Asumi äär. Айзек Азимов

Читать онлайн.
Название Asumi äär
Автор произведения Айзек Азимов
Жанр Контркультура
Серия
Издательство Контркультура
Год выпуска 0
isbn 9789949658886



Скачать книгу

ei oleks saanud lahti rabelda ja põgeneda. Leitnant astus tema järel sõidukisse ning istus tema kõrvale tagaistmele.

      Sõiduk hakkas liikuma.

      „Ja kodus võin ma juba teha, mida ise soovin, näiteks lahkuda?” küsis Trevize.

      „Meil pole käsku teid kuidagi takistada, Nõunik, välja arvatud sedavõrd, kuivõrd on vajalik teie kaitsmiseks.”

      „Sedavõrd? Mida see tähendab?”

      „Olen saanud käsu teile öelda, et kui olete koju jõudnud, ei tohi te sealt lahkuda. Tänavad pole teile turvalised ning mina vastutan teie julgeoleku eest.”

      „See tähendab, et ma olen koduarestis.”

      „Ma pole jurist, nõunik. Ma ei tea, mida te silmas peate.”

      Leitnant vaatas otse ette, kuid tema küünarnukk oli Trevize’i vastas. Trevize ei oleks saanud liigutada, ilma et leitnant oleks seda märganud.

      Sõiduk peatus Trevize’i väikse maja ees Flexneri eeslinnas. Hetkel polnud tal elukaaslast – Flavella oli tüdinud korrapäratust elust, mida Trevize’i nõuniku-staatus põhjustas –, seega ei arvanud ta, et keegi võiks teda oodata.

      „Kas astun nüüd välja?” küsis Trevize.

      „Kõigepealt väljun mina, nõunik. Siis saadame teid sisse.”

      „Minu julgeoleku huvides?”

      „Jah, härra.”

      Majaukse juures ootas kaks valvurit. Öövalgustus põles, kuid aknad olid läbipaistmatuks lülitatud ning välja polnud valgust näha.

      Hetkeks oli ta säärase sissetungi üle nördinud, kuid vabanes tundest mõttelise õlakehitusega. Kui Nõukogu ei suutnud teda kaitsta Nõukogu Saalis, polnud ka ta kodu tema kindlus.

      „Palju teid siin kokku on?” küsis Trevize, „Terve rügement?”

      „Ei, nõunik,” kostis vali ja kindel hääl. „Vaid üks inimene peale nende, keda te näete, ja ma olen teid kaua oodanud.”

      Harla Branno, Terminuse linnapea, seisis elutoa uksel. „Kas te ei arva, et meil oleks aeg vestelda?”

      Trevize vaatas teda ainiti. „Kõik see mõttetu ...”

      Kuid Branno ütles vaikse jõulise häälega: „Tasa, nõunik. – Ja teie neli, välja. Välja! – Siin on kõik korras.”

      Neli valvurit andsid au ja pöördusid kannal ringi. Trevize ja Branno jäid kahekesi.

      2. LINNAPEA

      5

      Branno oli väsinult mõeldes oodanud terve tunni. Sisuliselt oli ta süüdi sissemurdmises. Enamgi veel, ta oli rikkunud nõuniku konstitutsioonilisi õigusi. Rangete seaduste alusel, mille järgi linnapead juba kaks sajandit – Indbur III ja Muula päevist – vastutust kandsid, võis talle süüdistuse esitada.

      Kuid sellel päeval, nende kahekümne nelja tunni jooksul, oli õige kõik, mis ta tegi.

      Aga see läheb mööda. Ta niheles rahutult.

      Esimesed kaks sajandit olid vähemalt tagasivaates Asumi kuldne aeg, kangelaslik ajastu, välja arvatud ehk neile õnnetutele, kes sellel ebakindlal ajal elasid. Salvor Hardin ja Hober Mallow olid kaks suurt kangelast, kes tõsteti pooljumaluse ausse, peaaegu Hari Seldoni võrreldamatu isiku kõrvale. Need kolm meest olid kolmjalg, millele kõik Asumi legendid (ja ka ajalugu) toetusid.

      Siiski oli Asum neil päevil tühine maailm, kasina mõjuga nelja kuningriigi üle ja vaid hämara arusaamisega sellest, kui laia haardega oli Seldoni Projekti hoolitsev käsi, mis neid ka võimsa Galaktikaimpeeriumi jäänuste eest kaitses.

      Mida suuremaks kasvas Asum poliitilise ja kaubandusliku üksusena, seda tähtsusetumad tundusid tema valitsejad ja võitlejad. Lathan Devers oli peaaegu unustatud. Kui temast veel midagi mäletati, siis üksnes ta traagilist surma kaevanduseorjana, mitte tarbetut, kuid edukat võitlust Bel Riose’i vastu.

