Обирай себе. Як подолати страх та сумніви на шляху до повноцінного життя. Эмбер Рэй

Читать онлайн.
Название Обирай себе. Як подолати страх та сумніви на шляху до повноцінного життя
Автор произведения Эмбер Рэй
Жанр Личностный рост
Серия
Издательство Личностный рост
Год выпуска 2018
isbn 9786171274891



Скачать книгу

скандує: «Хто, як не ти?»

      Коли тривога крутить носом, заявляючи: «Ти ж не збираєшся насправді це казати, так?» – цікавість дуже чітко констатує: «Ти тут, щоб розповідати свою правду. Сьогодні. Завтра. Завжди. Чи те, що ти збираєшся зараз сказати, відображає твою правду?»

      І коли тривога починає грати ту саму платівку осуду, страху й хвилювання знову і знову, цікавість може вгамувати її, сказавши: «Привіт, осуде, я тебе бачу. Агов, страху, я тебе бачу. Гей, хвилювання, я тебе бачу. Я розумію, що ви намагаєтеся нас убезпечити, і поважаю це. Але в нас зараз важлива пригода, і вам заборонено прокладати маршрут».

      Тривога й цікавість постійно спрямовують нас подалі або підштовхують ближче до того, ким ми насправді є і що маємо дати світові. Щодня й щохвилини ми робимо вибір, кого слухати – тривогу чи цікавість.

      Кого оберете ви?

      Щоразу, коли я запитую про це людей, усі, безперечно, обирають цікавість.

      Але прислухатися до цікавості так само важливо, як і поважати тривогу. Чому? Бо не всяка тривога шкідлива.

      Не всяка тривога шкідлива. Може бути корисна

      Торік, коли я закінчила виступ про тривогу й цікавість, одна жінка зустріла мене біля сцени й сказала: «Мій тато завжди казав мені, що дев’яносто відсотків того, про що я хвилююся, ніколи не стається. Я відповідала: це через те, що мене це турбує і я шукаю вирішення».

      Ми засміялися.

      І в цьому полягає суть: не всяка тривога є шкідливою. Може бути корисна. Іноді.

      Голос тривоги може виражатися у два способи: як отруйна тривога або як корисна тривога.

      Отруйна тривога – це безжалісні циклічні думки, які паралізують і не дають діяти чи рухатися вперед. Це захопливе пригадування минулого й переживання щодо майбутнього – звичка, на яку, за словами стенфордського нейрохірурга доктора Джеймса Доті, ми витрачаємо близько вісімдесяти відсотків свого часу й уваги.

      Корисна тривога – це можливість передбачити невдачі й виклики, розробити план і почати діяти. Тривога буває корисною, лише коли вона перебуває під нашим контролем і дає нам змогу діяти. Тож, коли ми чуємо голос тривоги, нам варто поставити два запитання:

      1. Це реальна можливість?

      2. Чи можу я зробити щось важливе вже зараз?

      Коли це не є реальною можливістю і коли немає змоги зробити важливі кроки, ми розуміємо, що в нашому мозку запускається те, що нейрофізіологи називають «система виявлення загрози». Завдяки еволюції хвилювання й страх були закладені в нас як захисний механізм протягом мільйонів років. Певною мірою він нам потрібен. Без нього ваші предки стали б здобиччю шаблезубих тигрів. Ви могли б стрибнути з надзвичайно високої скелі, тільки щоб перевірити, чи вдасться приземлитися. Ви уклали б ділову угоду про партнерство з людиною, яка прямо заявляє: «Я укладаю цю угоду, щоб використати тебе й забрати твої гроші». Ви закохувалися б у того, хто каже: «Я не бажаю мати з тобою нічого спільного».

      Тривога застерігає нас від того, що справді загрожує нашому життю, як у випадках, які я навела вище. Але, коли йдеться про