Название | Kuulsuse, maine ja hea nime feng shui |
---|---|
Автор произведения | Janno Seeder |
Жанр | Эзотерика |
Серия | |
Издательство | Эзотерика |
Год выпуска | 2014 |
isbn | 9789985330883 |
Kiiresti muutuvas ajas, kus ilmnevad uued seletamatud tervisehädad, kus inimestel selles ülerahvastatud maailmas on üha raskem üksteist leida ja mõista, on uskmatu läänemaailm jõudnud muutuste lävele. Üha enam otsitakse tarkusi ja vastuseid tekkinud probleemidele idast, idamaadele iseloomulikest arusaamadest, alternatiivsetest teadmistest. Kuid kahjuks huvitavad läänemaailma sügavast ida filosoofiast eelkõige pinnapealsed abivahendeid ja seetõttu võib jääda asjade ning nähtuste olemus inimeste jaoks mõistetamatuks ja kättesaamatuks. Tavaliselt väljendub see põnevates helitekitajates, õnneamulettides ja lõhnavates taimedes. Feng shui ajaloolistest koolkondadest tuntakse läänemaailmas ainult mõnda, näiteks vormikoolkonda ja kompassikoolkonda. Viimastel aastakümnetel on tekkinud hulgaliselt uusi müstilisi koolkondi. Praegu suurt populaarsust kogunud Lendava tähe koolkond loodi umbes 150 aastat tagasi ning Musta mütsi (Musta mütsi tantristlik-budistlik) koolkond alles hiljuti, umbes 30 aastat tagasi.
Ida feng shui puhul toimub energiate tasakaalustamine eelkõige inimeses endas ja seejärel hakkavad aset leidma muutused inimese ümber ja tema eluteel. Lääne feng shui puhul toimub aga vastupidine energia liikumine, kus inimene hakkab keskkonda ümber kujundama, lootes, et asjade ümberpaigutamine ruumis ja õnnetoovate amulettide kasutamine peaks muutma ka teda ennast. Kas aga muudab? Muudab kindlasti, küsimus on pigem selles – kas ikka soovitud suunas?
Stiihiate põhimõte on tuttav paljudele põliskultuuridele. Hiinlased nimetavad viit stiihiat (osas tekstides ka viit elementi) järgmiselt: Maa, Metall, Vesi, Puu ja Tuli. Iga selline stiihia sisaldab endas yin- ja yang-energiat, millest omakorda on loodud energia (qi). Need viis stiihiat esinevad maailmas, looduses, inimeses endas, kõigis protsessides ja energiavahetuses meie ümber ja meie sees. Ideaalis peavad energiad olema tasakaalus. Kui mõni energia on liialt ülekaalus, kaob tasakaal ja tekivad probleemid. Näiteks talv, mis kannab Vee yin-energiat, on külm (yin-energia), ning kui me tarbime sel perioodil iga päev külmi toiduained nagu võileivad, külmad joogid (yin-energia), siis tekib tugev Vee stiihia tasakaalutus ja kannatada saavad eelkõige neerud (yin-energia), mis omakorda mõjutab põit. Nende energiate tasakaalustamine ja rohkendamine ongi feng shui peamine praktiline ülesanne.
Need viis stiihiat on erinevad, kuid üksteisega tihedalt seotud. Stiihiate vahel toimub ühtne ja loomulik liikumine ehk tsükkel. Vastavalt vajadusele saab erinevaid elemente ja energiat lisada või vähendada, üksteist toetada, kuid kindlasti mitte lõhkuda. Feng shui energiaõpetus on suunatud rohkendamisele, mitte vähendamisele.
STIIHIATE KIRJELDUSED:
MAA on kindel ja stabiilne, toetub alati nelja jalaga maale. Märgusõna on kindlustunne.
METALL on samuti kõva ja kindel materjal, kuid kõrgel temperatuuril sulab. Metallist tehakse teravaid esemeid, mis omakorda lisab otsekohest ütlemist. Märgusõna on kvaliteet.
VETT iseloomustab pidev liikumine, voolamine oma eesmärgi poole. Kui üks tee ei sobi, haarab ta kinni uuest võimalusest. Ta jääb alati selleks, mis ta on, kuigi oma eesmärgi nimel proovib mitmesuguseid vahendeid. Märgusõna on voolavus. PUU kasvab alati ülespoole, ikka valguse poole. Hea aasta puhul kasvab rohkem, kehvema puhul vähem. Märgusõna on kasv.
TULI on vaheldumine ja muutumine. Tule abil luuakse uusi materjale ja võimalusi. Märgusõna on muutumine.
Kui Puu põleb, saab Tuli energiat juurde, seega Puu toidab Tuld. Tule abil tehti alepõldu, nii sai Maa jõudu juurde. Maapõues „kasvavad” metallid. Järelikult on Maa ja Metall loovas tsüklis. Vesi sisaldab palju metalle ehk mineraalosakesi. Seega on Metall otsene Vee elemendi toitja ja Vesi on otsene toiteallikas Puule.
