Голгофа козацьких нащадків. Терновий вінок. Ганна Ткаченко

Читать онлайн.
Название Голгофа козацьких нащадків. Терновий вінок
Автор произведения Ганна Ткаченко
Жанр Современная зарубежная литература
Серия
Издательство Современная зарубежная литература
Год выпуска 2006
isbn 978-966-14-9469-4, 9789661494687



Скачать книгу

коли проїжджали останні ряди, хтось голосно закричав:

      – То це ж контра! Ви кого відпустили? Це ж точнісінько такий, яких ми наздоганяємо! А може, відстав чи розвідником у них служить? Шпіон! Це дядько Сава з Березівки, купець він. Бач як прикинувся перед вами, лахміття на себе надів, він ніколи в такому не ходив! – кричав щосили Дем’ян Соломко, який теж був з того села.

      Пішов битися за радянську владу, бо дуже вона йому в душу запала. На землі робити він не любив, та не дуже і вмів. Батько його теж так працював, наймався інколи, міг пропити зароблене, а мати ледь кінці з кінцями зводила, бо дітей багато було. «У червоних непогано, їсти дають, махорку, ще і вдягтися можна в добру одежу, інколи маєтки грабували, та і простих людей не дуже жаліли», – почути можна було від таких, як Дем’ян.

      – Ану, схопіть грамотного того, нехай ще раз розкаже, хто він такий! – подав команду командир і знову покосився на Саву.

      Два червоноармійці зірвалися з коней і вмить зв’язали Саві руки. До них приєднався і Дем’ян, який пильно придивлявся до земляка, сопів, бо відчував, що прийшов його час показати себе. Інші пропустили таку птицю, а він упізнав. Чим не герой?

      – Та він, точно він! Руденко, а звуть Савелієм Афанасійовичем, – доповідав командирові, вигинав колесом груди, точнісінько як півень на подвір’ї. – Де був, дядьку? Розкажеш сам чи будеш чекати, поки під дихало тобі дадуть? – цідив крізь зуби мало не в саме обличчя.

      – Не сказав одразу, бо не знав, що за люди їдуть. Самі розумієте, як воно зараз. Щойно білі були, всі поля вигарцювали, стрілянину в лісі й зараз ще чути. Так що вибачайте, – виправдовувався той як міг.

      Він не любив кланятися і зараз не став, лише глянув на командира, який гордо сидів на коні, поклавши одну руку на кобуру з наганом.

      – Так, так… Кажеш, купець.

      – Купець, командире. Ходив у Чернігів, узнавав, як справи у торговельному плані, може, що виросте цього літа і в нас, то все одно продавати доведеться.

      – Не прийдеться, – косо глянув той на нього. – Весь хліб робітникам у міста піде, які за народну владу борються. А ти свій хліб віддаси?

      – Я проти влади ніколи не йшов, що скаже, те й робитиму. А нам за нього платити будете і якими? У нас зараз різні гроші ходять, одні керенки дають, другі – миколаївські, треті рублями розраховуються. Та тільки різниця велика між ними.

      – А ось таких ти не бачив? – Комісар, скрутивши дулю, намагався дотягти її до Савиного обличчя. – Пролетаріату революції він буде за гроші продавати! – крикнув щосили, поглядаючи то на військо, то на Саву.

      – Давайте я цю контру тут вложу за одну секунду! – просив Дем’ян дозволу, заносячи шаблю над Савиною головою.

      – За що мене вбивати? Я нікому нічого поганого не зробив! А хліб віддам, скільки скажуть. Я ж казав, що проти влади ніколи не йшов, – не хотілося, а благав, відчуваючи, що ця хвилина може стати вирішальною в його житті.

      – Бити контру! – кричав Дем’ян, знову піднімаючи руку з шаблею.

      – Зачекай, гарячий який, бачу, що за революцію