Taevasselend. Brandon Sanderson

Читать онлайн.
Название Taevasselend
Автор произведения Brandon Sanderson
Жанр Контркультура
Серия
Издательство Контркультура
Год выпуска 0
isbn 9789949661664



Скачать книгу

tänu koduplaneedile.” Rig? Vaatasin ringi ja märkasin teda paari rea kaugusel. Ta oli tõenäoliselt saabunud kolm tundi varem ja siis veetnud kogu aja muretsedes, et jään hiljaks. Täiesti põhjuseta. Olin saabunud vähemalt poolesekundilise varuga. Pilgutasin talle silma ja pöördusin tagasi, püüdes mitte valust karjuda.

      „Nagu ma ütlesin,” jätkas admiral, „me oleme teie üle uhked. Teie töö ja ettevalmistus tõestavad, et olete parim ja paljulubavaim põlvkond, mis VKVs on kunagi olnud. Teie olete põlvkond, kes pärib maapinna. Teie viite meid uude, vaprasse krellidega võitlemise ajastusse.

      Pidage meeles, et see eksam pole väärtuse tõestamiseks. Te olete kõik väärtuslikud. Et üksainus lend piloote võitlusväljale viia, vajame sadu tehnikuid, mehaanikuid ja teisi toetustöölisi. Isegi tagasihoidlik vaaditööline on osaline meie suures ellujäämismissioonis. Masina mootor ega tiib ei tohi põlastada polti, mis kõike omal kohal hoiab.

      Mitte kõik teist ei tee seda eksamit ära, kuid ainuüksi sellepärast, et soovisite siin olla, täidate kõiki mu kõrgelennulisi ootusi teie suhtes. Ja neile, kes läbi saavad: ma ootan, et saaksin teie väljaõpet juhendada. Mul on isiklik huvi kadettide vastu.”

      Kortsutasin kulmu. Ta paistis nii eemalviibivana, ükskõiksena. Kindlasti ta ei hoolinud minust vähematki, ükskõik kui kurikuulus mu isa ka polnud.

      Kui adjutandid kiirustasid teste välja jagama, astus Raudsoomus ruumi ühte otsa, paari kapteni lähedusse sätendavates vormides. Lühike prillidega mees sosistas talle midagi ja näitas minu suunas. Raudsoomus pöördus ja vaatas jälle minu poole, suunurgad teravalt allapoole vajumas.

      Oh ei.

      Vaatasin ruumi teise seina poole, kus meid vaatasid mõned õpetajad – kaasa arvatud Mrs. Vmeer. Ta nägi mind, siis raputas nagu pettunult pead. Kuid… ma arvan, et olin selle välja mõelnud. Nad tahtsid lihtsalt näha, kas ma olin tõeline Võitleja.

      Eks?

      Käsundusohvitser võttis kaalutlevalt virnast alumise testi ja pani selle mu lauale. Kõheldes otsisin taskutes pliiatsit, kuid leidsin vaid isa märgi. Sosin minu kõrvalt, vaatasin Rigi poole – kes viskas mulle tagavarapliiatsi.

      Tänan, ütlesin huultega, siis avasin testi ja vaatasin esimest küsimust.

      1. Kirjelda neljateist tüüpi vetikaid, mida vaatides kasvatatakse, koos näidetega, mida neist teha saab, ja igaühe toiteväärtusi.

      Mu süda vajus saapasäärde. Küsimus vetikatest? Jah, testid sisaldasid sageli juhuslikke küsimusi meie õppetundidest, kuid… vetikatest?

      Keerasin järgmise lehekülje.

      2. Kirjelda vetikate optimaalse kasvu täpseid tingimusi, vastus peab kindlasti sisaldama temperatuuri, vee puhtust ja vaadi sügavust.

      Järgmine oli, mida tehakse heitveega, nagu ka ülejärgmine. Tundsin, kuidas mulle hirm ligi hiilis, kui taipasin, et kõik viiskümmend lehekülge olid küsimused asjadest nagu vetikavaadid, heitvesi või ventilatsioon. Need olid õppetunnid, millest olin küttimise pärast puudunud. Olin välja ilmunud pärastlõunastesse füüsika- ja ajalootundidesse, kuid mul lihtsalt polnud aega kõike õppida.

      Vaatasin jälle Mrs. Vmeeri poole, ja ta ei vastanud mu pilgule, seepärast nõjatusin ettepoole ja heitsin pilgu Darla Mee-Bimi testile. Tema esimene küsimus oli täiesti teistsugune.

      1. Nimeta viis õhumanöövrit, mida sooritaksid, kui krellide laev on sul otse kannul.

      Kitsas silmus, veerevad topeltkäärid, Ahlstromi silmus, põiklev tagasikäik ja kaldkeere. Olenevalt sellest, kui lähedal nad on, lahinguvälja iseloomust ja sellest, mida mu partner teeb. Nõjatusin kõrvale ja vaatasin teise naabri testi, kus märkasin sõnu nagu mootor ja ahendusklapp. Küsimus kiirendusest ja g-jõududest.