      Ka Bel Riose, Asumi vastastest üllaim, oli sama hästi kui unustatud, kuna ta jäi Muula varju, kes ainsana vaenlastest oli lõhkunud Seldoni Projekti ning võitnud ja valitsenud Asumit. Tema üksi oli suur vaenlane – õigupoolest viimane suurtest.

      Vähesed mäletasid, et lõpuks võitis Muula üks inimene, naine nimega Bayta Darell, ning selle võidu saavutas ta kellegi abita, isegi Seldoni Projekti toetuseta. Peaaegu unustatud oli seegi, et tema poeg ja pojatütar, Toran ja Arkady Darell, olid löönud Teist Asumit, jättes valitsema Asumi, Esimese Asumi.

      Need hilisemad võitlejad polnud enam kangelased. Ajad olid muutunud liiga tähendusrikkaks, et kangelasi mitte tavasurelikeks kahandada. Ka Arkady kirjutatud vanaema elulugu tegi tollest kangelanna asemel romantilise tegelaskuju.

      Ja sellest ajast peale pole kangelasi olnud – isegi romantilisi tegelaskujusid mitte. Kalgani sõda oli viimane suur vägivallapurse, millesse Asum sattus, ja seegi oli väike konflikt. Peaaegu kaks sajandit rahu. Sada kakskümmend aastat, ilma et ükski laev oleks kriimustadagi saanud.

      Rahu oli hea – Branno ei eitanud seda – ning kasulik. Asum ei olnud veel loonud Teist Galaktikaimpeeriumi – töö oli Seldoni Projekti järgi alles poole peal, kuid kolmandik Galaktika hajutatud poliitilistest üksustest oli Asumi Föderatsiooni majanduslikus haardes, ja mida Asum ei kontrollinud, seda ta mõjutas. Oli vähe kohti, kus sõnadele „ma olen Asumist” ei vastatud lugupidamisega. Mitte keegi miljonites asustatud maailmades polnud nii kõrgelt austatud kui Terminuse linnapea.

      Tema tiitel oli jäänud muutumatuks. See pärines viie sajandi tagant, kui linnapea valitses üksikut, väikest, peaaegu unustatud linna üksikul planeedil tsivilisatsiooni ääremaal, kuid kellelgi polnud vähimatki kavatsust seda muuta, lisada tiitlile midagi kõlavamat. Ainult unustusse vajuv Impeeriumi Majesteedi tiitel suutis tekitada võrdväärset aukartust.

      – Välja arvatud Terminusel, kus linnapea võim oli hoolikalt piiritletud. Mälestus Indburitest polnud veel kustunud. Unustamatu polnud mitte nende türannia, vaid see, et nad kaotasid Muulale.

      Ja siin ta oli, Harla Branno, tugevaim valitseja pärast Muula surma (ta teadis seda ka ise), ja alles viies naine selles ametis. Täna oli ta suutnud oma võimu avalikult kasutada.

      Ta oli võidelnud selle eest, mis tema arusaamist mööda oli õige ja mis pidi teoks saama, nende vastu, kes visalt püüdlesid Galaktika Keskme suunas, Impeeriumi võimu aura poole – ja ta oli võitnud.

      Veel mitte, oli ta öelnud. Veel mitte! Liiga varajane hüpe Keskmesse tooks ühel või teisel põhjusel kaasa kaotuse. Ja Seldon oli ilmunud ja tema seisukohti toetanud, kasutades peaaegu neidsamu sõnu.

      Mõneks ajaks tegi see ta kogu Asumi silmis sama targaks kui Seldon ise. Ent ta teadis, et see hetk võib mööduda, ununeda.

      Ja see noor mees oli julgenud esitada talle väljakutse just sellel päeval.

      Ja tal tohtis veel õigus olla.

      Selles peituski oht. Mehel oli õigus. Ja see võis hävitada kogu Asumi!

      Ja nüüd kohtusid nad näost näkku.

      Ta küsis kurvalt: „Kas te ei oleks saanud minuga eraviisiliselt vestlema tulla? Kas te pidite seda Nõukogu saalis kõigile kuulutama – oma idiootlikust soovist mind lolliks teha? Millega te, mõtlematu poiss, küll hakkama olete saanud?”

      6

      Trevize tundis ennast punastavat ja püüdis oma raevu kontrolli alla saada. Linnapea oli vanem naine, kel oma järgmisel sünnipäeval pidi täituma kuuskümmend kolm aastat. Trevize kõhkles, kas asuda ägedasse sõnelusse endast kaks korda vanema inimesega.

      Pealegi oli linnapea poliitilistes sõdades kogenud ja teadis,