Название | Priius, kallis anne. Elu ja surm vabadussõja kõige raskemal ajal |
---|---|
Автор произведения | Alo Lõhmus |
Жанр | Историческая литература |
Серия | |
Издательство | Историческая литература |
Год выпуска | 2015 |
isbn | 9789949538850 |
8. detsember. Sõime parajasti kartulaid (nüüd sööme ainult kartulaid), kui meile tulid külla kolm preilit. Üks neist teenib punaväes polgu komissari abina, saab kuus 300 rubla ja sõduri varustuse: 1½ naela leiba, suhkrut, võid, heeringaid jm – õnnelik preili! Mul tuli neid kostitada. Nad sõid mu viimased kolm õuna ja lõpmatu hulga kartulaid. Ajasin viisakalt juttu, kuid mõttes kirusin nende söögiisu.
9. detsember. Igal pool majaseintel, müüridel, aedadel uue valitsuse kuulutused – igasugustes värvides: punased, lillad, rohelised, sinised. Turul pole mingisuguseid toiduaineid – leib, kui teda ainult saab, 10 rubla nael; see on vist kuulutuste tagajärg. Kalevivabrikus pandi toime põgenenud „bursuide” korterites läbiotsimine. Kõik leitud toidukraam jagati enda vahel ära: igaüks sai 3 heeringat, peotäie valget jahu jne.
10. detsember. Kuulutati 8 aastakäigu meeste mobilisatsioon välja. See puudutab ka mind…
11. detsember. Käisin komisjonis. Seltsimees (vahest koguni „kodanik”) laua taga oli väga viisakas, registreeris mind 14. kategooriasse. „Õpetajatele antakse vist pikendust,” trööstis ta mind. „Kavatseme mobiliseerida ainult kodanlasi.” Huvitav oleks teada, olen ma „kodanlane” või mitte. Ja kes peaks seda otsustama, kas tõesti komisjon?!
12. detsember. Linna läksin ühe punaväelasega. Ta ruttas jaama, et sealt edasi sõita, tema 15. Tartu polk on liinil. Meeleolu pessimistlik, päris suure huviga inglaste järele – „revolutsiooni kangelased” kardavad väga inglasi… Öösel oli Kreenholmis laskmine. Üks purjus sõdur jooksis majast välja kisaga: „Valged, valged!” Suur segadus, laskmine, paanika – tagajärg 2 surnut ja 8 haavatut. Mingisuguseid „valgeid” muidugi polnudki. Kohalikud õigeusu vaimulikud – väljaarvatud kaks preestrit ja kaks diakonit – on kohustatud 24 tunni jooksul Eestimaa piiridest lahkuma. Luteriusulised vaimulikud on juba ammu „linnupriiks” kuulutatud. Keelatud on üle 5 naela toiduaineid Narvast välja viia – nüüd, kus linn juba tühjaks on veetud!
>Meie vabrik hakkab töötama kahes vahetuses:6 tundi iga vahetus. Palk 2 rubla tunnis, kuid kahes vahetuses töötada ei saa. Imelik, näen nüüd ikka unes matuseid…
13. detsember. Ajasin juttu vana Nataljaga. Ta imestab väga, et „meie omad” tulid, aga palka juurde ei pane. Sakslaste ajal maksis leib 3 rubla ja nüüd ei saa teda 10gi rubla eest. Ja siis pidavat veel inglased Soome kaudu Petrogradi peale tungima. Nataljale ei meeldi inglased.
Ametlikkude teadaannete järgi on seisukord kõigil väerindadel hiilgav: Petserist telegrafeeritakse, et täna-homme on Valga langemist oodata; Narva frondil „liiguvad punased väed võidurikkalt edasi”; Berliinis järjekorraline maailma revolutsioon…
14. detsember. „Dekreediga” on jõulude pühitsemine keelatud. Harilik koolitöö kestab edasi kuni 1. jaanuarini. Kooli vaheaeg on ainult 3 päeva, 1.–3. jaanuarini. Kurb. Matts kinkis mulle hästi suure tüki suhkrut.
15. detsember. Pühapäev. Lõunaks pidulik menüü: kartulid soolaga, tükk leiba hobusevorstiga (harilikult sööme leiva kuivikuid, neid kulub vähem) ja suhkruga, Mattsi kingitud suhkruga.
16. detsember. Koolis külastas meid meie endine õpilane Hasan. Kevadel heideti ta välja VI klassist, nüüd on „suur nina”, tegutseb Uraalis haridusalal suuremas mastaabis. Seljas on tal kallis kasukas, inglis ülikond, kuld uurikett… Päris „bursui”. Nähtavasti on Nõukogude Venemaal haridustöö väga tululik.
Tänaval peatas mind üks väga imelik tüüp: pikad sukad, lühikesed püksid, isegi reisikott seljas. Päris matkaja,. „Где тут Совет Наррродны… Комиссаррров?” 22 küsis ta, rõhutades r tähte. Juhatasin ta raekotta. „Tänan teid, seltsimees,” vastas ta uhkelt ja sammus edasi.
