Название | Kalevipoja mälestused |
---|---|
Автор произведения | Enn Vetemaa |
Жанр | Зарубежные приключения |
Серия | |
Издательство | Зарубежные приключения |
Год выпуска | 2013 |
isbn | 9789949935536 |
Hilisemad uurijad on õnneks ka vea ära parandanud ja oma seletustes kindlalt öelnud, et nii korralik emand ennast ühe anakronismiga juba võluda ei lase… Viinamärsse pole tõesti olnud!
Praegu siis nende kaugete aegade üle mõtteid mõlgutades arvan ma, et Tuuslar ja mu emake – kaks kena küpses eas inimest – oleksid võinud teineteisele vanas põlves tõhusaks toeks olla. Emale Tuuslar meeldis, tal polnud midagi ka tema Soomemaa päritolu vastu. Memm oleks vist otsemaid Eestimaa tolmu jalgadelt pühkinud, kui poleks olnud meid, poisse. Mitmete ettekuulutuste järgi pidi minust ju koguni kuningas saama. Päris selge, et ohvrimeelne ema ei tahtnud oma pojast emigrant-kuningat kasvatada, vaid ikka seda päris ehtsat. Tuuslar oli aga jälle Soome tuuletarga ametis – koht, mida tollal väga auväärseks peeti.
Kui Tuuslar parajasti meil oli, polnud ka kosilastest ohtu, sest kui kosjarong julges meile läheneda, läks tal õige haprasti. Tuuslar tõmbas kopsud õhku täis, lausus mingid nõiasõnad sinna juurde, ja kohutav tuulispask kandis kosilased sedamaid tuldud teed tagasi. Mulle tuleb meelde, et mu õnnis ema, kes mingit vägivalda ei armastanud ja, nagu mäletatakse, koguni Päikesele endale julmust ette heitis, jälgis sedasorti maanteepühkimisi alati suure huviga.
„Pead sa n’d just sedasi…” tõi ta küll õrna protesti kuuldavale, kui mõne ratsamehe lennukõverjoon juba liiga kõrgele ulatus, kuid ta silmad olid teistmoodi kui harilikult ning ta justkui ei märganudki Tuuslari käsivart, mis tal sel ajal enamasti ümber puusade võttis. Ega minagi seda eriti tähele pannud, sest kosilaste lennutamine oli ilmatu lõbus vaatepilt. Kihutasin lennumeestele kähku järele, aitasin ratsanikke hobustega tükkis puu otsast alla, neid sealjuures parasjagu pilgates ja pitsitades, ning lasin maiusasjadel, mida kogu metsaalune täis oli, hea maitsta.
Mõnikord pean ma eneselt küsima, kas ma Tuuslarit mitte liiga pehmetes värvides nägema ei kipu – oli ju teine, nagu teada, kange vembumees. Kas ta mulle äkki just sellepärast nüüd südamelähedane ei tundu, et ma ta hiljem hirmsas äkkvihas surnuks lõin? No kes mõistaks sihukesele küsimusele vastata? Oma südames püüan ma aga tõesti õiglane olla.
Nüüd veel paar sõnakest vendadest.
Minu ema oli lasterikas naine. Võib imelik paista, et ma ei teagi, palju mul vendasid oli. Ka ajalugu on selle koha pealt vait. Ainult niipalju on teada, et memm neid igal aastal vähemalt ühe ilma sünnitas. Tuleb välja, et laste arv oli tema puhul lihtsas aritmeetikalises sõltumises eluaastate arvust; kas on aga paslik leselt tema vanust küsida? Meid, poegi, see ei huvitanud, küsijad olla aga saanud õige erinevaid vastuseid. Minu kõige vanemad vennad pidasid koduseid olusid kitsaks ja rändasid juba õige noorelt võõrastele maadele. Nii ei tea minagi rohkem, kui et enne minu sündimist
Poegi taadi eluõhtul
Kaksi alles kodus kasvid,
Kaks kui heniekaunakesta.
Teised olid tuule juhil,
Linnuteede tähendusel
Võõramaale rada võtnud.
Neid kahte, „kes alles kodus kasvid”, austasin ja armastasin ma väga ning katsusin igas asjas nende moodi olla. Iseäranis kadedaks tegid mind vanema venna tärkavad vurruudemed, mida ta õhtuti mingi salavõidega kokku määris. Keskmiselt vennalt õppisin aga märkisülitamist. Tuleb tunnistada, et iial ei jõudnud ma ses kunstis tema poolt ülesnäidatud osavuseni. Minu muudki järeletegemise proovid jooksid tühja ja tihtilugu pidin ma vendade naeru ja pilkamist kuulma. Küllap tegi neid kadedaks mulle ennustatud suur tulevikuau. Pärast üht Peipsi kalaretke – mina kui kõige noorem pidin koju jääma – hakkasid nad mind koguni Ivaniks-kolmandaks-pojaks kutsuma. Kuigi see võõramaa nimi mulle kena tundus, ei saanud ma kahtlust maha suruda, kas äkitselt selle taga mõni mõnitus peidus pole.
