Название | Brežnev |
---|---|
Автор произведения | Leonid Mletšin |
Жанр | Биографии и Мемуары |
Серия | |
Издательство | Биографии и Мемуары |
Год выпуска | 2012 |
isbn | 9789985324943 |
Titovi asemel sai 1965. aasta detsembris Keskkomitee sekretäriks partei organisatsioonilise osakonna uus juhataja Ivan Kapitonov. See oli Keskkomitee aparaadis võtmeosakond. Partei organisatsioonilise töö osakond kureeris parteikaadrit. Kuid ka harukondade osakonnad ei saanud Kapitonovi teadmata kedagi kohale määrata. Ta töötas sellel kohal üle kahekümne aasta.
Ivan Kapitonov oli enne sõda lõpetanud Moskva kommunaalehituse inseneride instituudi ja töötanud insenerina Rjazani oblasti elamuvalitsuses. Teenis sõjaväes aega ja tegi Moskvas parteikarjääri. Alustas Krasnaja Presnja trammidepoo parteiorganisatsiooni sekretärina ning ajapikku sai temast Moskva linnakomitee ja siis partei oblastikomitee esimene sekretär.
Ivan Kapitonov elas Brežnevist kakskümmend aastat kauem. 2002. aastal andis ta intervjuu ajalehele „Vek”:
„Ma arvan, et võimule saades muutuvad inimesed vähe. Psüühika on üks ja seesama – kõrvaldada see, kes sinu kohta ihaldab… Mõnikord lülitati mind presiidiumi koosseisu, kus aukohal oli Stalin. Pärast töö lõppu rääkis ta, kellega aga tahtis. Ma pidasin teda üsna targaks ja omamoodi kavalaks inimeseks. Ta oskas oma teelt võistlejaid ära koristada… Ma mäletan, kuidas 1957. aastal oli sunnitud lahkuma stalinlik kaardivägi. Nendega astusid võitlusse noored. Aeg nõudis võimu, selle taktika ja programmi vahetumist. Stalinlik kaardivägi tiris riiki tagasi, terrori ja hirmu juurde. Noored liidrid pakkusid pehmeid, mõnevõrra demokraatlikumaid riigijuhtimise võtteid. See pani ka mind mõtlema. Oma karjääriga riskida polnud mõtet. Ma läksin „põranda alla”. Käskisin naisel telefonile vastates kõigile öelda: „Ivan Vassiljevitš sõitis jahile.” Kättemaksuks saatis Hruštšov mind Ivanovosse oblastikomitee esimeseks sekretäriks…”
2. märtsil 1959 vabastas Moskva oblastikomitee pleenum Kapitonovi esimese sekretäri kohustest. Tema asemele tuli Hruštšovi soosik Pjotr Demitšev, kes enne seda oli olnud Ministrite Nõukogu asjadevalitseja. Kapitonov viidi välja Keskkomitee Vene NFSV Büroo koosseisust ja temast tehti Keskkomitee inspektor. Kuid mõne aja pärast tegi Hruštšov temast oblastikomitee esimese sekretäri Ivanovos.
Hruštšovi ajal põlu alla sattumine oli riigi uute juhtide jaoks kõige parem soovitus. Brežnev helistas Kapitonovile Ivanovosse:
„Mida sa seal istud?”
Brežnev usaldas Kapitonovile kõige tähtsama – kaadri, kuid kõrgemale ei edutanud, ei teinud Kapitonovist isegi Poliitbüroo liikmekandidaati. Ta ei arvanud, et Kapitonov oleks olnud rohkemaks võimeline.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.
1
Vorobjovi mäed – aastatel 1935–1991 Lenini mäed.
2
Ja iga päev tuuakse tüütult, see on tõega talumatu, fotosid inimgruppidest, kes kõik on põrsa tõugu. Tlk.
3
See oli Lausanne’is, kus õitsevad heliotroobid, kus unenäod on muinasjutulised. Keset kultuuriga eputavat Euroopat, keset muinasjutuliselt ilusat maad. Suures ampiirstiilis saalis, kus ukse juures sädeleb purskkaev, on kogunenud kogu maailma küsimusi arutama kultuursete kodanlike maade esindajad. Briljandid, monoklid, kõvakübarad ja frakid, rinnas aumärgid ja peente lõhnaõlide hõng. Pikki kõnesid pole vaja ja kõlavad fraasid headest tegudest on rumalad. Narkootikumidest on näod mõttetud, jultumus pilgus ja huultel vale. Kõik äkki ukse poole vaatasid ja tardus keset kõnet inglasest sir. Jutukõmina saatel saali naeratades astus Vorovski, NSVL-i delegaat. Šokk! häbiväärne kultuur, puudub peenus. Uhkes seltskonnas jutt ja kära, kuidas julgesite tulla Te ilma frakita, „mats” kõvakübarat ei kanna. Andke andeks! Ma ei teadnud ja kuidas võisingi teada, et see siin nii määrav on. Meil käib lihtsamalt, frakis või frakita, töömehe särgis ja lihtsad saapad jalas, meil pole ju vaja eristavaid märke, mis vaja, otsustame alati ka ilma nendeta. Ei meil käida riides nagu „dändid”, me lihtsaid saapaid, töömehe särki kanname, meil kohvi ei jooda, pole ka magusat võtta, kuid asju ei aeta sõnades. Saal vakatas, nagu oleks eesistuja kell äkki kõlanud; Härrased tänaseks ehk aitab, on aeg tänastest tegemistest puhata. Kuid hommikul hotellis firma astrite all meie saadik oli tapetud mõrvari käega ja Venemaa suure ajaloo raamatusse ohvreid lisandus rohkem kui üks!!! Tlk.
4
A. Alliksaare tõlge. (Tõlk.)
5
A. Alliksaare tõlge. (Tõlk.)