В’ячеслав Чорновіл. Василь Деревінський

Читать онлайн.
Название В’ячеслав Чорновіл
Автор произведения Василь Деревінський
Жанр Биографии и Мемуары
Серия Українці. Історія нескорених
Издательство Биографии и Мемуары
Год выпуска 2017
isbn 978-617-12-3058-3, 978-617-12-3059-0, 978-617-12-2465-0



Скачать книгу

влади і частини демократів. Останні дорікали, що опозиційними закликами він підштовхне Президента до співпраці з партократією. Один із лідерів НРУ Михайло Горинь вказував, що передвиборча програма Леоніда Кравчука, яка зводиться до побудови Української незалежної держави, є «адекватною рухівській програмі, власне, вона рухівська»[79]. Тому, мовляв, НРУ аж ніяк не випадає ставати в опозицію до своєї ж програми і втрачати можливість долучитися до будівництва держави, навіть спільно з колишніми компартійцями. Іван Драч був переконаний, що «жоден із колишніх претендентів на посаду Президента України не зміг би так чітко діяти»[80].

      Плекаючи надію на переродження Леоніда Кравчука, вони не хотіли усвідомлювати того факту, що він був не тільки вихованцем, а й чільним представником компартійного бомонду. Із забороною Комуністичної партії України Леонід Кравчук втратив підтримку політичної сили, яка допомогла йому здобути посаду Президента України. Він був пов’язаний із не відстороненим від влади партапаратом, та все ж був змушений враховувати політичні реалії і шукати співпраці з національно-демократичними силами[81]. На сесії Верховної Ради України 28 січня 1992 року Леонід Кравчук проголосив курс на консолідацію всіх політичних сил республіки заради розбудови державності. Центральне місце відводилося Народному Рухові, який здатен був, на думку Леоніда Кравчука, «очолити всі прогресивні сили і партії в ім’я України»[82].

      В. Чорновіл та А. Пашко. Львів, 1983 р.

      Невдовзі виник задум провести круглий стіл, у якому б узяли участь усі українські політичні сили. Враховуючи тогочасні реалії, такий захід міг змінити формат політичних відносин в Україні. Проте він не дав очікуваного результату, як це сталося, приміром, у Польщі, де було досягнуто компромісу між різними політичними силами, визначено стратегічні цілі – будівництво демократичної Польської держави і перехід до ринкової економіки[83]. Фактично в Україні не відбулося дискусії про зміну системи і структури країни, систему виборів через слабку опозицію[84]. На круглому столі Леонід Кравчук вміло подав підтримку політичними і громадськими організаціями гасла розбудови Української держави як схвалення свого політичного курсу, про що свідчили тези: «підтримка всенародно обраного Президента України – це підтримка розбудови незалежної держави», а відповідно, «опозиція до Президента – це руйнування незалежної держави»[85]. Керівники партій та організацій на цьому круглому столі не змогли узгоджено домогтися від Леоніда Кравчука прояснення чітких кроків на шляху політичних і економічних реформ, не було представлено і програми державного будівництва. За словами працівника Адміністрації Президента Миколи Михальченка, Леонід Кравчук переконався у слабкості політичних партій, у нього сформувалося скептичне ставлення до них, а в лексиконі з’явився термін «дрібнопартійність»



<p>79</p>

Народний Рух України. ІІІ Всеукраїнські Збори Народного Руху України, 28 лютого – 1 березня 1992 року: стенографічний звіт. – К.: Віпол, 1995. – С. 35.

<p>80</p>

Іван Драч: «Потрібно відійти від економічної прірви» [інтерв’ю з І. Драчем] / В. Сачко // Голос України. – 1992. – 24 січня.

<p>81</p>

Кулик В. В. Чорновіл і спроби реанімації Руху / В. В. Кулик // Сучасність. – 1992. – № 6. – С. 98.

<p>82</p>

«Ми можемо вистояти тільки в єдності». Виступ Президента України Кравчука Л. М. на сесії Верховної Ради України 28 січня 1992 р. // Голос України. – 1992. – 30 січня.

<p>83</p>

Рудич Ф. Стабільна демократія і ринкова економіка – невіддільні / Ф. Рудич // Віче. – 1995. – № 4. – С. 73.

<p>84</p>

Кочубей Л. Виборчі системи як передумови формування політичної еліти / Л. Кочубей // Політичний менеджмент. – 2007. – Спецвипуск. – С. 199; Політика в особах: політичне лідерство на постсоціалістичному просторі: національний і регіональний контексти / За заг. ред. Ф. М. Рудича. – К.: Парламентське вид-во, 2008. – С. 74.

<p>85</p>

Томенко М. Українська перспектива: історико-політологічні підстави сучасної державної стратегії / М. Томенко; Фонд «Українська перспектива». – К., 1995. – С. 72.