Название | Marduse tänav |
---|---|
Автор произведения | Katrin Pauts |
Жанр | Современная зарубежная литература |
Серия | |
Издательство | Современная зарубежная литература |
Год выпуска | 0 |
isbn | 9789985345429 |
Panin telefoni laadima ja läksin kööki, et kruusitäis kanget kohvi teha. Ma ei joonud muidu enam kohvi, polnud isu. Millalgi suvel ostetud pakk seisis juba mitu kuud niisama. Täna oli seda tarvis, pidin ju tema pärast ärkvel püsima. Lülitasin kohvimasina sisse ja see ei hakanudki streikima nagu tavaliselt. Kohvimasin oli mu köögis ainuke suhteliselt uus, kuigi odav ja niru riistapuu. Kõik muu oli vana. Ma ei tahtnud siin majas midagi muuta. See oli osa mu karistusest, mille olin endale määranud.
„Võta vähemalt see õudne linoleum üles. Isver, kus näeb tänapäeval veel linoleumi? Arturil on meie remondist ülejääke – mingid plaadid, ilusad ja heledad. Miks sa ei küsi? Inimesed saaksid ju aidata. Kõik teavad, et kirjanikele ei maksta Eestis suurt midagi,” manitses Brita, kui ta siia paar kuud tagasi sisse astus, et mulle üks kiri tuua, mille uus postiljon oli väidetavalt kogemata tema kasti pistnud. Me ei käinud enam nii tihti läbi kui varem ja ettekäändeid sisse astuda oli aina raskem leida. „Sa näed nii kõhn välja. On sul midagi viga? Kuidas su tervis on?”
Brita paistis sedapuhku päriselt muretsevat. Me ei olnud enam mõnda aega näost näkku kohtunud ja mu haigus oli hakanud vastikult välja paistma. Esikupeeglist tõttasin kiiresti mööda, et sinna mitte kogematagi pilku heita. Olin poole aasta jooksul järsku vanaks jäänud. Kahheksia, nii seda kutsuti. Vähihaigusest tingitud kõhnumine. Kortsud, tuhmunud nahk, lõdvad põsed. Mitte ükski kreem ei aidanud, surma ei saa ära petta. Tegelikult oli Brital salajas hea meel, uskusin. Ta oli mu välimust alati kadestanud. Keegi ei oleks veel eelmisel aastal osanud paugupealt öelda, kas olen kolmkümmend üheksa või kakskümmend seitse – olin siis priskepoolne, aga mitte lodev, vaid igalt poolt just paras jagu prink. Seda sorti priskus, mis meestele meeldib. Brita oli seda liiga valusalt tunda saanud.
Brita ei teadnud, et nii haige olen. Tema elas teadmises, et olen remissioonis – paar aastat tagasi olin ka ise uskunud, et haigus on minust lahkunud. Ma ei tahtnud talle tõtt öelda. Siin tänaval ei olnud ma veel kellelegi rääkinud, et mu haigus tagasi on ja sedapuhku lõplikult. Brita oleks kahjurõõmu tundnud, tal oli selleks hea põhjus.
„Ah, ära muretse, see ei ole üldse tervisest. Ma proovisin ühte lolli dieeti. Internetist lugesin. Ma ei tea, mis mulle pähe lõi,” vastasin, kui ta mind hämmeldunult jõllitas. „Tahtsin vist sinu moodi olla. Kuidas sa küll oma figuuri hoiad, Brita?”
Ta naeratas meelitatult. Vahel oli teda ikka nii lihtne lollitada.
Brita ei olnud eriline iludus, vaid täiesti tavaline. Ta oli kuivetu, nahk kolbal õhuke nagu kivile tõmmatud pärgament. Tema ei vananenud – sellisele nahale ei saanudki kortse tekkida, kurdude jaoks ei oleks nahka jätkunud. Ainult tema nooruslikkus ei olnud kuigi ihaldusväärset sorti, vaid selline, kus ollakse juba kahekümnesena nelikümmend viis. Niinimetatud ajatu ilu, mis tegelikult ei ole midagi väärt. Ta oli seda tüüpi naine, kes võib karistamatult süüa kreemikooke ja sefiirikorvikesi. Ta tegigi seda, lootes vist, et nii kasvavad talle viimaks rinnad.
„Ah, mis sa nüüd. Ma olen täiesti tavaline maatõugu naisterahvas,” pomises Brita õhetama lüües.
Nad on siin tänaval kõik pealiskaudsed. Nad ei süvene. Keskklass – vähemalt Eestis – pole mitte riigi ja rahva alus, vaid võlts, iga vääratuse puhul valmis põrmu langema ning pool majandust endaga kaasa tõmbama. Nad olid staatusesümboleid täis riputatud, nagu inimesed muidu ei usuks, et nad enam vaesed ei ole: laenuga ostetud majad, autod, viimase peal tehnika, kunstjuuksed, kunstrinnad. See meie Rootsi pankade arvel siginenud libakeskklass on nagu puuk, mis imeb ennast teiste kulul täis, ei loo riigile ega rahvale mingit rikkust, vaid kuhjab seda ainult enda nina alla. Laenab aina juurde, et kergitada oma tagahoovi üha kõrgemaid varandusemägesid. Kellel on surres kõige rohkem asju – maju, hiigelsuuri telekaid ja autosid, mille pank saab iga kell tagasi küsida?
Britale ei meeldinud, et mu lagunev tondiloss nende vaadet rikkus, ja selle nimel oli ta valmis teesklema suuremeelsust, pakkuma oma remondi ülejääke ning koguni Arturi abi. Näilisus on siin kõik. Marduse tänav on ainult üks suur illusioon ideaalsest elust.
„Selle majaga pead sa ühel päeval ikka midagi ette võtma. See ei saa nii jääda,” pinises Brita tüütult nagu varakevadine sääsk oma kulunud laulu ja osutas jälle mu vanale beežile linoleumile, millel oli kunagi olnud ruudumuster. Mustrit ei olnud enam näha. „Mul on kataloogist uus mööbel tellitud. Kas sa tahad uusi köögikappe?”
Sellist juttu olin tema suust juba mitukümmend korda kuulnud. Niisugune majapidamine ei sobivat Marduse tänavale. Mul olevat kogukonna ees kohustusi. Kui ma ei suuda neid täita, oleks ehk mõistlik ära kolida – jõukohasemasse paika, kus ise ka end paremini tunneksin. Jälle ta teeskles, üritas näidata, et muretseb mu enda, mitte oma rikutud vaate pärast.
„Sa ju lihtsalt jonnid, Elisabeth. Ära hakka mulle vastu punnima ja väitma, et sulle meeldibki nii elada,” keelitas Brita. „Miks sa vähemalt oma aiaga midagi ette ei võta? See ju ei maksa ometi mitte midagi! Tee vähemalt see heinamaa korda. Meil vedeleb kuuris vana muruniiduk – Artur ju ostis traktori. Kas ma ei ole sulle muruniidukist tõesti varem rääkinud? Sa võid selle iga kell endale saada.”
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.