Eesti kirjanduses on seniajani ebaproportsionaalselt vähe zombisid ehk siis ebasurnuid, kes kas osavate surnumanajate tahtel või mingite salapäraste loodusnähtuste mõjul hauast välja ronivad – selle tühimiku on Maniakkide Tänav oma verd tarretama paneva raamatuga nüüd täitnud. Autor on kohalikele ulmesõpradele tuntud juba üle kümne aasta. 90ndate lõpus ilmunud mitu novelli kuulutasid omanäolise ja tugeva autori sündi. Esimene pöördumine pikema žanri poole tõi kaasa äramärkimise 2000. aasta romaanivõistlusel teosega „Minu aknad on puust ja seinad paistavad läbi“, mille Eesti fantaasiakirjanduse austajad väga hästi vastu võtsid.
Betti Allveri preemia laureaadi Triin Tasuja kolmas luulekogu. Lootusetud inimesed Me oleme lootusetud inimesed kel pole kuhugi põgeneda unistused ei maksa üüri ja kirg saab alati varem või hiljem otsa kaduda kuhugi ära on unenägu kus kohtad ikkagi vaid ennast
Huvi „Daodejingi“ ja selle salapärase autori (Hiinas, muide, nimetatakse ka teksti ennast sageli n-ö autorinimega – Laozi) vastu on viimase poolteise sajandi jooksul maailmas kasvanud lausa geomeetrilises progressioonis, mida väljendab tõlgete, tõlgenduste, uurimuste, kirjutiste ja teooriate tohutu (loendamatu) hulk. Millega see Hiina sõdivate riikide ajastu (475-221 e.m.a) mahult tagasihoidlik (originaalis vaid veidi enam kui 5000 kirjamärki) mõtteantoloogia tänapäeval sellise tähelepanu on teeninud, on isegi raske öelda. Aga midagi selle teose lakoonilistes, kohati justnagu krüpteeritud sõnumit edastavates aforismides järelikult on, mis sunnib uurijaid-mõtlejaid – ja kaugeltki mitte ainult sinolooge, vaid sinoloogiast üsna kaugeidki inimesi – ikka ja jälle seda ette võtma, uuesti või ümber tõlkima ja seletama leidmaks sinna peidetud universaalset sõnumit või ehk hoopis – paigutamaks sinna omaenda sõnum. Ja tekst kõike seda kannatab, jäädes ikka iseendaks, olles „kulutades kulumatu“ nagu öeldakse seal Laozi õpetuse keskse kategooria, mida tähistab ka pealkirja esikmärk dào, kohta, mis igas kolmes eestinduses on nende autorite tahtel leidnud erineva vaste – ’kulg’ Mälli, ’Tao’ Kaplinski ja ’tee’ Sarve tõlkes. – Märt Läänemets, sinoloog.
Kõik mida me kuuleme, näeme ja loeme, on vaid ettekääne selleks, mida me mõtleme, arvame ja hindame. Maailm meie ümber on vaid selleks, et toita meie eelarvamusi ja eelhinnanguid – anda neile kinnitusi. Ja selles mõttes polegi olemas mingit maailma meie ümber või mingit tegelikkust või millegi olemust, sest see kõik suhestub ju vaid meie endiga. Ja kui see nii-öelda tegelikkus pole selline, nagu me oleme teadnud ehk tahtnud ehk arvanud, siis häda sellele tegelikkusele. Lugejate kirjadest: Tervitus, tahtsin lihtsalt teada anda, et lugesin su eluloo-raamatut, ja üle hulga aja oli selline lugemine, mida käest panna ei suutnud, jube hea. Ja need vahelugemised, ojee. Nagu nauding, mida tahaks ainult pikendada… Raamat läbi loetud! Oli vabastav ja hea äratundmine… Mulle meeldib Su vitaalsus. Oled ärgas.
