Iga patsiendi puhul tehakse tema sümptomite, füüsiliste leidude, vereproovide, EKG ja röntgenipiltide pinnalt palju otsuseid. Nüüd korrutage kõik need iga patsiendi osas tehtavad otsused kolmekümne minuti jooksul triaažiõe poolt teie juurde suunatud kolme patsiendiga; kogusumma võib ulatuda mitmesajani. Tsirkuses keerutab žonglöör vaid mõnda taldrikut. Analoogia oleks palju täpsem, kui kujutaksime endale ette üksteise otsa laotud, erineva kuju ja kaaluga taldrikute virna, ja siis veel – ja veel – ühte. Lisame neile teguritele EMO ökoloogia, meid taldrikute keerutamise ajal pidevalt varrukast sikutavad, oma nõudmiste ja soovidega segavad ja katkestavad inimesed. Ja ärme unustame, et me elame kontrollitud ravi ja rahaliste vahendite nappuse ajastul, niisiis tuleb seada prioriteete ja ressurssidega hoolsalt ümber käia; kõik maksab vähem, kui mõned taldrikud virnast kõrvale jätta, mis tähendab, et me piirame analüüse ja püüame patsiendi kiiremini koju saata.
Ehk me isegi hingame kergendatult, kui triaažiõde saadab meie juurde juba tuttava patsiendi. Inimesi, kes pidevalt erakorralise meditsiini osakonnas käivad, nimetatakse „püsikundedeks“. Püsikundedel on erinevalt esmakordse patsiendi ühestainsast leheküljest terve toimik, mis annab piisava ülevaate tema varasemast haigusloost ja analüüsidest, mis võib asja lihtsustada. Muidugi välja arvatud juhul, kui see asjad keerulisemaks teeb.
Maxine Carlson oli varastes kolmekümnendates üksik naine, kes töötas Halifaxis ühes büroos sekretärina. Kaks aastat varem oli naine hakanud tundma teravaid valusid paremal alakõhus. Ta väitis oma perearstile, et see valu erineb sellest, mida ta koges lapsepõlves pimesoolepõletikku põdedes ja pimesoole eemaldamisel järel. Arst vaatas naise läbi, kuid ei märganud midagi murettekitavat. Paari järgmise kuu jooksul oli Maxine Carlsonil mõnel päeval kõht kinni ja siis jälle lahti. Arst soovitas talle tasakaalustatumat toitumist, mis sisaldaks igapäevaselt kiudaineid, kuid valu osas sellest eriti abi ei olnud. Viimaks suunati Maxine gastroenteroloogi juurde. Esialgu oletas spetsialist, et naine põeb mingit põletikulist soolestikuhaigust, näiteks haavandilist koliiti või Crohni tõbe. Aga arst ei leidnud midagi ebanormaalset põhjalikul läbivaatusel, mis hõlmas arvukaid vereanalüüse, röntgeniülesvõtteid ning täielikku endoskoopiat, mis keskendus ta söögitorule, maole, kaksteistsõrmik- ja käärsoolele. Gastroenteroloog kinnitas, et patsiendil on soole ärritussündroom, ning rõhutas suure kiudainetesisaldusega dieedi tähtsust. Naise vaatas läbi ka psühhiaater, kes kirjutas välja ärevusvastaseid ravimeid, et leevendada stressi, mis võib soole ärritussündroomi võimendada.
Aasta pärast alakõhuvalude algust hakkas Maxine Carlson tundma vaevuseid vaagnapiirkonnas. Esialgu väitis tema perearst, et need on tingitud soole ärritussündroomist, kuid Maxine kinnitas, et valu on teistsugune, pitsuv ja pidev, mitte juba tuttav terav ja põgus valu. Naine saadeti günekoloogi juurde, kes vaatas ta läbi ning lasi teha emaka ja munasarjade ultraheli. Ka see arst ei leidnud mingeid kõrvalekaldeid.
Maxine’i vaagnapiirkonna valud tulid ja läksid ja kadusid viimaks. Siis, kaks nädalat enne seda, kui ta EMO-sse pöördus, muutusid pidevad valud paremal pool alakõhus tugevamaks. Oli augustikuu ja naise perearst puhkas, niisiis läks Maxine haiglasse. Erakorralise meditsiini osakonnas oli ootel naise kaheköiteline haiguslugu. Naine vaadati läbi, tehti vereanalüüsid ja öeldi talle seejärel, et kõik on korras. Tegemist oli üksnes tema soole ärritussündroomi ägenemisega.
Dr Pat Croskerry oli EMO-s tööl, kui Maxine Carlson sinna seitsme päeva jooksul juba kolmandat korda pöördus. „Triaažiõde pööritas mulle juhtumist rääkides silmi,“ meenutas Croskerry. „Ütles, et tegu on noore naisega, kel pole mingit käegakatsutavat probleemi, kellele tema perearst, gastroenteroloog ja günekoloog on põhjalikud uuringud korraldanud, ning tegu on funktsionaalse diagnoosiga.“ Kliinilises meditsiinis tähendab eufemism „funktsionaalne“ psühhosomaatilist. „Ta on täiesti sassis,“ ütles õde Croskerryle. „Ja muudkui käib EMO vahet.“
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.
1
Ravimid, mis neutraliseerivad maosisaldise happesust ja vähendavad söögitoru ärritusest põhjustatud kõrvetisi. Siin ja edaspidi tõlkija märkused.
2
Internatuur – USA meditsiinisüsteemis aastane programm pärast ülikooliõpet; sellele järgneb residentuur 1−7 aastat.
3
Taipasin kiiresti, et psühhiaatrite mõtteviisist sotti saamine pole mulle jõukohane. Vaimsete haiguste ravimine on juba iseenesest tohutu valdkond, mis hõlmab erinevaid koolkondi, mõtteviise ja teooriaid. Selles raamatus ma psühhiaatriat ei puuduta. Autor.