Chris Bickertoni eesmärk on tutvustada Euroopa Liitu tavalugejale, näidata, kuidas EL töötab, milline on rahvusriikide, milline ELi institutsioonide roll. Ta piilub paljude suletud uste taha ja seletab mitmete oluliste otsuste tagamaid. Raamat kirjeldab põhjalikult ELi sündi, laienemist ja praegust seisu. Hüpe ajalukku aitab paremini selgitada tänapäeva Euroopa probleeme ja muresid: kuidas on üksikute euroskeptikute hoiakutest arenenud laialdane eurovastane liikumine, miks on populistidel nii palju poolehoidjaid. Inglasena ei ole autor ELi tingimusteta toetaja, samas oskab ta hinnata seda, mida EL on oma senise ajaloo jooksul saavutanud. Autor ärgitab kaasa mõtlema ja kutsub üles aktiivselt osalema ELi probleemidele lahenduste leidmises. Chris Bickerton on briti politoloog, üks tänapäeva hinnatumaid Euroopa Liidu asjatundjaid. Ta kaitses oma doktorikraadi 2008. aastal Oxfordi ülikoolis ja töötas seejärel õppejõuna Oxfordis, Amsterdami ülikoolis ja Pariisi poliitikateaduste instituudis. Alates 2015. aastast on ta poliitikateaduste lektor Cambridge’i ülikoolis. Ta on avaldanud seni kolm raamatut, „European Union Foreign Policy: From Effectiveness to Functionality“ (2011), „European Integration: From Nation-States to Member States“ (2012) ja käesolevas tõlgitud „The European Union: A Citizen’s Guide“ (2016).
Ilkka Hanski (1953–2016) oli Soome kõige väljapaistvam ökoloog, Helsingi ülikooli ökoloogia ja evolutsioonibioloogia professor, kelle postuumselt ilmunud raamatut „Sõnumeid saartelt“ on nimetatud tema teaduslikuks testamendiks. Selles raamatus võtab ta kokku terve oma teadlastee, mis on viinud teda välitöid tegema kõikjal maailmas asuvatele saartele, alates väikestest laidudest Läänemeres kuni suurte troopiliste saarteni. Saared on kui veega ümbritsetud laboratooriumid, kus loodus korraldab kõiksugu elurikkuse eksperimente. Ilkka Hanski uurimisobjektideks on aastakümnete jooksul olnud saarte mitmekesisuse kõige erinevamad tahud, alates sõnnikumardikatest Borneol kuni lemminguteni Gröönimaal, ning kogu seda elurikkust käsitleb ta olulisimate ökoloogiliste võtmeküsimuste kontekstis. Hanski lahkab raamatus nii ökoloogiliste teooriate üldkehtivust kui ka loodushoiu meetmete rakendamist kohalikul tasandil. Ta kirjeldab kaasahaaravalt teadustööde tulemusi ja jutustab ka elavalt välitöödega seotud raskustest ja rõõmudest. „Sõnumeid saartelt“ on tähtteos, mis käsitleb kõige intrigeerivamaid looduse saladusi ja avab teadusetegemise põnevaid tagamaid.
Aino Kallas (1878–1956) elas oma elu jooksul viiel maal ja on tuntud soome-eesti kirjanik. See roll ei olnud probleemitu: läbi elu kannatas ta juurte puudumise pärast ja võitles tunnustuse eest nii Soomes kui ka Eestis. Aino Kallasest on kultuuriloos kujunenud pilt kui tugevast ja enesekesksest loojast. See tähelepanu pälvinud biograafia toob välja uusi isiklikumaid jooni: esile tuleb juba noorena oma kutsumuse leidnud autor, kelle jaoks loominguline inspiratsioon oli otsekui religioosne kogemus. Armastus Eino Leino vastu oli suur liikuma panev jõud tema kirjanduslikus loomingus; niisamuti isa Julius Krohni varane surm, mis jättis Kallase ellu ja loomingusse kustumatu jälje. Aino Kallas reageeris tundlikult oma aja vajakajäämistele ja avaldas nende kohta arvamust oma teostes. Käesolev biograafia on liigutav jutustus autorist, kes jõudis erandliku rahvusvahelise tunnustuseni, kuid pidi taluma üksindust, mõistmatust ja mitmeid suuri kaotusi. Raamatus kirjeldatakse 20. sajandi alguse kultuurilist ja poliitilist atmosfääri, inimeste ootusi ja väärtushinnanguid nii Soomes kui ka Eestis. Esile astuvad mitmed selle aja kultuurimaailma kesksed persoonid Hella Wuolijoest Friedebert Tuglaseni. Filoloogiadoktor Silja Vuorikuru (snd 1977) on kirjandusteadlane, kirjanik ja õppejõud Helsingi ülikoolis. E-raamat ei sisalda fotosid.