17. detsember. Nägin unes, nagu ostaks ma poest kringleid, valgeid veekringleid23; mul on kaasas korv ja pagar paneb mulle korvi kaks, kolm… terve hulga. Siis ostan veel mune ja piima. Ilus unenägu! Aga ilmsi jooksin terve turu läbi ja peale hobusevorsti ei leidnud midagi. Suurel tänaval on kõik kauplused kinni, ainult vana Jevstafieff müüb õunu ja missuguse hinna eest! Astun sisse, valin. „Jäta!” tõrjub peremees, „see maksab 2 rubla tükk, see – 3 rubla.” Ja üsna ebaviisakalt püüab minust lahti saada. Ja ma ei tunnegi ennast haavatuna. Astun sisse tuttava pr. N. juure, ma tean, ta spekuleerib jahu ja kartulitega, aga ka siin ei õnnestu. Linnas on igal pool väljakleebitud punased kuulutused, et Põhja Kommuuna juhid Sinovjev ja Posern24 kavatsevad vabastatud Eestimaad tervitada 1. Rahvamajas, endises Aleksandri kirikus. Miitingu algusest teatab kirikukell. Viimasel ajal liigub siin palju sõjaväge, iseäranis ratsamehi. Nad olevat Murmanskist, kus inglased tugevasti peale tungivad. Õhtul. Sõin praegu õhtust. Kõht täis kartulist. Naaber seina taga mängib sentimentaalselt gitarret. Kuuvalge, gitarre, maailma revolutsioon…
18. detsember. Üks endine õpilane maksis oma võlga – viie tunni eest 5 naela rukkijahu. Kuninglik tasu! Uhkelt sammusin läbi linna ettevaatlikult oma kallist koormat põues kandes. Eile langes Rakvere.25 Millal kuulsin esimest korda Rakvere langemisest? Peaaegu samal päeval, kui punased Narva tungisid.
19. detsember. Koolis mängisid lapsed hernestega. Konfiskeerisin need ja… keetsin kodu nendest suppi; oli üsna maitsev. Juhtumisi sain ½ toopi piima, tervelt 40 päeva pole sarnast vedelikku näinud.
20. detsember. 20. kuupäev – palgapäev, kuid kahjuks palgata. Kavatsetud siselaen koolis ei õnnestunud. Korjasin kokku ainult 11 rubla ja sedagi suure vaevaga. Ühelgi õpetajal pole raha. Suhkru tagavara lõpeb. Mis veel oli, korjasin kokku, panin karbikesse, karbikese peitsin korvi, korvi keerasin lukku – kõik selleks, et suhkrut mitte süüa.
21. detsember. Kuulujutud Tapa ja Tallinna langemisest. Raudsilla juures kohtasin komissare. Meie hariduskomissar Vallner oli nende hulgas. Nähtavasti läksid nad jaama (Narva II), et Peterburi sõita. Kõigil paksud mapid kaasas (või, sealiha?). Saapad, palitud, mütsid – kõik tuliuued; näod rõõmsad, muigavad. Naljatasid ja naersid. Mis neil viga?
22. detsember. Vabrikud palusid neid Põhja Kommuuna26 külge liita. Küsimus jäeti lahtiseks, et ära hoida igasugust tüli. Igatahes jääb parem Narvajõe kallas Venemaale ja pahem Eesti Kommuunale.
23. detsember. Tänased lehed teatavad Valga langemisest27 („Surmahoop maailma imperialismile”). Rakvere all („pod stjenami drevnjavo
Vesenberga” 28 ) – hiilgav võit:11(üksteist) valgekaartlast vangi võetud!!! Kreenholmi vabrik on natsionaliseeritud. Kalevivabrikus on raamatupidamine lõpetatud: keegi pole meile võlgu ja meie pole kellegile võlgu! Vanad raamatud põletada ja uusi mitte alustada. Väikesed, rumalad lapsed!
24. detsember. Koolis väga närviline meeleolu, lapsed korraldavad miitingut, müravad, ei kuula sõna. Tahavad koju, jõuludeks… Keegi lasi jutu välja, et täna lastakse kõik koolid lahti. Tõsi. Suurel vahetunnil tuli
Haridusosakonnast ametlik paber, et koolitöö kõigis koolides on katkestatud kuni12. jaanuarini (pole tähtis, et 12. jaanuar on pühapäev, rutates pole Haridusosakond seda tähele pannud). Lapsed lähevad koju, me jääme õpetajatetuppa istuma ja kaua
22
Kus on siin rahvakomissaride nõukogu (moonutatud vene k.)
23
Vesikringel, valge glasuuriga küpsetis.
24
Grigori Zinovjev (õieti Jevsei Hersch Radomõslski) oli 1918–1919 Põhja Oblasti Kommuunide Liidu Kesktäitevkomitee ja komissaride nõukogu esimees, 1919–1926 Komiterni Täitevkomitee Presiidiumi esimees. B. Posern oli Petrogradi sõjaväeringkonna staabi komissar ja samuti Põhja Oblasti Kommuunide Liidu komissar.
25
Rakvere jäeti Eesti vägede poolt maha 16. detsembril.
26
Põhja Oblasti Kommuunide Liit (Союз коммун Северной области) oli 1918. aasta aprillist kuni 1919. aasta veebruarini Põhja- ja Loode-Venemaal eksisteerinud sotsialistliku riigikorraldustega piirkondlik omavalitsuste liit.
27
Valga hõivati punavägede poolt ööl vastu 18. detsembrit.
28
Iidse Wesenbergi müüride all (vene k.)