Tegemist on vahva ja õpetliku eesti muinasjutuga, mis räägib rikka mõisahärra kahest orjast. Esimene oli suur ja pikk kui mürakas ning tema nimi oli Suur Peeter, teine aga väike ja kõhnuke nagu poisike ning tema nimi oli Väike Peeter. Väikse Peetri elu polnud kerge, sest tema kui väiksem pidi alatasa oma suurema kaaslase pilli järgi tantsima. Elu on aga õiglane ja ühel päeval avanes Väiksel Peetrikesel võimalus kõikide koerustükkide eest tasuda.
Raamat räägib naljaka loo sellest, kuidas kuningriik ootas pikisilmi troonipärijat, kuid peen kuninganna kartis lapse kandmisega oma taljet rikkuda. Lõpuks sündis imepisike piiga, keda hakati kutsuma Tilleprintsessiks. Sellest, kuidas Tilleprintsess kasvas, mida Tilleprintsessile teha meeldis ja kuidas ta kuningannaks sai, lugege jube raamatust.
Raamatust leiab kolm õpetlikku ja naljakat lugu varesest. Esimene jutuke “Vares käib tihasel kosjas” pajatab sellest, kuidas tihane varese jutustamisoskuse proovile paneb ja kas vares pruudiga ka rahule jääb. Teisest loost “Varese reis soojale maale” saate lugeda, kuidas vares lõunamaareisiga rahule jäi ja millisele järeldusele tagasi tulles jõudis. “Vareses ja rebases” püüab rebane varesememme üle kavaldada ja tema poegi oma kõhutäieks välja petta.
Raamatust leiab köitvas stiilis kirjutatud muistendi “Veealused”. Autor viib lugeja veealuse maailma kuldselt hiilgavatesse elupaikadesse, mille petlik sära meelitab inimesi enda rüppe. Tegemist on põneva arendusega fantaasiarikka looga, mille tegelased mõjuvad usutavalt ja omamoodi kasvatuslikult.
Mida sa teeksid, kui poolkogemata ostetud loteriipilet tooks sulle Eesti ajaloo suurima lotovõidu? Läheksid ümbermaailmareisile või hoiaksid oma praegusest tööst kümne küünega kinni? Kellele sa räägiksid, kelle eest saladuses hoiaksid? Kas sa teeksid kannapöörde, mida oled seni edasi lükanud ettekäändel, et sul pole raha? Või üritaksid unustada, et see raha su arvel üldse eksisteerib? Aastaid vägivaldses suhtes olnud Maarjale langeb sülle 30 miljoni euro suurune lotovõit, mis muudab tema elu tundmatuseni. Kuid sammud, mida unistustes oli niivõrd lihtne astuda, muutuvad tegelikkuses müürideks, mille ületamine tundub võimatu. Koos harjumuste, minevikust kerkivate vanade ja olevikus lisanduvate uute tuttavatega saab tema elust labürint, millest välja pääseda on keeruline isegi kogu selle raha abil.
Kolm noort inimest pannakse kõige uskumatumal moel proovile apokalüptilise maiguga olukorras, mille juhtumise tõenäosus tegelikkuses on väga väike. Koeratoidu-müügimehest tudeng peab hakkama enda elu eest võitlema. Hedonistist playboy pääseb tänu heale õnnele hullemast, kuid toiduotsingutel koos teiste ellujäänutega tuleb tal ühe arusaamatuse eest kallilt maksta. Puhkusele sõitnud vanemate majas üksiolemist nautiv arvutisõltlane satub vastu tahtmist keset päästeoperatsiooni, mis läheb väga valesti. Margus Ots on 33-aastane mitmekülgse elukäiguga ettevõtja, kelle jaoks antud teos on esimene ilukirjanduslik proovikivi. Tal on kolm kõrgharidust ning hobideks kõikvõimalikud vastupidavusspordialad. Margus on kahe toreda tütre isa. Vaata lisaks: www.veeaeg.ee