Viie stiihia loova ringi eesmärk on leida energia, mille abil on võimalik lihtsate vahenditega kujunenud olukorda parandada ning inimese füüsilist, emotsionaalset ja vaimset enesetunnet turgutada. Kuid esineb olukordi, mil mingi element on liiga tugev või isegi domineeriv teise suhtes. Sellisel juhul tuleb tasakaalustamisse kaasata viie stiihia kontrolliv tsükkel. Siinjuures tuleb märkida, et kontroll ei ole tahtlik, vaid alateadlik. Kui Puu on liiga tugev, siis hakkab ta oma juurtega Maad nõrgestama. Liiga kuiv Maa imeb kõik Vee endasse. Kuum Tuli sulatab tugeva Metalli, mille tulemusena muutub Metall kergesti vormitavaks. Liiga terav (metallist) kirves raiub ka jämeda Puu maha ja nii ei jätku Puul jõudu üha uuesti ja uuesti kasvama hakata. Liiga palju Vett kustutab Tule ning järele jääb aurav ja suitsev pinnas.
ELEMENTIDE TASAKAALUTUS
Kuidas viie stiihia tasakaalutus meie igapäevaelus väljendub?
Palju MAA energiat tekitab liiga asjaliku ja tõsise õhkkonna. Inimene võib muutuda raskemeelseks, tõsiseks ja sulguda endasse. Seevastu nõrk Maa element tekitab segadust, korratust, selguse ja sensuaalsuse puudumist. Loovat ja kontrollivat ringi lihtsustatul kujul appi võttes kasutame Maa energia tugevdamiseks Tuld ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Puud.
Palju METALLI tekitab vaimse jäikuse, suurendades kangekaelsust ja suutmatust töötada meeskonnas. Metalli energia nappus soodustab otsustusvõimetust ja tegevuste edasilükkamist, sest inimene ei suuda valida. Taas kord loovat ja kontrollivat ringi kasutades lisame Metalli energia tugevdamiseks Maad ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Tuld.
Palju VEE energiat vähendab produktiivsust ning inimene muutub ülemäära avatuks ja vastuvõtlikuks. Vee energia puudujääk tekitab ärevust ja stressi, inimesed kalduvad rivaalitsema ning muutuvad sarkastiliseks. Loovat ja kontrollivat tsüklit appi võttes kasutame Vee energia tugevdamiseks Metalli jõudu ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Maad.
Palju PUU energiat võib tekitada ülekoormatuse tunde, inimese produktiivsus väheneb, ta muutub ebapraktiliseks, kuid samas pealetükkivaks. Puu elemendi vähesus nõrgestab inimese võimet maailmaga kontakti luua, kaob optimism ning eiratakse kohustusi ja reegleid. Loovat ja kontrollivat tsüklit kasutades lisame Puu energia tugevdamiseks Vee jõudu ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Metalli.
Palju TULD kutsub esile rahutu ja impulsiivse käitumise. Selline inimene tegeleb korraga mitme asjaga, kuid tüdineb neist ruttu ega vii alustatut lõpule. Nõrk Tule energia vähendab suhtlemisvõimet. Sellise inimese emotsioonid on pigem melanhoolsed, ta nutab tihti ja on kohati isegi dramaatiline. Loovat ja kontrollivat tsüklit kasutades lisame Tule energia tugevdamiseks Puu (ka Tule) jõudu ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Vett.
Viie stiihia omavahelisest käitumisest, vastastikustest mõjudest, nende omadustest ja kasutamise võimalustest tuleb juttu edaspidistes peatükkides, kus tutvume lähemalt mitmesuguste harmoneerimise ja aktiveerimise võtetega.
KOKKUVÕTTEKS
Seekordne feng shui põhiolemuse tutvustusring on selle bagua sarja viimane kord. Üheksa korda mõõda, üks kord lõika. Üheksa raamatut loe läbi ja siis tee oma otsus ning valik.
Loomulikult on kordamine tarkuse ema, kuid tööle hakkavad tarkused ikkagi alles pärast nende praktikasse rakendamist ja uute kogemuste saamist. Tihti võib kuulda inimest ütlemas: ma tean seda! See annab teada, et ta on võib-olla teksti näinud, kuid asja olemust pole ta veel mõistnud. Inimene nagu energiadki on pidevas muutumises ja arenemises. See on tore, sest see aitab meid elus ja terve olla. Muidugi võib ka vananemise muutuste protsessi sisse kirjutada ja see pole alati meeltmööda. Tavaliselt näeme me pelgalt meid 15 % mõjutava füüsilise keha muutusi, kuid hing ja vaim (spirituaalne energiatasand) on igavesti noor.
Selles peatükis vaatasime veel kord üle, mis on qi ja missugust mõju avaldab see meie tao’le (eluteele).