Название | Naiseks olemise kunst. Avasta naiselik vägi läbi arhetüüpide maagilise maailma |
---|---|
Автор произведения | Katrin Saali Saul |
Жанр | Личностный рост |
Серия | |
Издательство | Личностный рост |
Год выпуска | 2015 |
isbn | 9789949529889 |
Mehele on imetluse kaotus aga veel raskem – mehe enesetunne, aga paljudel juhtudel ka enesehinnang sõltub sellest, kas naine peab teda piisavalt heaks või mitte. Täitmatute Naiste juurest mehed sel põhjusel ühel hetkel pagevadki – nad tunnevad, et ei suuda teha piisavalt, et naine oleks rahul. Küps mees tahab teha oma naise õnnelikuks. Mõni naine pole aga kunagi rahul ja õnnelik. Mõni on küll rahul, aga ta ei näita seda kunagi välja. Või veel hullem – ta näitab välja, et on õnnetu ja rahulolematu ja kui mees lõpuks enesealalhoiuinstinktist lahkub, avastab naine, et oma sisimas oli ta õnnelik küll, aga ta käitumine ei kinnitanud seda kuidagimoodi.
Tütarlaps seevastu oma loomupärase imetlusvõimega toidab meest ja tema minapilti. Tütarlapse kõrval ütlevad mehed: „Mulle meeldib see, milliseks ma selle naise juures muutun!“ Ilu ja imetlus on vaataja silmis, muidugi. Aga sarnaselt beebiga, kellele ema silmade sära annab peeglina tagasisidet selle kohta, et ta on armastusväärne, vajab mees naise silmade sära, et tunda end suure, tugeva ja edukana. Sel põhjusel igatsevad domineerivalt Täitmatute Naiste, Jääkuningannade ja teiste tujutute arhetüüpide partnerid alateadlikult ikka Tütarlapse tähelepanu, et enesekuvand väga viltu ei vajuks.
Naise pilgu sära on imeline jõujook, mis annab justkui dopinguna mehele lisaenergiat ja ta suudab rohkem. Naised ei tohiks alahinnata oma innustava, imetleva pilgu väge. Ka väsinud, õnnetu, rahulolematu pilk võib lühiajaliselt kannustada. Pikas perspektiivis pole sünge või säratu pilk siiski ülemäära innustav tegur. Siiras imetlus seevastu paneb inimesi tahtma tuua endas välja parimad omadused ja pingutama järgmise kiituse ootuses veelgi enam.
Ükski mehelik mees ei luni sõnas kuigi sageli oma naiselt kiitust ja imetlust ega küsi: „Kas ma olin tubli, osav, tark?“ „Ega ma selles ülikonnas liiga paks ei ole?“ „Kas ma olen selle soenguga kena?“ „Kas mu muskel on suur?“ Meie, naised, kipume nii tegema küll, ihates positiivset tagasisidet. Kuigi mehelik keel ei paindu komplimentide nuiamiseks, annab Tütarlaps talle seda küsimatagi. „Sa oled mu kangelane!“ „Kas on üldse midagi, millega Sa hakkama ei saa!?“ Kiitust tahab igaüks.
A Tänada kogu südamest
Eluterve Tütarlaps ei oska/suuda paljusid asju. Talle ei tuleks pähegi vahetada ise ära katkine rehv või parandada mingit kodumasinat, tõsta rasket kasti või tõmmata lumest välja sinna kinni jäänud auto. Amatsoon saaks sellega hakkama, Tütarlaps mitte. Ta vaatab pisut abitult ringi, võib-olla proovib natuke kätt külge panna, aga annab alla. Abitus tõmbab abi ligi. Õige pea tahab keegi tunda end suure ja tugevana ning tuleb ja aitab Tütarlast.
Tütarlaps tänab seepeale. Tänab kogu südamest. Võib-olla isegi rohkem kui teene väärt oli, ent annab sellega aitajale tagasisidet, et too on hea ja sõbralik hing. Kõik on selles olukorras võinud – Tütarlapsel üks mure vähem, aitajal tänust meel helgem ja minapilt abivalmim.
Vihasena on väga raske tänulikkust tunda ja tänutunnet väljendada. Siiras tänu tuleb vaid avatud südamest. Viha aga paneb südame lukku.
Kujutame ette olukorda, kus naine on vihane. Vihane oma mehe peale, kuna too on midagi teinud või tegemata jätnud. Võib-olla pole mees ära parandanud katkist ukselinki, võib-olla on jätnud vedelema tühjaksjoodud õllepudelid. Naine vihastab nii, et võiks ukselingi või tühja pudeli mehele pähe kinni lüüa. Tõenäoliselt pole viha põhjus pudelis või lingis, see lihtsalt osutus viimaseks piisaks karikas. Vaatame, mis toimub vihase naise südames tänutundega.
