Название | Kui headel inimestel on kõrvalsuhted |
---|---|
Автор произведения | Mira Kirshenbaum |
Жанр | Самосовершенствование |
Серия | |
Издательство | Самосовершенствование |
Год выпуска | 2014 |
isbn | 9789949504510 |
Vaadakem tõele näkku, praegusel ajal, kui suhted on täis kõiki neid stresse ja eneseohverdusi, tunnevad paljud meist ahistust. Ja kui siis suhe ei toimi nii hästi ja selles on palju viha ja kellelgi pole midagi teistele anda, on vajadus endale midagi lubada väga tugev. Nii tugev, et isegi inimesed, kes muidu kõrvalsuhtesse ei astuks, leiavad end siiski selles olevat. See pole õilis, kuid see on mõistetav.
Kas see käib sinu kohta? Kujutle seda stsenaariumi. Oled töötanud väga kõvasti. Sa ei saa küllalt palka selle eest, mida teed. Su boss on kitsi kiituse ja toetusega. Sellest hetkest, kui tööle jõuad, kuni kontorist lahkumise hetkeni on palju stressi ja masendust. Ühel neljapäeva hommikul sa ärkad üles ja kuigi sa pole seda kavandanud, kuigi sa pole isegi isik, kes seda kunagi teeks, sa valetad end haigeks. Sa pole haige; sa lihtsalt vajad vaba päeva. Ja kuna järgmine päev on reede, siis võtad vabaks ka selle.
Sa lubasid seda endale, sest vajasid seda väga. Endale lubamise kõrvalsuhe tundub väga palju samasugusena. Nad on harva kavandatud. Tegelikult on need harva selle inimese pärast, kellega sa kõrvalsuhtes oled.
Kuigi sa tunned end süüdi olevat, kas sa tunned ka, et väärisid seda kõrvalsuhet, ja kas sa naudid seda, kui hea see tundub? Ja kas siiski tunneksid end äärmiselt hästi, kui see kõrvalsuhe lõpeks?
Kui nii, siis on sul endale lubamise kõrvalsuhe.
Mida see sulle tähendab? Kui kõrvalsuhe on vaid enesele lubamise pärast, siis kalduvad inimesed tundma end veelgi süüdlaslikumana kui siis, kui kõrvalsuhe on armumise tõttu, või seetõttu, kui täiesti tühi ja õnnetu on nende abielu.
Endale lubamise kõrvalsuhte oht peitub selles, et süütunne mängib inimestele kohutavaid trikke ja viib need suurde õnnetusse. Püüdes end mitte süüdi tunda, teevad nad kõrvalsuhtest tähtsama asja, kui nad peaksid tegema. Vahel nad tunnistavad selle oma partnerile üles, kui nad tõesti peaksid suud kinni hoidma. Vahel jäävad nad süütundest nende juurde ka siis, kui nad tegelikult peaksid esimesest suhtest välja pääsema (kuigi nad ehk ei peaks jääma püsisuhtesse oma armukesega). Vahel asuvad nad õnnetusse püsisuhtesse inimesega, kellega neil on põgus kõrvalsuhe.
Kuid enesele lubamise suhe on just niisugune. Kanna see maha nagu midagi, mida sa tõeliselt vajasid. Mõtle välja, mis muudab asjad su püsisuhtes nii rahuldust mittepakkuvaiks, ja võta sellega midagi ette. Ja püüa oma süütundega hakkama saada. Kuid ära muuda viga õnnetuseks, tehes sellest kõrvalsuhtest suuremat numbrit, kui see on.
7. “TAPKEM OMA PÜSISUHE JA VAADAKEM, KAS SEE ÄRKAB JÄLLE ELLU” KÕRVALSUHE. See, mis juhtus Tracy ja Richardiga, mõlemad 29, on üllatavalt tavaline. Viimased kolm aastat oli nende suhe olnud väga pingeline, raske, kuid sageli rahuldustpakkuv. Palju halbu asju, kuid ka palju häid asju. Ja muidugi palju draamat. Ühel hetkel jõudsid Tracy ja Richard raskesse punkti. Paistis olevat rohkem tülisid, vähem häid aegu ja mõlemad hakkasid tundma oma suhte pärast väga suurt muret. See tundus seda valusamana, et nad mäletasid, kui imeline see oli olnud, isegi hiljuti.
Siis tegi Tracy midagi hullumeelset ja riskantset. Tal oli kõrvalsuhe kellegagi töö juurest. Huvitaval kombel ei näinud ta väga kõvasti vaeva selle saladuses hoidmisega ja üsna varsti sai Richard sellest teada. Nende puhul, nagu paljudel puhkudel, on selle mõju abielule nagu mürgi andmine kellelegi, kes on juba haige. Kuid kas ei tööta nii ka kemoteraapia, ja kas kemoteraapia eesmärgiks pole kellegi elu päästmine?
Kumb siis juhtus? Kas Tracy tahtis oma abielu tappa või seda tagasi ellu äratada? Vastus on, et mõlemat. Ta tahtis täpselt seda, mida tegi, anda oma abielule saatuslik hoop ja siis vaadata, mis juhtub.
