peatükkidest näeme, on see teis peituva Ahvi ohjamiseks otsustava tähtsusega.

      Mida teha

      Selle aja jooksul on teil tarvis vaadata tagasi viimasele 24 tunnile ja mõelda, kuidas te selle ajaga toime tulite. Pidage päevikut ja kirjutage iga päev vaid üks-kaks rida, mis aitavad teil oma teadvust keskendada sellele, kuidas muuta oma tegu- või mõtteviisi paremaks. Sellest on abi ka raamatus tõstatatud küsimuste läbitöötamisel.

      Näide

      Pakun siinkohal soovitusi paariks esimeseks seansiks. Püüdke suurendada võimet tunda ära, millal teis peidus olev Ahv kaaperdab teilt mõtted, tunded ja käitumise, mida te enda puhul näha ei soovi. Seda tehes õpite ära tundma enda ja Ahvi erinevust ja seda, kes mingil ajahetkel parajasti asjade käiku kontrollib. See aitab selgeks teha, et teie peas tegutseb kaks aju ning ainult üks neist on teie oma.

      TEINE PEATÜKK

      JAGATUD PLANEET (ESIMENE OSA)

       Kuidas mõista iseennast ja oma Ahvi

      Esimene seitsme planeedi süsteemidest koosneb Jagatud Planeedist ja Juhtivast Kuust. See esindab teie sisemist teadvust ja võitlust, mis te peas toimub. See on teie Universumis kõige tähtsam planeet, sest kui see asju ei kontrolli, siis on ebatõenäoline, et ükski teine planeetidest õigesti funktsioneerib.

      Jagatud Planeet on teie Inimese ja Ahvi elukoht. Teie ja Ahvi vahekorda iseloomustab ebakindel suhe, kus sageli tuleb ette kompromisse ja konflikte. Tihti käib teie kahe vahel võimuvõitlus. Kuna Ahv on teist palju tugevam, siis oleks tark sellest aru saada ning seejärel teda kasvatada-õpetada ja ohjata.

      Selleks, et mõista, kuidas teis peituv Inimene ja Ahv erinevalt toimivad, läheneme olukorrale süstemaatiliselt, vaadates nelja aspekti:

      • mõtteviise

      • seisukohti • tegutsemisviise

      • isiksusi

      Kaks erinevat mõtteviisi

      Teie ja teie Ahv mõtlete täiesti erinevalt. Päevaaskeldustes saame pidevalt enda ümbert infot. Nii Inimene kui Ahv võtavad selle teabe vastu ja seejärel tõlgendavad seda.

      Ahv tõlgendab infot tunnete ja muljetega. Kui ta on saanud toimuvast aimu, siis kasutab ta emotsionaalset mõtlemist asjade seostamisel ja arusaamisele jõudmisel, mis toimub, et siis panna kokku tegevusplaan. Kogu see protsess põhineb emotsioonil. Emotsionaalne mõtlemine tähendab seda, et Ahv arvab ja täidab lünki detailidega, põhinedes eeldustel, mis tavaliselt tulenevad kõhutundest, paranoilistest tunnetest või kaitsvatest mõtetest. Seetõttu pole võimalused, et Ahv tuleb juhtuva kohta välja õige tõlgendusega, just eriti suured, ehkki mõnikord võib kõhutunne õigeks osutuda. Ahv suudab mõelda ja tegutseda ainult emotsioonide järgi.

      Inimene aga, teisest küljest, tõlgendab informatsiooni nii, et otsib infot ja seab jalule tõe. Seda teinud, paneb ta asjad kokku loogilisel viisil, kasutades loogilist mõtlemist ja kujundades sellel põhineva tegevusplaani. Seega on Inimese mõtlemise ja tegutsemise aluseks loogika.

      Seega, ükskõik mida te teete, on teie sisemuses kaks teid, kes toimuvat tõlgendavad, jõudes arvamusele selle kohta, mida teha tuleks. Mõnikord jõuavad need kaks tehtava suhtes kokkuleppele ja probleemi pole, kuid sageli lähevad nad vaidlema. Kui teil tekib lahkarvamus, on Ahv palju võimukam ja saavutab seetõttu