Sarja viiendas raamatus on Kanonveienil kõik rõõmsalt jõulude ootel, kui äkki kostab raadiost teade: härra Thrane on kõik õigused jõuludele ära ostnud ja enne ei tohi keegi jõule pidada, kui ta ei ole Thrane kauplustest suure summa eest kingitusi ostnud. Bulle, Lise ja doktor Proktor otsustavad jõulud päästa. Neil ei tule madistada üksnes Thrane vastikute kaksikutega, vampiirkaelkirjakuga käokellas, Soome hävitajaga ja kuningaga, kelle keldris on hallitusseen, vaid ka tõreda läbipõlenud jõuluvanaga, kes ei ole üldse selline, nagu sa jõuluvanast arvad. Ja meie sõpradel pole muud kui tilgake ajaseepi ja piiramatu kogus puuksupulbrit. Kirikukellad helisevad ja vaikselt langeb lund. Mitte kunagi varem ei ole jõulud olnud nii suure küsimärgi all …
See raamat on eelkõige nn vilepuhuja lugu, isiklik, kuid suure üldistusastmega triller. Dokumenteeritud algusest lõpuni. See on Skandinaavia pankade ning meie meedia, ametiühingute ja poliitilise eliidi korruptsiooni avaldamine pretsedenditul moel. Samuti on see Ida-Euroopa lugu ajast peale vabariikide iseseisvuse taastamist. Või siis kriitika selles kohta, kui vähe iseseisvust meil tegelikult on. Hannes Veskimäe töötas kümme aastat pankades. Ta räägib isikliku loo raha kummardamisest ning miks ta sellest võõrdus, kaitstes Eesti ettevõtjaid Swedbankis peale 2008. aasta kriisi ning luues Nordea panka ametiühingu töötajate kaitseks.
TAGASIPILK KÄIDUD TEELE Teekonna lõpul vaadatakse ikka tagasi ja meenutatakse teel läbielatut. Arvan, et mind lapsena kasvatanud vanaisa Alfred, eluaegne eesti keele õpetaja, võiks oma tütrepojaga rahul olla, sest tänu temale hakkasin juba nelja-viie aastasena raamatute ja kirjanduse vastu huvi tundma. Nii olengi läbi elu olnud kahe isanda teener: tehnika, mis andis leiva, ja kirjandus, mis tõi rõõmu ja rahuldust. Oma vanaisale Alfredile pühendan käesoleva raamatu nimiloo – ülevaate tema kodutalu käekäigust läbi aastakümnete, mis ilmub esmakordselt. Peale selle on siia raamatusse koondatud minu põhitöö kõrval kirjutatud lühiproosat, samuti ka paar viimastel aastatel ilmunud, aga ka mõned seni ilmumata lühilood. Novell „Udu teel“ on minu debüütteos, mis märgiti ära 1963. aasta „Loomingu“ novellivõistlusel, kannab tolle ajastu pitserit ja on ära toodud originaalkujul. Jutustusena loetav on ka filmistsenaarium „Tuuline saar“, mis sai 1977. aasta võistlusel II (tol võistlusel kõrgeima) preemia. Režissöör Veljo Käsperi muudetud stsenaariumi järgi valmis sellest „Tallinnfilmis“ 1982. aastal film „Pihlakaväravad“. Novelli „Päevast päeva“ kirjutasin oma toonase ettevõtte Venemaalt tulnud direktori kohta ja see tähendas mulle uue töökoha otsimist. Ka teised lühemad novellid on sündinud tõsielust. Nii et – head lugemist!