Meie vanusevahe oli väike, aga eks iga aasta tähenda noores eas palju. Keskmine ja eriti vanem vend said juba maitsta esimest edu külaneidude hulgas, mind pidasid need aga ikka veel titakeseks. Mäletan mitmeid ehalkäimisi, mis lõppesid sedasi, et istusin nukralt vendi oodates kiviaial, püksid külakoerte rebimisest lõhki ja süda magusat valu täis, ning katsusin ennast trööstida mulle ettekuulutatud suure tulevikuga. Kuid ega see lihtne olnud: pidin kuulama heinte krabinat ja piigade mahasurutud kilkamist, mis tihtilugu lõppes isepärase matsutamise moodi häälitsusega – just nihukesega, mida siis kuulda võib, kui naerupugistav ja vastupunniv suu poolvägisi millegi niiskega kinni kaetakse…
Jah, minu esimesed muljed naistesoost olid segased ja tegid mind kohmetuks. Kuidagi ei tahtnud neiud vääriliselt hinnata mu jõudu ja värskust, minu tõsist meelt ja emapiimast verre voolanud ausat lapselikpuhast vaimu. Võiks öelda, et tütarlapsed said noore põhjamaise vägilase ihkamiste ja vihkamiste igikestvaks allikanireks. Seadsin neid silmavälgutajaid mõttes oma armsa emaga vastamisi ja otsustasin talle igavesti truuks jääda.
Kokku võttes tahaksin oma noorpõlve siiski õnnelikuks tunnistada. Ainuke, mispeale ma nüüd tagasi vaadates terike nukraks jään, on see, et mu läheduses iseäranis huvitavaid inimesi leida polnud, kes oleksid noorele mehele kauniks eeskujuks võinud olla.
Me elasime tollal õige lihtsalt. Ei tulnud minu isal Kalevil pähe oma ihuvilja elusalt alla kugistada, nagu tegi seda Kronos Kreekamaalt, kes selle metslaseteoga oma pojale Zeusile võimaluse kätte andis väga huvitavaks ja õiglaseks sõjaks isa vastu, mis teatavasti lõppes viimase kinnimüürimisega igavese ajani. Ei olnud mu emal mulle kusagilt ka mõnd nümfi või vähemalt murueidetütartki bonneks palgata (seda küll suurelt osalt oma noorpõlve ninakuse tõttu), kes oleks võinud minu ärkavaid kihusid peenelt välja voolida. Ja ei osanud ma ka ise millegi taevasema ja klassikalisema poole püüda: õppida näiteks kuldvihma kujul sigitama, vendi tapma või õdede armu maitsma… Meie ajal ja meie maal armastati ja austati oma vanemaid, püüti töökusega silma paista ja ei osatud midagi muud himustadagi. Meie külades armastati lihtsal kombel heinarõukudes või laudil, et kohe seejärel ka pulmad ära teha. Kõik see toimus öö varjul ja ilma igasuguste kunstvõteteta, milles mitmed lõunarahvad kaugele on jõudnud ning lihtlabase armutöö tõelisse jumalikku kõrgusse tõstnud. Kuid ärge arvake, et ma seda kõike nii väga taga nutan! Mitmed ajaloouurijad on mind nimetanud karskeks põhjamaiseks vägimeheks, kes ei hiilga liialt terase aru ega keeruka hingeeluga; olen sellegagi päri, sest eks ole lihtsuses jälle oma ilu peidus ning targad luulemeistrid on oma lauludes tihti võimalikuks pidanud mõnd metsalillekestki ülistada ning teda koguni roosist kaunimaks seada. Nii et üldiselt olen ma oma saatusega rahul. Oleks ju rumal mitte olla. Ja teiegi teete kiiduväärselt, kui mind sellisena hindate, nagu ma olen.
III
Noor mees kasvab kiiresti. Ühel ilusal päeval tunneb ta tüdimust kurnikaigastest ja rattamängust ning taipab, et on kätte jõudnud ülim aeg oma minast ilmarahvale teadust anda. Nõdra kehajõuga poisid katsuvad silma paista ilusa lauluhääle, osava salmisepitsemiskunsti või väleda rehkendamisega, tugev ja terve mehepoeg valib aga võimunäitamiseks ilmtingimata jõu- ja osavusnumbrid. Mina kuulusin muidugi tugevate ja tervete hulka.
Ent kelle kallal sa hing oma väge näitad, kui armsatel mänguseltsilistel juba ammu silmaalused siniseks ja pead muhku taotud, meestega aga pole kah nagu põhjust kraaklema kippuda. Meie ajal oli proovikiviks jaht, ja kes metselajatega hästi hakkama sai, võis öelda, et tal täismehepaberid samahästi kui taskus. Küll lunisin ma, et lastagu mindki jahile, aga ikka öeldi ei. Mokk töllakil ja nina vesine, maalisin ma kalli sünnitaja vaimusilma ette kohutavaid pilte kõikvõimalikest väärarengutest, mis noore inimese hingeelu võivad tabada, kui tema kasvatamisel julmalt vanusetsensust rakendatakse; noori tuleb usaldada, sest noorte päralt on tulevik. Ja pealegi pole ma ju enam mingi tattnina, olen de facto juba ammu vilunud jahisportlane, sest vähemalt kümmekond pajuvasikat on nendesamade kätega vagaseks tehtud… Ei hoolitud mu jutust aga ühtigi. Kuid eks anna meie eluaastad selle, mida nad meile algul keelavad, lõpuks ometi kätte.
Ühel õhtul sattusin peale, kui emake vendadega ägedalt pragas. Nimelt olid meie karunahad rohkete kosilaste jalgade trampimisest juba päris räbalanärudeks trööbeldatud, ema armastas aga endiselt esinduslikkust mitte vähem