Рослини. Отсутствует

Читать онлайн.
Название Рослини
Автор произведения Отсутствует
Жанр Книги для детей: прочее
Серия Шкільна бібліотека. Дитяча енциклопедія
Издательство Книги для детей: прочее
Год выпуска 2004
isbn



Скачать книгу

вони йдуть до парків, їдуть за місто, щоб помилуватися квітами. І не лише японці, всі народи люблять квіти, бо неможливо не захоплюватися їхньою бездоганною формою і нескінченним розмаїттям кольорових відтінків.

      Запилення квітки

      Та не тільки для краси розкривають рослини яскраві пелюстки.

      Різні види пилку

      Так само як коріння, стебло та листя, квітка є органом рослини – органом розмноження. Її колір, аромат та солодкий нектар, що міститься всередині, приваблюють комах, а ті розносять пилок, який утворюється на тичинках, і запліднюють квіти.

      Що таке пилок і чому він такий важливий? Річ у тім, що квітки мають чоловічі й жіночі статеві клітини. Щоб утворилося насіння, вони повинні злитися. Пилок – це чоловічі статеві клітини, дуже дрібненькі – за розміром кілька тисячних міліметра. Він міститься у пилкових мішечках – пиляках, які знаходяться на кінці тичинкової нитки. А все це разом утворює добре відому вам тичинку.

      Коли комаха копирсається всередині квітки, вона торкається пиляка, пилкові мішечки лопаються, а пилок пристає до комахи. Далі вона летить до інших квіток, кожна з яких має маточку, що містить зав’язь із жіночими статевими клітинами – насінними зачатками (яйцеклітинами). Через верхню частину маточки, якуназивають приймочкою, пилок потрапляє до стовпчика маточки.

      Назви окремим частинам квітки дав славетний шведський вчений Карл Лінней щє в XVIII столітті. Відтоді ми й розрізняємо тичинкову нитку і пиляк, маточку, зав’язь, приймочку та інші квіткові деталі. Найбільший за розміром пилок утворює гарбуз звичайний – 250 мілімікронів, найдрібніший – незабудка – 2—5 мілімікронів.

      Тут пилкові зерна бубнявіють і проростають, утворюючи пилкову трубку. З часом ця трубка досягає насінного зачатка. Наприкінці вона має дві клітини з великими ядрами – спермії. Один з них зливається з яйцевим ядром яйцеклітини і утворює зачаток, другий – з вторинним ядром зародкового мішка. З них розвивається ендосперм – тканина насіння, в якій відкладаються поживні речовини для зародка. Таким чином відбувається так зване подвійне запліднення. Наслідком цього стає розвиток зачатків насіння, а із зав’язі виростає плід.

      Квітки більшості рослин мають і тичинки, і маточку. Втім, є й такі, в яких одні квітки мають тільки тичинки, а інші – тільки маточку. В деяких випадках такі квітки цвітуть разом на одній рослині, як, наприклад, в огірка чи кабачків. Такі рослини називають однодомними. А ось в обліпихи квітки з тичинками розвиваються на одному кущі, а з маточкою – на іншому. Такі рослини називають дводомними.

      Більшість рослин за допомогою різних пристосувань надійно захищають ніжний пилок від зволоження, інакше він загине. Ось, наприклад, добре відома нам купальниця європейська, яка росте в багатьох районах України.

      Підрахувати кількість пилку, який мають  окремі рослини, дуже важко. Проте відомо, що одне суцвіття клена