Reetmine, kättemaks ja skandaal perekonnas, mis varjas 150-aastast saladust. Kui Cooper McQueen pärast kauni võõraga veedetud ööd ärkas, avastas ta, et teda on röövitud. Kadunud oli ainult üks asi – miljon dollarit maksev burboonipudel. Varas, saladuslik Parise-nimeline naine, väitis, et seaduslikult kuulub pudel temale. Ütles ju pudelisiltki, et see kuulub Maddoxitele, perekonnale, kellele kuulus Red Threadi viskivabrik ja kes juhtisid seda kodusõja viimastest päevadest kuni firma tegevuse lõpetamiseni põhjustel, mida keegi ei tea… Mitte keegi peale Parise. Varahommikuses Louisville’is kerib Paris lahti Maddoxite perekonna ja Tamara, impeeriumi mõõdud omandanud destilleerimiskoja pärijanna võika loo. Nad on põlvest põlve pärandanud võimu ja jõukust, aga ka valesid, saladusi ning tegematajätmistest tulenevaid patte. Miks tahtis Paris seda Red Threadi pudelit endale, jääb saladuseks, kuni on selgunud tõde tema isiku kohta, ja eelmisest sajandist pärinev kättemaks, mida Tamara oma perekonnale vandus, saab lõpuks täide viidud.
Kaks naist, kes põgenevad oma meeste juurest, põrkavad autodega udusel maanteel kokku. Surmavas õnnetuses ellujäänu peab lappima nii enda kui ka hukkunud naise vapustatud mehe ja haiglase poja elu. Nende kolme elu segunedes esitab raamat küsimuse: kui hästi me ikka tunneme armastatud inimesi ja kuidas me avame oma südamed, et anda andeks andestamatut? „Maagiliselt kirjutatud, südantlõhestavalt aus… Caroline Leavitt on üks neid imetabaselt mõtteteravaid kirjanikke, keda lugedes küsid endalt, kus ma küll varem olin.”
Võimas romaan kahe naise sõprusest, eneseohverdusest ja vapustavast saatusest Teise maailmasõja ajal. Kui kuueteistaastane Noa on muutunud oma perele häbiplekiks, visatakse ta kodunt välja. Ta on Saksa sõdurist rase ja teda sunnitakse lapsest loobuma. Noa elab ühes väikeses raudteejaamas, mida ta koristab, et end ülal pidada… Kui Noa avastab kaubavaguni, täis kümneid juudi imikuid, kes viiakse koonduslaagrisse, tuleb talle meelde laps, kes temalt ära võeti. Ja sellel hetkel muutub ta elu – ta haarab ühe lapse sülle ja põgeneb. Noa leiab peavarju ühes Saksa tsirkuses, aga peab selgeks õppima trapetsinumbri, et võiks sulanduda teiste hulka. Ent ta ei meeldi õhuakrobaat Astridile. Olles algul rivaalid, loovad Noa ja Astrid varsti tugeva ühenduse. Aga kui tsirkus, mis neid kaitseb, hakkab lagunema, peavad naised otsustama, kas nende sõprusest piisab teineteise päästmiseks või hävitavad nende saladused kõik.
Margaret Mitchelli „Tuulest viidud” Mammy romaan Enne Tarat, enne Scarlettit ja Rhetti, enne sõda, mis lõhestas rahvuse, oli olemas Mammy. Tunnustatud kirjaniku Donald McCaigi menuk, mille on autoriseerinud Margaret Mitchelli pärandvara hoidjad, elustab suurepäraselt ühe armastatud kirjandustegelase. Saint-Domingue’i saarel, Prantsuse asumaal, kus möllab revolutsioonituli, jääb ühes mõttetus rünnakus ellu üksainus inimene – ilus väike mustanahaline tüdruk nimega Ruth. Kapten Augustin Fornier viib lapse oma koju ja näeb rõõmuga, et ta naine Solange kiindub temasse silmapilk. Ruthist saab Solange’i kaaslane, lohutaja ja ori, ta põgeneb koos perekonnaga saarelt kihavasse Ameerika sadamalinna Savannah’sse. Seal on ta Solange’i tütre Elleni Mammy ja pärast seda, kui Ellen abiellub lihvimatu iirlasega ning läheb elama Tara puuvillaistandusse, saab Ruthist uue tüdrukutepõlvkonna, O’Harade Mammy. Paljude autasudega premeeritud kirjaniku Donald McCaigi kätes hakkab Ruthi jõuline lugu kõlama omaenda häälega. Ta kogeb armastust, abielu, lapse sündi ja kirjeldamatut kaotusvalu, seda kujutatakse paralleelselt Ameerika kujunemisega, kui noor riik liigub edasi lõhestatud hinge ja verise saatusega. Kaasakiskuv romaan tugevusest, südamemurdumisest ja igikestvast tahtejõust on iseseisev lugu, kuid heidab ka uut valgust Margaret Mitchelli kaua vastu pidanud klassikalisele teosele.