Відверта розмова про жіноче здоров’я. Просто про головне. Наталія Лелюх

Читать онлайн.
Название Відверта розмова про жіноче здоров’я. Просто про головне
Автор произведения Наталія Лелюх
Жанр Медицина
Серия
Издательство Медицина
Год выпуска 2018
isbn 978-617-12-5179-3, 978-617-12-4754-3, 978-617-12-5180-9



Скачать книгу

домовилися називати біоплівкою, існує система транспортних каналів, якими проїжджають транзитні речовини, пасажиропотоки різних сигналів для імунної системи, баржі з гормонами і секреторними речовинами. Для наочного прикладу візьмемо біоплівку кишкових бактерій. Вона зберігає молекулярну і клітинну сталість, незважаючи на те що крізь неї протягом доби проходить до 10 л рідини, потоки шлункового соку з харчовим хімусом, ферменти підшлункової залози, жовчні секрети та ще багато всякого. У зворотному потоці рухаються муцини й транссудат із переробленим матеріалом для виведення за межі організму. Там така швидкість переміщення і чіткість організації потоків, що «Укравтодор» не просто нервово курить збоку, а доїдає третю пачку «Біломорканалу», прихованого з часів СРСР…

      3. Матрикс та позаклітинна ДНК – пам’ять поколінь або «карма роду».

      У кожної бактерії, яка живе в біоплівці, є своя ДНК, власні особливості та мутації, свої передані цією ж ДНК «блакитні очі» або «гнідий окрас». Але особисте – це тільки частка в колективному. Ми знаємо, що для формування біоплівки прабатьки, стародавні бактерії Адам і Єва, почали продукувати в зовнішнє середовище речовину з назвою позаклітинний матрикс – це такий каркас для подальшого існування колонії. У ньому зберігаються стратегічні запаси, так би мовити, засіки. У ньому ж проходять комунікативні канали. Саме матрикс і формує той самий дизайнерський затишок і рекламовану надійність у вигляді килимів, лінолеуму, металопластикових вікон, ортопедичних матраців буферного і захисного середовища всередині біоплівки.

      Матрикс містить речовини з термопротекторами (кожній бактерії по натуральній дублянці!), кріопротекторними (на додачу до шуби всім по окремому кондиціонеру!) і ксеропротекторними (зволожувач біля кожного ліжка і бутильована вода для всіх бактерій-молодят!) властивостями.

      Але найголовніше в матриксі НЕ євроремонт і двокамерний холодильник, а наявність окремої генетичної пам’яті – позаклітинної ДНК. Тобто плівка запам’ятовує сама себе і може завдяки цій ДНК відтворити себе знову. Ця ДНК несе в собі поведінковий код («карму роду») для всіх учасників біоплівки. Вона визначає особливості харчування, сексуальну та соціальну активність членів спільноти, їх взаємозв’язок із зовнішнім середовищем, і саме вона формує антибіотикорезистентність і захисну мінливість жителів мікробного співтовариства.

      І якщо ми говоримо не про дружню біоплівку співмешканців жінки (лактопродукувальна флора в піхві), а про захворювання, що спричиняються плівковими бактеріями, то слід розуміти, що традиційна терапія, яку апробували на бактерії в лабораторії, ні чорта не працюватиме на тій же бактерії, якщо вона живе в співтоваристві з назвою біоплівка.

      Яскравим прикладом такої «нечутливості» є неефективність препаратів із метронідазолом у лікуванні бактеріального вагінозу.

      Тобто в кожної жінки в піхві не просто живе унікальний набір мікробного співтовариства – він ще й живе за своїми, окремо сформованими законами, які відтворити в лабораторній пробірці неможливо.