Czy mogę mówić ci mamo. Agata Komorowska

Читать онлайн.
Название Czy mogę mówić ci mamo
Автор произведения Agata Komorowska
Жанр Современная зарубежная литература
Серия
Издательство Современная зарубежная литература
Год выпуска 0
isbn 9788381775281



Скачать книгу

siostry dyrektor i zapytać wprost. Musiałam to jakoś obejść. Udało się za pośrednictwem kibicującej nam opiekunki z domu dziecka, którą z duszą na ramieniu wtajemniczyłam w nasze plany.

      Musiałam również dostarczyć swój aktualny akt urodzenia. „Akt urodzenia rzecz prosta” – pomyślałam, bo zawsze wystarczyła jedna wizyta w urzędzie stanu cywilnego i wychodziło się z dokumentem w ręku. Nie tym razem. Dostałam kartkę, z którą miałam zgłosić się po odbiór. Na kartce data: siódmy sierpnia. Rozprawa wyznaczona była na dwudziestego piątego lipca. Zrobiło mi się słabo. Pytam więc urzędniczkę o ten absurdalny termin, bo kiedyś dostawałam akty urodzenia od ręki, a teraz tyle czekania?

      – Niestety, wprowadzany jest nowy scentralizowany system i wszystkie akty urodzenia polskich obywateli są na nowo do niego wklepywane – poinformowała sympatyczna pani. – Proszę zadzwonić pod ten numer – wręczyła mi kolejną kartkę – i zapytać, czy da się coś przyspieszyć.

      Roztrzęsiona wróciłam do samochodu i wstukałam numer. Po paru sygnałach odebrała zmęczona kobieta. Ze łzami w głosie opowiedziałam moją historię.

      – Wiem, że państwo mają teraz mnóstwo pracy z wpisywaniem wszystkich aktów urodzenia do systemu… – Naprawdę jej współczułam, ale liczyłam, że i ona zrozumie moją sytuację.

      – Nawet pani nie wie jak dużo! My pracujemy nawet w weekendy! – zaczęła żalić się urzędniczka.

      Wyraziłam głębokie i szczere wyrazy współczucia, po czym spytałam, czy w tej wyjątkowej sytuacji jest szansa na wcześniejsze wydanie mojego aktu. Ku mojemu zdumieniu kazała mi wrócić tam, skąd przed chwilą wyszłam, a sama w tym czasie miała wykonać magiczny telefon. Wyskoczyłam z samochodu i pognałam z powrotem do urzędu.

      Był czwartek. Akt miał być gotowy do odbioru w najbliższy wtorek. Doświadczyłam cudu! Jak się później okazało, miał to być jeden z wielu niezwykłych cudów, które towarzyszyły mi przy tej sprawie.

      Życie toczyło się równoległym torem. Codziennie zaprowadzałam Adę do przedszkola, odprowadzałam Krystiana na autobus, który przewozi dzieci niepełnosprawne, i zawoziłam Aleksa i Michała do gimnazjum. Michał przychodził do nas zaraz po szkole i wracał do placówki dopiero na dwudziestą. Odstępstwami od tej reguły były dni, kiedy miał karę i zakaz wychodzenia. Zgodnie ze stanowiskiem siostry dyrektor nie pojechał na zieloną szkołę. W ramach buntu nie chodził w tym czasie na lekcje. Moje prośby na nic się zdały. Napisał:

      „Nie będę chodził do szkoły tylko dlatego, że siostra była na mnie zła i nie puściła mnie na wycieczkę. I nie dość, że nie pojechałem, to jeszcze mam chodzić w tym czasie do jakiejś innej klasy. I jeszcze dzisiaj wychowawczynie w domu dziecka zabrały wszystkich oprócz mnie na jakiś piknik. Pojechałem do kolegi, bo nie chcę być sam”.

      Tym sposobem siostra zrealizowała własną przepowiednię i Michał faktycznie obniżył sobie frekwencję. Szlag mnie trafiał, ale nie mogłam nic zrobić.

      Michał uczestniczył w naszym życiu rodzinnym, a ja w jego życiu szkolnym. Cały czas mówił do mnie „pani”. Zaproponowałam więc, żeby zmienił to na „ciociu”. Ucieszył się i od tego dnia byłam „ciocią”.

      Wakacje zbliżały się wielkimi krokami. Nasz sierpniowy wyjazd był nadal pod znakiem zapytania, natomiast Michał bardzo liczył na wyjazd z domu dziecka na lipcowe kolonie na Słowację. W poprzednie wakacje poznał tam dziewczynę i nie mógł się doczekać, żeby znowu ją zobaczyć.