Oma pimedal, kohmakal viisil püüdis Tracy seesmine tarkus just seda teha. Mingil viisil pidi teda ja Richardit sundima teineteise järele haarama, et see tugev tunne, mis neil tegelikult oli, kisuks maha jäised seinad, mis olid nende vahele kasvanud. Kui see suhet ei tapa, siis see päästab selle.
Ja just täpselt nii juhtuski. Richard sai Tracy kõrvalsuhtest teada. Neil oli tohutu tüli. Richard lõi nende magamistoa ukse sisse augu ja tormas majast välja. Kuid üllatuslikult hakkasid Richard ja Tracy järgmise paari päeva jooksul teineteisest puudust tundma. Nad vestlesid telefoni teel. Tohutu süütundega tunnistasid mõlemad, kuidas nad olid lasknud rumalail asjadel rikkuda suhet, milles oli nii palju head. Ja nad mõlemad nõustusid, et ei taha loobuda headest asjadest, mis neil olid – suurepärastest vestlustest, suurepärasest seksist, sellest, kuidas nad suutsid koos naerda. Ja nad hakkasid oma suhte kallal tööle.
Tracy kõrvalsuhe ei tapnud nende suhet. See äratas selle ellu.
Niisuguse suhtega sa ei tea kunagi, mis välja tuleb. Sa vaid pead teada saama, kas läheb nii või teisiti.
Kas see käib sinu kohta? Richardi ja Tracy stsenaarium räägib iseenda eest.
Kas see on sulle tuttav tunne?
Suudad sa samastuda Tracy vajadusega kindlalt teada, kas nende suhe toimib või mitte?
Veel üks vihje, kas selles kõrvalsuhtes on midagi pisut valesti – see kas ei tundu nii suurepärasena või on see sul kellegagi, kes ilmselgelt pole sinu jaoks see õige?
Need on märgid, et sul on kõrvalsuhe selleks, et näha, kas see tapab su suhte või äratab selle ellu.
Mida see sulle tähendab? Sa pead väga ettevaatlik olema. See on riskantne katse. Sa võid kaotada midagi, mis on sulle väga tähtis. Püsisuhte elustamine kõrvalsuhte abil võrdub sellega, nagu püüaks täielik amatöör kemoteraapia abil vähihaiget ravida. Selle stsenaariumi puhul on palju rohkem viise, kuidas see võib pigem halvasti kui õigesti minna.
Mõistan, et see on vaid katse, aga kui tahad säilitada võimalust, et su suhe tagasi ellu ärkaks, pead lõpetama selle suhte juba eile. Sa pead paluma oma abikaasat tõsiselt, kaasahaaravalt ja kirglikult, et te läheksite paariteraapiasse, töötaksite oma suhte kallal, taastaksite kõik head asjad, mis teil on olnud, ja viskaksite minema kogu prügi, mis on kogunenud.
Ja siis vaadake, mis juhtub. Te saate seda varsti teada.
8. RAHULDAMATA VAJADUSTE KÕRVALEHÜPE. Me ütleme nii pealiskaudselt: keegi pole täiuslik. Ja muidugi on see tõsi. Probleem on selles, et mingi viis, kuidas su partner pole täiuslik, lõpeb sellega, et sinu tähtsad vajadused jäävad rahuldamata. Mis siis saab?
See on tähendusrikas dilemma. Kui sa otsid selle tähtsa vajaduse rahuldamist suhtest väljastpoolt, võib seda näha reetmisena. Aga kui sa lõpetad väga hea suhte kellegagi, keda armastad, vaid selleks, et saada mõni tähtis vajadus rahuldatud, paistab see kohutava raiskamisena.
Näiteks võib su partner olla imetore igas suhtes, välja arvatud see, et ta pole eriti seksist huvitatud või selles väga hea. Kui seks on sulle väga tähtis, on sul äkki väga suur rahuldamata vajadus. Ja see viib paljud inimesed teise suhtesse, et saada seksi, mida nad esimesest suhtest ei saanud.
Seks võib olla rahuldamata vajadus, mida peamiselt esile tuuakse, kuid rahuldamata vajaduste kõrvalsuhted otsivad just sama sageli midagi muud kui seks.
Töötasin kord ühe mehega, kes oli seotud tänavakampadega. Nagu Mario, 38, seda väljendas: “Arvan, te ütleksite, et olen teatud käsutäitja. Teate, ma olen teinud mõningaid halbu asju. Kuid mitte sellest ei taha ma praegu rääkida.”
Ta tahtis rääkida oma suhetest. Igasugused asjad olid ta abielu katki kulutanud, kuid ta suurim rahuldamata vajadus oli intelligentse, informeeritud vestluse järele, millest ta rumalavõitu naine ilmselt midagi ei teadnud.
Tal tekkis kõrvalsuhe teise naisega, kes õpetas keskkoolis kodanikuõpetust ja luges igal nädalal Time’i. Ta ostis naisele maja poolteist kvartalit ta naise majast eemal. Vahel magas ta ühes majas, vahel teises.
Vältimatult said kaks naist teineteisest teada. Üllatavam lahendus oli see, et nad kohtusid ja astusid talle vastu viisil, mis tundus isegi nii kõvale