Між двох орлів. Ярослава Дегтяренко

Читать онлайн.
Название Між двох орлів
Автор произведения Ярослава Дегтяренко
Жанр Историческая литература
Серия
Издательство Историческая литература
Год выпуска 2018
isbn 9786171265073



Скачать книгу

Відправ до царя послів зі скаргою на гетьмана.

      Яків аж очі витріщив та вигукнув:

      – Старий, ти з дуба впав?! Та чи чувано таке? Та чи прийме цар моїх послів?! Він їм або голови зрубає, або відправить до Виговського, і той їх стратить!

      – Ти оглух? Тобі сказано: відправ послів – тож відправляй! – насмішкувато відповів паскудний стариган.

      Барабаш помовчав, пом’явся, а потім запитав:

      – Але на що я маю скаржитися?

      – Ти відправив підглядника на цю раду? – запитав старий. – Чудово! Почекаєш вістей після її скінчення, а потім відправиш послів, які поскаржаться на те, що козаки не хочуть собі Виговського за гетьмана мати. Та й не тільки козаки – інший люд теж незадоволений таким гетьманом. Нехай посли жаліються від імені народу, що Виговський – зрадник й утискає людей, і його треба скинути та обрати нового гетьмана. І щоб обов’язково при новій раді був присутній царський посланець! І ще одне! Чи є серед черкасів21, серед полковників чи сотників, хто-небудь, кому теж не подобається Виговський?

      Барабаш слухав і морщився – візитер чомусь викликав у нього внутрішню неприязнь, спротив.

      – Дуже не задоволений Лісницький, – мовив він. – Його небіжчик Хмель влітку відправляв в похід наказним гетьманом при своєму синові, вручив йому булаву. А коли старий помер, то він відмовився віддати булаву Юрасеві – той особисто їздив до нього, але повернувся ні з чим. Інші полковники були змушені ледь не силою забрати у нього булаву.

      – Ні, Лісницький не підійде, – відрізав старий. – Він такого нагородив у Миргороді, що його й четвертувати мало! Почав підбурювати людей проти великого государя, що, мовляв, хоче цар усе козацтво винищити, залишивши лише десять тисяч козаків на Запорожжі, а всіх інших або холопами поробити та до Сибіру виселити, або у солдати віддати, а скрізь по городах черкаських замість полковників та сотників будуть царські воєводи.

      Від цих слів Барабаш скривився, а потім знову заговорив:

      – Ще, можливо, Богун… Хоча ні, він рішуче підтримав Виговського. Жданович! Його покійний гетьман теж називав своїм можливим наступником.

      – Ти хіба не знаєш, що цар бажав отримати голову Ждановича за його похід на Польщу разом з Ракоці? А Виговський вторгував йому життя, тож він відданий гетьману з вдячності за порятунок!

      – Тоді з тих, кого козаки люблять, лишається Джеджалій, але він зачаївся. Ще є Пушкар – його небіжчик Хмель теж називав своїм наступником разом з тим же Виговським і Ждановичем.

      – Пушкар – полтавський полковник, а Джеджалій – кропивнянський, – задумливо промовив старий. – Полтава взагалі поруч з кордоном нашого царства… Ось що! Відправ кого-небудь відданого до цього Пушкаря та домовся з ним – якщо він підтримає твою скаргу, то це тільки покращить справу. Натякни йому, що на кону цієї гри гетьманська булава. Подивимося, що він заспіває у відповідь.

      – Добре, – відповів Барабаш, незадоволено хмурячись, бо сам мріяв про булаву. І ці його заповітні думки не приховалися від



<p>21</p>

Черкасами в Московії називали українських козаків.