      Adjutant hakkas rääkima, küllalt valjusti, et enamik inimesi ruumis teda kuuleks. „Teid hoiatatakse, et ühelgi teie kõrvalistujal pole sama test. Lisaks sellele, et petmist karistatakse ruumist välja viskamisega, on see ka kasutu.” Vajusin tagasi toolile, vihast keedes. See oli täielik, äärmine jama. Kas nad olid mulle erilise testi valmistanud, teemal, mida nad teadsid, et ma vastata ei oska?

      Kui ma seal küpsesin, tõusid mõned õpilased ja astusid klassi ette. Nad ei saanud juba valmis olla, või said? Üks neist – pikk, hea kehaehitusega noormees, pruuni naha, lühikeste lokkis mustade juuste ja upsaka ilmega – ulatas admiralile oma testi. Sealt, kus istusin, võisin näha, et see oli tühi, välja arvatud tema nimi. Ta näitas admiralile märki – erilist märki, sinise ja kuldsega. Piloodi märki, kes oli võidelnud Alta lahingus.

      Esimeste Kodanike lapsed, mõtlesin. Nemad pidid vaid kohale ilmuma, nimed kirja panema ja neile antakse automaatselt sissepääs lennukooli. Neid oli täna kuus, igaüks neist võttis ära vaba koha, mis oleks võinud minna teistele, rohkem vaeva nägevatele õpilastele.

      Need kuus lahkusid ükshaaval ja admiral pillas nende lõpetamata tööd kirjutuslauale eesseina juures. Nende tulemused ei tähendanud midagi. Just nagu minu tulemus ei tähendanud midagi.

      Mulle meenusid jälle Dia sõnad. Kas sa tõesti arvad, et nad lasevad Jälitaja tütrel VKVs lennata?

      Ma proovin siiski. Raevukalt – hoides oma pliiatsit nii kõvasti, et otsa ära murdsin – kritseldasin oma rumalat testi. Iga küsimus oli mõeldud mu tahtejõu murdmiseks. Vetikavaadid. Ventilatsioon. Heitvesi. Paigad, kuhu ma oletatavasti kuulusin.

      Argpüksi tütar. Tal vedas, et me teda lihtsalt vaatidesse ei visanud.

      Kirjutasin tundide kaupa, emotsioonid sees pulbitsemas. Viha võitles naiivse ootusärevusega. Masendus lootusega. Mõistmine optimismiga.

      14. Selgita õiget käitumisviisi, kui sa arvad, et vetikavaat võib olla kaastöötaja poolt saastatud.

      Püüdsin mitte vastuseid tühjaks jätta, kuid tublisti rohkem kui kahel kolmandikul neist piirdusid mu vastused sellega, et: „Ma ei tea. Ma küsin kelleltki, kes teab.” Ja mul oli valus neile vastata, nagu ma tõestaksin seda tehes oma ebakompetentsust.

      Kuid ma ei anna alla. Viimaks helises kell, märkides viietunnise ajalimiidi lõppu. Tõmbusin kössi, kui adjutant mul testi näppude vahelt ära tõmbas. Vaatasin, kuidas ta minema kõndis.

      Ei.

      Admiral Raudsoomus oli tagasi tulnud ja rääkis – nüüd, kui eksam oli möödas – väikese inimrühmaga ülikondades ja seelikutes, Esimeste Kodanike või Rahvaste Liidu liidritega. Raudsoomus oli tuntud selle poolest, et oli range, kuid õiglane.

      Tõusin ja läksin tema poole, taskus otsides, rusikas ümber mu isa märgi. Ootasin aupaklikult, kuni õpilased üksteise järel välja marssisid, et eksamijärgselt pidutseda, kus nendega ühinevad need, kes on juba valinud teisi ameteid ja kes on veetnud selle päeva, kandideerides töökohtadele ja neile saades. Neile, kes sel eksamil läbi kukkusid, jagatakse sel nädalal hiljem teisi ameteid.

      Kuid täna pidutsevad kõik üheskoos, tulevane piloot ja tulevane koristaja samamoodi.

      Viimaks vaatas Raudsoomus minu poole.

      Tõstsin oma isa märgi. „Sir,” ütlesin. „Kui Alta lahingus võidelnud piloodi tütar, tahaksin paluda lennukooli vastuvõttu.”

      Ta mõõtis mind ülalt alla, märgates rebenenud varrukat, määrdunud nägu, kuivanud verd mu käsivarrel. Ta võttis mu käest märgi ja ma hoidsin hinge kinni.

      „Kas sa tõesti arvad,” ütles ta, „et ma võtaksin vastu reeturi märgi?”

      Mu süda võpatas.

      „Sul ei peaks seda isegi olema, tüdruk,” sõnas ta. „Kas see ei hävinud, kui ta hukkus? Kas sa varastasid kellegi teise märgi?”

      „Sir,” vastasin, hääl pinges. „See ei hukkunud koos temaga. Ta andis selle mulle enne oma viimast lendu.” Admiral Raudsoomus pöördus lahkuma.

      „Sir?” ütlesin. „Palun. Palun, andke mulle vaid võimalus.”

      Ta