Rikkaks saamise õpik III. Jaak Roosaare

Читать онлайн.
Название Rikkaks saamise õpik III
Автор произведения Jaak Roosaare
Жанр Экономика
Серия
Издательство Экономика
Год выпуска 0
isbn 9789949989348



Скачать книгу

      Välja antud laenud

      Aktsiad turuhinnas

      Võlakirjad turuhinnas

      Fondiosakud turuhinnas

      Kogutud III samba pensionifond

      Kinnisvara turuhinnas

      Muud varad

      VARAD KOKKU

      Järgmise sammuna arvuta välja oma kohustused ja võlad.

      KOHUSTUSED

      Eluasemelaenu jääk

      Auto kapitaliliisingu jääk

      Krediitkaardi maksmata jäägid

      Võlad (õppelaen, tarbimislaen jms)

      Järelmaksud ja muud liisingud

      KOHUSTUSED KOKKU

      Oma hetke puhasväärtuse saame teada, kui lahutame varadest kohustused.

      PUHASVÄÄRTUS

      Mis me selle teadmisega peale hakkame? Esmalt tuleks seda numbrit ehk veidi seedida. Mis siis, kui Sinu puhasväärtus on nullilähedane? Või negatiivne? Kuigi oled töötanud ja raha pärast rassinud juba aastaid või aastakümneid. Sel juhul pole Sul samamoodi jätkates ilmselt kuigi suuri šansse rahaliselt vabaks saada. Pead midagi muutma!

      Järgmise harjutusena tuleks välja arvutada, kui palju Sa igas kuus raha kulutad ehk kui suured on Su väljaminekud. Enamiku inimeste jaoks on selle väljaarvutamine väga lihtne – piisab, kui vaatad, palju Sa kuus palka saad, sest kõik, mis sisse tuleb, kulub ka kohe ära! Kui see kehtib ka Sinu kohta, siis soovitan soojalt Sul võtta ette üks raske katsumus ja sundida ennast oma kulusid ühe kuu jooksul kirja panema. Lähemalt võid sellest lugeda peatükist „Kulude kirjapanek”. Ma tean, et see on raske ja nõuab distsipliini, kuid kas elu lõpuni palgaorjuses rabeleda ja püüda otsa otsaga kokku viia ei ole raske? Luban Sulle, et kui paned oma kulud ühe kuu jooksul täpselt kirja, oled teinud esimese sammu teel rahalise vabaduse poole. Tee seda! Ning alusta juba täna ja kirjuta üles kõik kulud järgmise 30 päeva jooksul!

      Eluase (üür/laenumakse, kommunaalid)

      Transport (autoliising/piletid, bensiin jne.)

      Toit

      Väljas söömine/joomine

      Riided ja muud tarbekaubad

      Meelelahutus

      Telefon

      Liikmemaksud (trennid, lasteaed, huviringid)

      Muud kulud

      KULUD KOKKU

      Nüüd saamegi välja arvutada oma rikkuse:

      PUHASVÄÄRTUS/KUU KULUD/12 = RIKKUS AASTATES

      Selleks, et saada rahaliselt sõltumatuks ehk rikkaks, on vaja, et meie rikkus oleks suurem kui meie oodatav eluiga (eeldades, et kulutused kasvavad samas tempos meie kapitali tootlusega).

      Näiteks oletame, et 40-aastase Jaanuse puhasväärtus on 240 000 eurot (talle kuulub 200 000-eurone maja ja 40 000 euro eest väärtpabereid) ning kuukulud on 2000 eurot. Tema rikkus on seega 10 aastat.

      Mida me selle teadmisega peale oskaks hakata? Sisuliselt tähendab see, et kui Jaanus enam rohkem raha ei teeniks, saaks ta oma säästudest elada 10 aastat. Siinkohal tuleks aga arvestada, et puhasväärtuse hulka oleme arvestanud ka elukoha – reaalselt tähendab see, et Jaanus peab pärast elamiskoha müüki kolima tuttavate juurde või kuuse alla (teine võimalus on üürida elamispind, aga siis lähevad jällegi elamiskulud suuremaks). Lisaks on säästudest elamine suhteliselt ebameeldiv, sest toob endaga kaasa koonerdamise ja hirmu, et raha võib otsa saada.

      Kokkuvõttes on varade baasil arvutatud rikkus hea teoreetiliselt, kuid praktikas see rikast elustiili endaga kaasa ei too. Oma varasid müües jääd Sa järjest vaesemaks ja mis saab siis, kui oodatud 70-aastase eluea asemel näed ära ka oma 100. sünnipäeva? Õnneks on olemas ka teine võimalus rikkust defineerida ja mõõta. Selleks tuleb tekitada endale passiivne rahavoog. Sisuliselt tähendab see, et lisaks tavatööle tuleb luua endale mingi sissetulek, mis on Sinu põhitööst sõltumatu ehk passiivne. Sellisel juhul oled Sa rahaliselt vaba hetkel, mil igakuine passiivne rahavoog on suurem kui igakuised kulud. Ja seda mitte teoreetiliselt, vaid ka praktiliselt – võid rohkem puhata ja elu muutub vabamaks ning mõnusamaks!

      Mis veelgi toredam, passiivse sissetuleku kaudu saavutatud rikkus on igavene. See kandub edasi Sinu lastele ja lastelastele. See aitab Sul katta enda kulud, sõltumata sellest, kui kaua Sa elad. Passiivne sissetulek ei hooli, kus Sa viibid või millega Sa parasjagu tegeled. Raha töötab Sinu eest! Just selline rikkus on see, mida me üritame saavutada.

      Kõige parem on oma edenemist passiivse sissetuleku rikkuse poole mõõta tabeliga, kus ühel pool on kirjas kulud ja teisel pool passiivsed tulud. Siis on eesmärk kohe silme ees!

      Seega