Название | Притча про нових Маккавеїв |
---|---|
Автор произведения | Валерій Гаєвський |
Жанр | Историческая литература |
Серия | |
Издательство | Историческая литература |
Год выпуска | 0 |
isbn |
…Вже після безнадійного допиту невдахи-весталки, (вона окрім проклять нічого не зронила із запечених вуст).
Великий князь Литовський провідає вранці Верховного жерця Лиздейку і той, змушуючи ворушити власний язик, з великими труднощами не вимовить; а простогне:
– Ві-і…! Ві…! Вілкатсів, княже, збережи. Нашу віру вони не врятують, а державу зможуть…
РОЗДIЛ ТРЕТIЙ
КРАКІВ. ЛЮТИЙ, 1410
Його будні стали тепер істинно королівськими – неймовірно обтяжені й просякнуті важезним тривожним передпочуттям невідворотної війни, її смертельним духом, який був так до вподоби напівп’яній шляхті, й водночас незрівнянно солодкі від усвідомлення його міцної, ніким не заперечуваної, визнаної усіма не лише у королівстві, а й за його межами влади. Вже не відчував він себе, як колись у обложеному хрестоносцями Вільнюсі, мандрівником на вічно небезпечних шляхах плоті і духу, й тим паче не гостем на бенкеті свого життя, як це велося одразу після його коронації у Вавельському Кафедральному соборі. Нав’язане йому колишніми богами зло, що товстою тінню лежало на його житті, нарешті відступилося від нього (принаймні за межі королівства), відкривши для нього найважливішу небесну простоту – простоту владного обов’язку.
У накинутій поверх кабату з лосиної шкіри соболиній шубі (прислав у дарунок одразу після перемовин у Новогрудці[49] мудрагель Вітовт) польський король Владислав ІІ Ягелло котить Казимеж[50] у супроводі кінної охорони й відчуває себе переможцем – і над обставинами, і над підступним двоюрідним братиком й навіть якоюсь мірою над Казиміром Великим. Над останнім він узяв гору не лише тому, що коронні пани майже змусили колишнього язичника одружитися на його онучці;[51] перемогу у їх заочному королівському турнірі присудив Ягелло Авіньйонський Папа,[52] дозволивши відкрити у його Collegiym Maius[53] теологічний факультет. Та й ось ця вишукана будівля з червоної цегли, підперта могутніми скарпами, увінчана крутосхилими дахами з високими зубчатими фронтонами, теж з’явилася у Казимежі не лише завдяки золоту й діамантам бідолахи Ядвіги,[54] котра передчуваючи свою ранню смерть, заповіла їх академії; це він, король Польщі, звів його, відкупивши за торбу грошей кілька будинків біля пло щі Усіх Святих.[55]
Карета в’їжджає у внутрішній двір Collegiym Maius, де Владислава ІІ зустрічає старенький канцлер Академії Петро Вісз з мовчазним почтом чи не усіх тутешніх професорів, поміж яких (королю це достеменно відомо) окрім поляків чимало німців, чехів й угорців. Для Ягелло це вкрай важливо, надто нині, коли тевтонські посланці густо загиджують його дьогтем і лайном у кожній європейській столиці: від канцлера академії він нерідко чує багато цікавіші новини ніж від королівського підканцлера Миколая Тромби. На пергаментному,
49
Новогрудка – саме тут Ягелло і Вітовт домовлялися про початок спільної війни проте Тевтонського ордену.
50
Казимеж – древня частина середньовічного Кракова.
51
Онучка – йдеться про Анну Цилійську, другу дружину короля Владислава ІІ.
52
Авіньйонський Папа – на початку XV століття католицьку церкву очолювало кілька конкуруючих Пап, один з яких, «головний», мав свою резиденцію у Франції.
53
Collegiym Maius – перша назва Studiam genepale – заснований останнім королем з династії Пястів Казимиром Великим Краківський університет (1364 р.).
54
Ядвіга – молодша дочка угорського короля Людовика Угорського, Королева Польщі, дружина Владислава ІІ.
55
Йдеться про першу будівлю Краківського університету – Краківський університет нині називається Ягеллонським. Його стара будівля (1400 р.) розташована на Ягеллонській вулиці.