20. sajandi alguses saabus Ameerika Ühendriikidesse kuni 300 000 soomlast, kõige rohkem Minnesota, Michigani ja Wisconsini kaevandus- ja metsapiirkondadesse. Osa neist asus lõpuks elama reservaatidesse ja abiellus põlisrahva liikmetega.
Haaravate armastuslugude meistri Katja Kettu uue romaani peategelaseks on indiaani reservaadis üles kasvanud Lempi, kes ema poolt indiaani verd ja isa poolt soomlane. Keerulise lapsepõlvega tüdruk naaseb 40 aasta pärast oma lapsepõlve radadele. Tema ema Rose on jäljetult kadunud ja isa kaotanud mälu. Nüüd peab Lempi oma mälule toetudes minevikus juhtunu taastama. Kas valupunkte otsides, meenutades ja andestades saab hing viimaks terveks?
Katja Kettu neljas eesti keeles ilmunud romaan on imekaunilt kirjutatud lugu ebaõiglusest, armastusest ja eneseotsingutest kahe identiteedi vahel. Ühtlasi heidetakse pilk möödunud sajandil Ameerikasse emigreerunud soomlaste elule ja tuuakse lugeja ette killuke Ameerika põlisrahvastele osaks saanud ebainimlikkusest.
„USA“ triloogia näol, mille omavahel seotud osad kannavad pealkirju „42. laiuskraad“, „1919“ ja „Suured rahad“, on John Dos Passos kirjutanud paljude hinnangul kõigi aegade suurima Ameerika romaani. Sel ajal kui Fitzgerald ja Hemingway kultiveerisid kirjanduskriitiku Edmund Wilsoni sõnul oma väikest põldu, võttis Dos Passos üles harida terve maailma. Tänapäeval jätkuvalt üheks 20. sajandi mõjukamaks kirjandusteoseks peetav „USA“ on ühe rahvuse ulatuslik kaleidoskoopiline portree, mis pakatab igal leheküljel ajaloost ja elust.
Triloogia esimene osa „42. laiuskraad“ toob lugeja ette noore riigi 20. sajandi koidikul. Kunstipäraseks kollaažiks ühendatud lugudes hargneb aegamööda viie peategelase elu ja saatus. Mac, Janey, Eleanor, Ward ja Charley kulgevad läbi Põhja-Ameerika otsekui tormist kantud, liikudes vääramatu hooga selle suurlinnade ja lõppeks New Yorgi poole. Sedamööda, kuidas ristuvad ja taas lahknevad nende teed, astuvad episoodilistes rollides üles Eugene Debs, Thomas Edison, Andrew Carnegie ja teised oma ajastu suurkujud.
John Dos Passos (1896–1970) on ameerika modernismi ja nn kadunud sugupõlve tähtsamaid autoreid. Ta kerkis esile 1925. aasta romaaniga „Manhattan Transfer“ (e.k Tänapäev, 2007), mille episoodilist, eksperimentaalset, „kaamerasilmalikku“ stiili arendas ta veelgi mastaapsemal panoraamil edasi oma peateoses, 1930.–1936. aastal ilmunud „USA“ triloogias, mis kujutab kaheteistkümne peategelase kaudu Ameerika Ühendriikide poliitilise ja ühiskondliku elu tähtsamaid sfääre ajavahemikul 1900–1930, töölisliikumist, äritegevust, meremeheelu, ameeriklaste osalust I maailmasõjas, sõjajärgse põlvkonna ummikseisu, Hollywoodi esiletõusu, suurt depressiooni jne.
Dos Passose loomingu eripära teiste ameerika modernistide seas avaldub seeläbi just keskendumises üldplaanile, ühiskonnale ja ajaloole, mis on kirjanikule vahendiks, et eritleda vaheda objektiivsusega indiviidi, tema elusaatust ja psühholoogiat.
See raamat ei ole Jürgen Kloppi elulugu. Kui tahate fakte tema elu ja karjääri kohta, siis selleks on raamatud olemas. Ma ei tahtnud kirjutada tüüpilist biograafiat, sest ta pole tüüpiline treener. Olen üsna kindel, et ta pole ka tüüpiline inimene. Kirjutades kellestki, keda imetled, püüad sa sellest inimesest aru saada. Mina uurisin asju, mis eristavad teda teistest jalgpallitreeneritest. Tema huumorimeelt. Tema piiritut südamlikkust. Tema spontaanset nutikust. Tema võimet inspireerida ja juhtida. Tema vankumatut taktikalist taipu. Tema võrratut hambarida. Oleme aru saanud, missugune õnn on olla praegusel ajal Liverpooli fänn. Aastaid oli see täitumatu unelm. Ma polnud kindel, et üldse oma elu jooksul ühtegi Liverpooli tiitlivõitu näen. Olin kahtleja, nüüd olen uskuja. Klopp on meid kõiki üles kloppinud. Anthony Quinn See raamat ei ole Jürgen Kloppi elulugu, ütleb autor. Aga ometi saab siit teada kõike olulist Kloppi lapsepõlve ja karjääri kohta.
