Edasi. Suvi 2020. Edasi

Читать онлайн.
Название Edasi. Suvi 2020
Автор произведения Edasi
Жанр Контркультура
Серия
Издательство Контркультура
Год выпуска 0
isbn 2674508920203



Скачать книгу

52 Vilja Kiisler: “Eesti novell 2020” – kirev kokteil

       54 Film. Süvavaatamise kadunud kunst

       55 TMW juht Helen Sildna: tajume enam kui eales varem, kui väga me üksteisest sõltume

       56 Johanna Maria Mängel: inspiratsioon isolatsioonist. Heli mõju

       58 Armin Kõomägi. Novell. Sitt

       60 Dünaamiline paugubänd Trad.Attack!

       66 Hendrik Toompere. Elu ilma aplausita

       68 Aavo Kokk: ümber palli

      ELUSTIIL

       70 Igor Sööt. Kauge veinimaailma pärl maakera kuklapoolel

       74 Kadri Kroon: ei saa me läbi saarteta

       76 Gastroaktivist Tauno Laasik: lisa ports armastust ja kirge, siis tuleb kõik hästi välja!

       82 Priit Kuusk: kõikuvas ja õõtsuvas maailmas. Üksiolemise peaproov Admiral Bellingshauseni pardal

       86 Fotolugu “Millest te unistate?”

       90 Eia Uus: liblikaefekt

       92 Disain, mis kujundab Eesti nägu maailmas

      HEAOLU

       96 Katrin Saali Saul: Monk ja Notsu isolaatoris

       99 Kadi Kütt: introverdi teistsugune maailm

       102 Andrus Kivirähk: molutamise kiituseks

       104 Annika Laats: vabadus olla tänulik

       106 Kristjan Port. Üksildase võitja needus. Kas olümpiamängudel on tulevikku?

       108 Raul Oreškin: Sibulatee... või Kunstitee

       112 Huumor

       114 Intervjuu kunstnik Edward von Lõngusega

      Kaanepildi autor on edward von lõngus.

      Illustratsioonide autorid Marko Mäetamm ja ander avila.

      Sisukord

      Nr 5, suvi 2020

      Kuhu minna, mida teha

      FESTIVAL

      MUSTJALA MUUSIKAFESTIVAL

      17.–19. JUULI

      Pikkade traditsioonidega Mustjala Muu-sikafestival on olnud aastaid mu lem-mik. Festivali menüüs on nii klassikalist kui ka nüüdismuusikat, folki ning jazzi. Muusika nautimiseks on korraldajad leidnud kohad, mis ise oma lugu räägi-vad. Maaliline Tagaranna kaluriküla, Saaremaa süvasadam ning erinevad kirikud on vaid mõned kohad, millega külastajaid üllatatakse. Publiku vaielda-matu lemmik on 1939. aastal nõukogude sõjaväelaste rajatud Ninase rannakait-sepatarei, mille kõhedusttekitavas õhk-konnas on aastate jooksul kõlanud mit-med maailma muusikakultuuri tipp-teosed. Planeeritud kava on küll olude sunnil pisut muudetud, kuid Ninase puhkeküla merelaval Küdema lahe ää-res esinevad seekord Siim Aimla džäss-kvartett & Teele Viira, Panga panga vabaõhukontsert on aga plaanitud pere-kontserdina Saaremaa artistide osalusel.

      Kirjandushuviliste rõõmuks liitus eelmisel suvel selle sümpaatse festiva-liga esmakordselt ka Tagaranna küla- ja kirjanduspäev, kus sel aastal on lubanud üles astuda Tõnu Õnnepalu, Kristiina Ehin, kitarrist Heiki Mätlik jt.

      www.mustjalafestival.ee

      KLOOSTER

      REOMÄE NUNNAKLOOSTER

      Teel Kuressaarest Kuivastu poole, kümmekond kilomeetrit linnast väljas Reomäel asub armas ja tegus nunna-

      klooster Püha Eelkäija Skiita, mille elanikud – maailma eri paigust pärit ja oma elu Jumala teenimisele pühen-danud nunnad – on tuntud avatuse ja rõõmsameelsuse poolest.

      Skiita on avatud iga päev 8–20 ning nende eluoluga tutvumine on südant-kosutav vaheldus. Reomäe nunnad on osavad isemajandajad, mesinikud (me-silasperesid on ligi 50!) ning aiapidajad, kelle toodangut saab kloostrist kaasagi osta. Valik on rikkalik: mesi, kohapeal röstitud kohvioad, leedrisiirupid, olii-vid ja paljud muud hoidised. Külalised võetakse rõõmuga vastu ning keele-barjääri ei pea pelgama. Nunnadega saab rääkida eesti keeles, sest kohalik keel on ära õpitud. Praegu elab kloost-ris viis nunna, kes pärit Eestist, Saksa-maalt, Ameerikast ja Kreekast.

      www.skiita.ee

      MUUSIKA

      TRIIGI FILHARMOONIA

      Kultuur ei ole ainult Kuressaares. Seda on osavalt tõestanud Triigi Filharmoo-nia ellukutsujad Hannaliisa Uusma ja Teele Vares. Triigi sadamaga ühes tuksuv suvine filharmoonia on oma esimesest suvest alates kujunenud lem-mikpaigaks nii kohalikele kui ka suve-saarlastele. Eksperimenteeriv muusi-ka- ja teatrilava (arhitektid Riin Kersalu ja Mihkel Meriste) toidab kultuuri-huviliste kultuurinälga suvehooajal parajas tempos. Laval, mille taustaks on pidevalt muutumises olev meri, on olnud muu hulgas Sander Mölder, Maria Faust, Kristjan Randalu, tantsulavastus “Saare äratus”, Ööülikooli avalikud sal-vestused jpm. Valik on muljetavaldav.

      Sel aastal viiendat hooaega alustava Triigi sadama arhitektuuripärli tege-mistel hoian silma peal kogu suve, sest heast maitsest siin puudust ei tunta. Muide maitsest rääkides on külasta-mistväärt ka filharmoonia kõrval ava-tud kohvik Agar-Agar.

      fb: TriigiFilharmoonia

      PÄRDI PÄEVAD

      KURESSAARE LAURENTIUSE KIRIK

      Kuressaare linnasüdames asub klassit-sistliku välisilme ja interjöörikujun-dusega Laurentiuse kirik. Lisaks ko-guduse igapäevatööle on külastajatel võimalus osa saada ka eriilmelistest kultuurisündmustest.

      Varasügisel jõuavad Nargenfestivali PÄRDI PÄEVAD esmakordselt ka Saare-maale. 9. septembril panevad ansam-bel Vox Clamantis ja dirigent Jaan-Eik Tulve Laurentiuse kirikus kõlama Arvo Pärdi kõige ulatuslikuma koori-teose “Kanon pokajanen”.

      kuressaare.eelk.ee

      MAJA

      SAARE KEK

      Kaks suve tagasi külastajatele uksed avanud endine kolhooside ehituskon-tor ehk Saare KEK (arhitekt Marika Lõoke) on üks hoonetest, millele veel kolm aastat tagasi ennustati kohalikus meedias killustikuhunnikuks saamist.

      Omaniku pöörane julgus hakata ma-jale elu sisse puhuma on tänaseks vilja kandnud. KEKi muljetavaldav arhitek-tuur on kindlasti olnud toeks Kures-saare