Століття Якова. Володимир Лис

Читать онлайн.
Название Століття Якова
Автор произведения Володимир Лис
Жанр Историческая литература
Серия
Издательство Историческая литература
Год выпуска 2010
isbn 978-617-12-2399-8, 978-617-12-1700-3, 9786171223981



Скачать книгу

– Ти мею, а я твоїм…

      – Ти не розумієш, Ясику… Я хочу бути твею зара…

      – Зара?

      – Так.

      Яків аж злякався. Прокотився тілом холодок. Він чув, як це робиться, старші хлопці на вечорницях багато чим хвалилися, деякі й виходили з хати парами, йшли в садок, на леваду, али зараз…

      Він усе ж підвів очі. Улянчині ніби теж засоромлені… Та враз він побачив у тих оченятах такий позирк, таке бажання, що рука мимоволі потяглася до її плеча, шиї. А Улянка торкнулася його грудей, розстібнула гудзика, пальцями під сорочку залізла.

      – Ясю…

      Він… Як він невміло роздягав її, свою Улясю… Блузочка як важко розстібалася. Гудзики величезні, чавунні, затерплі пальці… А потім… Засліпили очі білим блиском двоє груденят – ніби білі калачики, для нього спечені…

      Досить! Знала, ой, знала вона, тоді вже знала, що Тиміш має засилати сватів… Що вона, вона, а не батько, погодиться… Що…

      Кого винуватити? Сотні, а може, й тисячі разів потому задавав собі Яків те прокляте питання… Її, кохану, зрадливу Улясю, себе, бідність їхню трикляту?

      Ну чого цяя сявка-приблуда, яку він, щитай, з того світу дістав, пристає? Мохом все вже поросло. Мохом і болотом…

      А воно рукою-патичком знов торкається, зазирає в очі, так, ніби він сам у колодязь бездонний дивиться:

      – Дєд, тібє тяжело вспомінать?

      8

      Вони любляться, і Улянка належить йому. Він питає, чи їй було добре? Питає подумки, вони невмілі коханці – їй щойно виповниться шістнадцять, якраз після Трійці через два тижні, а йому на масницю вісімнадцятий тилько за ріжок завернув. В обох – уперше.

      – Весілля має бути після Покрови, – каже Улянка, коли вони, обоє знеможені, геть засоромлені, щоки калиною пашать, як і все тіло, лежать на молодій траві, на якій ряднина постелена (передбачлива Улянка принесла).

      – Що? – Яків зводиться на лікті.

      – Тато так казали.

      – Весілля? Наше?

      Улянка раптом посміхається. І хоч посмішка гірка, у нього мороз пробігає шкірою од тієї посмішки. Килько ж літ цій дівчинці?..

      Він раптом зрозумів, що може вдарити її, кохану Улясю, ось зараз. За цю посмішку, за слова, за все… Навіть любов.

      Яків хапає її за плечі.

      – Мовчи, – кричить він. – Чуєш, мовчи. Або буде наше весілля, або його зусім не буде.

      – Милий мій… Нема у нас іншого виходу.

      – Скільки тобі літ, що ти така мудра? – не втримується він. – Сто? Двісті? Може, ти стара ворона, яка бачила все на світі?

      Отака у них розмова після любощів. Даремно він пропонує їхати світ за очі, в якесь місто, люди скрізь потрібні. Влаштуються десь прислугою, підуть в найми, зрештою, він сам піде, вона може не робити нічого, він сам заробить на них обох. Улянку явно тішить така мова, вона кладе йому пальця на уста. Тихо, любий, тихо, промовляють її очі. Вона вміє шити, вишивати, вже добре навчилася не так від матері, як від тітки Павлини. Все то так, Ясику, ми не пропали б, али в нашій родині такого не було, я не відважуся, прости. Тато й мама… Вона їх не може засмучувати, у мами постійно болить серце,