Usalda oma uudishimu ja intuitsiooni ning avasta uusi inspireerivaid võimalusi tarokaartide kasutamiseks. Lisaks kaartide tähendustele leiad sellest raamatust üht-teist huvitavat taro ajaloost, sümboolikast ja struktuurist ning mitmesugustest kasutusvõimalustest. Kui sul ei ole oma kaardipakki, libista lihtsalt sõrmega üle raamatu lehekülgede, et leida vastused küsimustele või saada vajalikku juhatust – nende kaante vahel on traditsioonilises järjestuses kõik taropaki 78 kaarti 51-st erinevast kaadipakist. Peatanud sõrme juhuslikul leheküljel, loe kaartide antud sõnumit viimasest lõigust „Kiire vastus“. Olgu sul alati kaartidest kasu!
Prussakas kergitab tundlaid ja vaatab mulle mõnitavalt otsa. Noh, lähed või ei lähe? Lähen, juba lähen. Ta seisab keset kitsast kõnniteed ja võtab rajalt maha minusuguseid pisikesi blonde, kes liiga palju tahavad ja arvavad. Hüppan tast üle ja kiirustan oma teed. Oma asju ajama, ülikooli ja peole ja matkama. Hobuste võiduajamisele ja kirjanduse jumala palge ette palvetama. Ainult et vanainimesed kõnnivad nii aeglaselt, et jään nende taha ummikusse toppama. Kas nad siis ei näe, et mul on palju teha? Kui praegu kiirustan, saan õhtuks maailma vallutatud.
Aga siis süüdatakse prügikastid, tänavad mattuvad pisargaasi ja miski muu pole enam oluline. Linna kohal kõrguva Lõvikalju valvsa pilgu all pulbitseb revolutsioon. Hongkonglased asuvad suure Hiina kiuste vabaduse eest võitlema. Sest linnas, kus kõik on müügiks, on vabadus hindamatu. Meeleavaldustest saab elustiil ja minust rindeajakirjanik. Miljonil häälel kõlab hüüd: „Veel õli tulle!“
Kogudes kokku ning analüüsides teadusuuringute ja küsitluste tulemusi, panid Allan ja Barbara Pease kokku oma teooria selle kohta, miks mängib meeste jaoks isiklikus elus erilist rolli seks, aga naised soovivad rohkem armastust. Pole ju saladus, et kahe suhtepoole seksuaalkäitumine võib olla tohutult erinev. Autorid uurivad romantiliste ja intiimsuhete füsioloogilisi ja biokeemilisi aluseid, kirjeldavad eri sugupoolte vahel üles kerkivaid võtmeprobleeme, loetlevad tähtsamaid omadusi, millele mehed ja naised partneri valikul tähelepanu pööravad. Raamat avaldab peamised kaasade vaheliste lahkhelide ja truudusetuse põhjused, aitab oma väljavalitut paremini mõista, vaadata maailma tema pilgu läbi ning ehitada üles harmoonilised ja õnnelikud suhted.
Robin Sharma on maailma hinnatumaid asjatundjaid motivatsiooni ja isiksuse arengu alal. Tema raamat võtab kokku idamaade tuhandete aastate tarkused ja teadmised, mis on tänapäeva lääne inimesele nii vajalikud. Autori kolleegi muutumise lugu köidab ja paneb kaasa elama. Robin Sharma toob välja ka praktikad, millest tasub alustada teekonda ¨teadvuse aiast¨ ¨teemanttee¨ suunas, et omandada sisemine rahu ja leppimine.
Eelnevalt suure telekommunikatsiooni kompanii mänedžer, aga ka ettekandja, kooli sotsiaaltöötaja, on Brené praegu menukite, nt «Haavatavuse väe» autor, uurija ja õppejõud Houstoni Ülikooli sotsiaaltöö kolledžis. 2010. aastal publitseeris ta Bernis oma kolmanda raamatu “Ebatäiuslikkuse annid”, mis pälvis rahvusvahelise tunnustuse ja autor sai kutse TED-Houstoni konverentsile (TED konverentside mitteametlik haru). Otsus esineda ei tulnud kergelt – nagu enamik inimesi, kartis ka Brené avalikku esinemist, kahtles oma suutlikkuses ja oraatorivõimetes. Julgust andis talle vaid veendumus oma uurimuste tähtsuses. Brené võttis esinemiskutse vastu. Selle esinemise salvestus kogus tohutu hulga vaatajaid ja nii pandi see välja TED vestluste ametlikule leheküljele, mille tulemusel pääses see konverentsikõne kümne kõige populaarsema hulka.
Naiste arv kõrgetel positsioonidel on endiselt madal. Sheryl Sandberg on üks äri- ja liidrimaailma kõige mõjukamaid naisi, ent nii kaugele jõuavad vähesed naised. Naiste käes on Fortune 500 andmetel vaid umbes 4% tegevjuhipositsioonidest. Maailma 195 iseseisvast riigist juhivad naised vaid 17 riiki. Naiste käes on ülemaailmselt vaid 20% parlamendikohtadest. Keskmiselt kõrgetel positsioonidel on tavaliselt üsna võrdselt mehi ja naisi, sest pärast kooli lõpetamist minnakse tööle üsna võrdsetel alustel. Aga mida kõrgemale karjääriredelil liigutakse, seda rohkem on seal mehi ja seda vähem naisi. Statistika põhjal saavad naised sama töö eest tihtipeale vähem palka kui mehed. Sheryl Sandberg mõistab põhjuseid, mis ei lase naistel saada liidriks, ja julgustab lugejaid – nii mehi kui naisi – muutma suhteid perekonnas ja ettevõtetes, et kõigil oleksid võimalused oma ambitsioone täita. Ta on veendunud, et saavutame tõelise võrdsuse, kui palgad on võrdsed ja umbes