Vihane naine tahab kätte maksta selle eest, et ta karikas üle jookseb. Isegi kui mees teeb või toob midagi kiiduväärset, kui naine pöörleb vihatrumlis, ei saa naine oma tänulikkust väljendada. Ta vaatab kingist üle ja mehest läbi, vaikib, keerab kinni oma armastuse.
Kui ta tänaks, avaneks naise süda sellega automaatselt ja armastus saaks vabalt voolata. Kuidas sa avatud ja armastava südamega ikka vaenad ja karistad? Naine teab, et üks suuremaid karistusi, mida ta mehele määrata saab, on oma armastuse kinni keeramine ja mehe oma armastusest ilma jätmine. Paraku käib see oma südame sulgemise arvelt. See teeb haiget ka naisele endale. Pikas perspektiivis on nii mitmedki naised sellega harjunud ja elavadki suhtes, süda suletud.
Avatud süda on Tütarlapse tähtsaim kaasavara ning suurim kingitus, mida ta saab suhtesse panustada. Avatud südamest saavad alguse kõik ülesanded, mis Tütarlapsel on suhtes täita.
A Unistada
Pisikesed tüdrukud unistavad kõik. Algul mänguasjadest, mida oleks kangesti vaja, siis suureks saamisest ja sellega seotud põnevustest. Kelleks tahan saada? Millist peret endale tahan? Kas tahan lapsi, kas võtan koera, kuhu reisin, milline on minu mees, millist elu elan, milline on minu kodu?
Kogu inimlooming, mis on käega katsutav, oli alguses unistus kellegi peas ja südames. Keegi lisas oma unistusele energiat ja materialiseeris selle. Ühed asjad materialiseeruvad väga kenasti, teised asjad ei tule hästi välja. Nii ka suhetega. Kõik unistavad headest suhetest ja helgest tulevikust. Kes see ikka ellu probleeme ja muresid tellida tahab. Ent ometigi on nad kohal, ilma et me neid oma ellu unistanud oleksime. Mõned naised, olles nii väsinud probleemide lahendamisest ja murede tõrjumisest, on loobunud unistamast. Nad on kaotanud lootuse, et midagi võiks paremaks minna, nad kannavad oma südames kurbust ja peas raskust.
Tütarlaps ei lakka unistamast. Kuigi elu võib hetkel kehvake olla, ajad võivad olla keerulised ja energia madalseisus, on nende hingesopis alati ruumi Unistusele. Liites unistusele lootuse, et kõik head plaanid on teostatavad, saabki sündida looming.
A Rakendada oma loovust suhte värskuse huvides
Loovusest sai Tütarlapse oskuste all juba räägitud. Seda oskust peab Tütarlaps oma suhtes ka rakendama. Pikki aastaid kestnud suhe võib rutiinseks muutuda. Mitte Tütarlapsel – tal on alati varrukas värskeid ideid. Tütarlapse panus suhtesse seisneb paljuski selles, et ta unistab ja pakub välja loovaid mõtteid, et argipäeva rikastada. Tütarlaps ei seedi igavat rutiini. Tal peab põnev olema. Tütarlaps on suhte „huvijuht“, vabaaja sektori juhataja, kelle tööülesanne on genereerida uut ja huvitavat. Loovus välistab rutiini.
Naised kurdavad tihti, et nende elus pole põnevust, erilisust. Tütarlaps, tänu oma loovusele, mitte ainult ei otsi maailmast põnevust, vaid loob ise põnevuse. Otsimisel ja ise loomisel on hiiglaslik vahe. Esimesel juhul saad Sa kaevelda, et välises reaalsuses pole midagi huvitavat. Otsid küll, aga, näe, ei leia. Teisel juhul võtad Sa aga ise vastutuse oma elu eest ja lood sinna põnevaid olukordi.
Tütarlaps ei peagi suhtes palju tegema. Eelnev loetelu pole ülemäära kontimurdev ega nõua peamurdmist. Tema põhiliseks ülesandeks on lihtsalt olla.
Olla ühenduses nende omadustega, mis peatüki algul kirjeldatud sai. Olla ühenduses ja väljendada neid omadusi oma olemises ja käitumises.
Kui eluterve Tütarlaps on oma ülesannete kõrgusel, tuues suhtesse elurõõmu, lootuse, loovuse, unistused, kiirgab tänu, imetlust ja näitab välja oma rõõmu, lusti, siis on Elu ta suhtes helde ja jagab Tütarlapsele:
P Armastust
P Põnevust
P Hoolt
P Hoitust
P Kingitusi
Tütarlapsele, kuna ta on nii rõõmus ja tänulik kingituste