      Któregoś dnia napisał:

      „Może lepiej zrezygnujmy z tej rodziny zastępczej”.

      „Co??????????? Dlaczego?”.

      Stanęłam jak wryta na środku alejki w Biedronce. Wózek tuż za mną gwałtownie zahamował, a jego właściciel wysłał niewybredny komentarz pod moim adresem.

      „No bo ta siostra już przesadza. Od czasu cioci rozmowy z nią zaczęła być taka niemiła i teraz w dodatku nie pozwoliła mi jechać na kolonie, a wiedziała, że mi na nich mega zależy”.

      Już wcześniej rozmawialiśmy o tym wyjeździe. Był nawet pomysł, żebym wykupiła go również Aleksowi i wtedy mogliby pojechać razem.

      „Michał, ta kobieta ma problem, nie Ty. Wiem, że ona próbuje Cię złamać, zniechęcić, ale nie daj się”.

      „Ona się na mnie wyżywa! Nic jej nie zrobiłem, a ona nie pozwoliła mi jechać na kolonie, na które czekałem cały rok”.

      „Kiedy miały być te kolonie?”.

      „Ósmego lipca”.

      W sytuacjach kryzysowych zwykle przechodzę do konkretów.

      „A z jakiego powodu Ci nie pozwala?”.

      „Ona nie powiedziała mi wprost, że nie jadę, tylko nie dała mi propozycji wyjazdu, a Arturowi tak. W ubiegłym roku byliśmy razem i to były moje najlepsze wakacje. U nas jest tak, że siostra zaprasza do siebie tych, którym proponuje wyjazd. Przyszła wczoraj do nas, zawołała tylko Artura i jemu powiedziała. Mnie nie zaprosiła, czyli nie jadę”.

      „A dlaczego nie można jej po prostu zapytać?”. To wydawało mi się najprostsze i najbardziej logiczne rozwiązanie.

      „Bo będzie krzyczała” – odpisał Michał.

      „Czyli co Ty masz robić przez całe wakacje?”.

      „Nie wiem. Nic”.

      „A kogo możesz jeszcze zapytać?”.

      „Nikogo, bo to od siostry zależy”.

      „Ona nie jest przecież Bogiem!”.

      „Dla podopiecznych jest”.

      To stwierdzenie było dla mnie przerażające.

      Parę dni później Michał zebrał się na odwagę i poszedł zapytać siostrę o kolonie.

      „Rozmawiałem z siostrą” – napisał.

      „No i?”.

      „Powiedziała, że nie jadę. Za karę. Za to, że nie chodziłem do szkoły w tym czasie, kiedy moja klasa pojechała na zieloną szkołę. To miały być wyjątkowe kolonie. Oddałbym wszystko, żeby na nie pojechać, ale siostra jest złośliwa. Nawet jej zaproponowałem, że oddam jej za te kolonie pieniądze, bo będę pracował, jak wrócę. Znajomy kleryk ma mi załatwić pracę”.

      I wtedy wpadł mi do głowy perfidny pomysł…

      „Mam jeszcze jeden pomysł, żebyś mógł pojechać. Jutro pogadamy”.

      „Jaki pomysł?! Bo nie będę mógł zasnąć z ciekawości. Proszę, ciociu!”.

      „Twoja mama ma mieć przepustkę dla Ciebie w wakacje. Jeśli ona się zgodzi, to ja Ci te kolonie wykupię i pojedziesz. Połowę mi zwrócisz z tej letniej pracy. Co Ty na to?”.

      „No tak! Mama będzie już miała przepustkę do wakacji! Siostra padnie trupem”.

      „Powiesz, że mama Ci załatwiła, i już. Jutro zadzwonię do tego biura podróży i dowiem się co i jak. No i jednak będę musiała spotkać się z Twoją mamą”.

      „No jak będzie trzeba… Oj, zdziwi się ciocia”.

      „To najwyżej będę chodziła przez jakiś czas zdziwiona”.

      „Przez jakiś czas? Przez całe życie!”.

      Z mamą Michała musiałam spotkać się jeszcze z innego powodu. Otóż należało dostarczyć do sądu jej pisemną zgodę na to, żeby Michał zamieszkał u mnie w rodzinie zastępczej. Miałam wiele obaw. Wiedziałam, że rodzice biologiczni nie przepadają za zastępczymi ani za żadnymi innymi osobami, które mogą chcieć „ukraść” im dziecko, nawet jeżeli oni sami nie poświęcają mu czasu i uwagi.

      Mama