На березі Хозарського моря. Ясмина Михайлович

Читать онлайн.
Название На березі Хозарського моря
Автор произведения Ясмина Михайлович
Жанр Современная зарубежная литература
Серия Карта світу
Издательство Современная зарубежная литература
Год выпуска 2014
isbn 978-966-03-5083-0, 978-966-03-8961-8



Скачать книгу

перетвориться на мою своєрідну домівку, вирушив у бакинську ніч.

      Я очікувала побачити облізлий скупий соціалістичний схід, а отримала блискучу столицю. В житті не бачила стільки світла – фасади, цілі хмарочоси, парки, фонтани, дороги, вежі, автошляхи – усе купалося в сяйві декоративних ламп, фар, лазерів, рефлекторів, світлових діодів… Три полум’яні хмарочоси неправильної форми – символ сучасного Баку – іскрилися яскравим вогнем своїх скляних фасадів. Навіть жезли регулювальників світилися – дорожня товкотнеча була неймовірна. Прийом учасників «Євробачення» перетворив місто на вулик заторів, перехресть, барикад. Тотальний нічний колапс. Дорогі автомобілі розривалися від гудків, міліціянти кричали в мегафони, наш водій, постійно кружляючи вулицями з одностороннім рухом, намагався дістатися до готелю, який був поряд, але видавався недосяжним. У ХХІ сторіччі дістатися з точки А до точки Б – землею, повітрям, морем – виявилося нездійсненною мрією. Швидкість і перенасиченість інформацією не пощадили навіть людської думки.

      І врешті – пункт призначення. Готель «Лендмарк». Між іншим, із дуже дивним плануванням. Рецепція була десь під хмарами, на 19-му поверсі, мій номер – на 16-му, СПА-центр – на 9-му, ресторан – на 20-му, а конгрес-зала – на 4-му поверсі під землею!

      Коли я увійшла до моєї просторої кімнати із скляною стіною, мене захлиснув величний вид на море, шикарні хороми, полум’яні башти та грандіозна архітектура Кришталевого палацу з розкішним освітленням. З піддашшя били рефлектори такої потужності, що світло майже сягало космосу. При цьому відблиски світла плавали в повітрі і створювали ефект танцю сяючих всесильних духів повітря.

      Я була в осерді міста вітрів і землі вогню.

* * *

      Символом Азербайджану є бута. Язик полум’я. Суть вогню. Мені його вигляд нагадує вогненну сльозу. Усі орнаменти цієї країни так чи інакше пов’язані з його формою. Це той візерунок, який зустрічається на кашемірі. Така собі жирна кома.

      Проте у всій культурній спадщині азербайджанців немає розкошолюбства. Усе тут лаконічне, елеґантне, високоестетичне, часом навіть субтильне.

      Саме так виглядав символ Баку – Дівич-вежа (Qiz Qalasi), яка знаходиться на в’їзді до старого міста. Фундаментальна архітектурна суворість Дівич-вежі, простота, містична міць форми нагадала мені мікенські будівлі. Усе старовинне, що я зустрічала в цій країні – геологічне чи цивілізаційне, – усе повертало мене кудись у Мікени. Строгість обрисів, тип побудови, спорідненість із каменем, скелями, дух чогось прадавнього, невблаганне пошанування чотирьох елементів – землі, води, повітря й вогню. П’ятий елемент у азербайджанців – це симбіоз природи й культурної спадщини.

      Наша господиня Гіней – я ніяк не могла запам’ятати її ім’я, тому прозвала її Ангеліною, – весела дівчина спілкувалася з нами російською, англійською і напівсербською, а мене називала «фрау Михайлович». Напевно, тому, що безпосередньо перед «Євробаченням» вона повернулася з дипломатичної