Kalnu prinča līgava. Edgars Auziņš

Читать онлайн.
Название Kalnu prinča līgava
Автор произведения Edgars Auziņš
Жанр
Серия
Издательство
Год выпуска 2024
isbn



Скачать книгу

visiem laimi, apsveica viens otru, lepojās ar gada panākumiem…

      Ēdiens uz galda tika pastāvīgi atjaunināts, tika celta maiga gaļa, sautēta ar dārzeņiem, sagriezti sieri, augļi, saldumi, vīni…

      Tas bija tā, it kā es būtu kāda cita ģimenes ballītē. Ik pa laikam kāds pienāca pie prinča un man un vēlreiz teica, cik viņš priecājas par Jaunajām ziemas kāzām.

      – Pasmaidi, princese Džona-Amālija, – Simona klusi sacīja. Kristāla stikla atspulgā es tiešām izskatījos skumji.

      – Kāpēc jūs neesat pie galda, meitenes?

      "Kalpi staigā pa virtuvi," viņa man čukstus atbildēja, "tas ir liels gods piedalīties pašās Ziemas kāzās."

      "Bet tur ir tukšs krēsls, jūs varētu apsēsties un pēc kārtas ēst."

      – Šī ir Mateja vectēva vieta, bet viņš…

      "Dārgā Amālija, ļaujiet man jūs uzaicināt uz deju," princis piecēlās un pastiepa man roku. Es nervozi sāku atcerēties valsi, ko man mācīja skolas izlaidumā pirms trim gadiem.

      Mūzika bija gluda un ļoti skaista, kā zvanu zvani, princis mani cieši turēja un raiti vadīja. Neticami skaistā pilī, neticami skaistā pasaulē, dejojot ar savu sapņu vīrieti, ideālā mājīgā brīvdienā – kāpēc, kāpēc es jūtos lieks? Manās krūtīs apbrīnas sajūta sitās ar sāpēm un sapratni, ka pēc būtības esmu patiešām lieka. Un visa viņu laipnība nav domāta man. Es esmu tikai vēl viena līgava Amālija, kas viņiem ir vajadzīga svētkiem tikai nomināli, piemēram, Ziemassvētku eglīte Jaunajam gadam.

      Bet es ļoti gribēju… Princis joprojām grieza mani dejā, un manās acīs sariesās asaras. Atcerējos kā mežā īstenību – to, kur pēkšņi izplūdu asarās par piekariņu ar nelielu turmalīna lāsīti, kas man atgādināja dāvanu no tēva mammai pirms negadījuma… Pirms Jaunā gada Pirms četriem gadiem, kad mani vecāki bija dzīvi, un ziemas svētki man vēl bija prieks… Es rūcu pāri mazajai rozā akmens lāsītei un sapņoju, ka svētkos vairs nebūšu nevietā. Vispār jūt svētkus.

      Bet nē… pat šajā ideālajā sapņu pasaulē es esmu dīvains.

      Es atlaidu princi un paspēru soli atpakaļ, piespiežot rokas pie krūtīm. Vai es varu atgriezties realitātē, kur vismaz ir skaidrs, ko darīt? Vai es varu… Man sāka griezties galva, un princis mani atkal pacēla. Kāds no galda aplaudēja, acīmredzot uzskatīdams to visu par skaistu dejas figūru.

      Mūzika beidzās, princis paklanījās, pateicās visiem, aicināja turpināt svinēt un aiz rokas ieveda istabā, atkal nosēdinot gultā.

      "Tu kaut kā ātri nogursti, Amālija." Ir tikai otrā diena. Pieņem spēkus, mīļā.

      Viņš iznāca, palaižot Simonu kopā ar Dajanku.

      – Kā tev iet, Džona-Amālija?

      "Tev nevajadzētu tā saukt princesi," Diāna nomurmināja. – Tas nav atļauts, Simka. Mums tikai teica, lai palīdzam viņai izģērbties un iet.

      – Ak, ja gribi pastaigāties pa festivālu, saki! Ej uz virtuvi, es pati tikšu galā!

      Viņa uzreiz sāka smaidīt.

      – Tā ir patiesība? Vai esat pārliecināts, ka varat ar to tikt galā? Bet saskaņā ar noteikumiem tas nav atļauts.

      Simona iesmējās.

      – Dajanka, noteikumos nav teikts, ka mums diviem jābūt kopā. Ej, un es palikšu princese.

      Mazais uzreiz aizbēga. Simona sāka vilkt man nost zābakus.

      – Tu viņai piedosi, princese. Dajanka ir laba, viņa tikai vēlas, lai viss notiek pēc noteikumiem, bet viņa arī vēlas iet pastaigāties. Sapņi kādu dienu kļūt par Teitanu. Tagad es tev palīdzēšu novilkt kleitu, aizvedīšu uz peldvietu un tu jutīsies labāk. Nu, viņi saka, ka vajadzētu uzlaboties.

      Man tiešām nebija spēka, iespējams, tas bija viss, kas man bija jādara, lai neraudātu. Nogurums ir mežonīgs, it kā es nestaigāju un nesēdu brīvdienās, bet visu dienu mācījos un strādāju. Simona turpināja kaut ko čivināt par savu māsu, kamēr viņa atraisīja un novilka kleitu, atnesa čības un mīkstu halātu.

      Kad viņa mani aizveda uz pirti un es ar galvu iegāzos siltajā ūdenī un tad izkāpu ārā, es tiešām jutos labāk. Kamēr es mērcējos, Simone apsēdās man blakus.

      – Vai nevēlies nopeldēties? – jautāju meitenei.

      – Nē, tas ir tikai tev un pirts princim. Un šis ir tieši jums, Džona Amālijas kundze. Vai tu redzi rozā akmeni?

      Patiešām, tagad pamanīju, ka vannu malas rotā dažādu krāsu akmeņi. Manējais bija apgriezts rozā krāsā.

      – Kā ar pārējām vannām, Simone?

      – Kur balti un gaiši akmeņi, tur ūdens veldzē un dziedina. Šeit vakarā noteikti jāvelk rozā peldkostīms. Kur ir dzeltenie un sarkanie akmeņi… – Simone nosarka, – Teitana saka, ka tie ir paredzēti pieaugušajiem, mēs tur nevaram iet. Un zaļās un melnās ir tikai princim, jūs pat nevarat tur aiziet un elpot tvaiku.

      Saņēmu spēkus, atguvu mieru, veselo saprātu un vēlmi uzzināt, kur atrodos, kas notiek un kāpēc. Kur pirms stundas no manis iznāca nogurušais emocionālais muļķis, nav zināms.

      – Simone… kāpēc tev katru gadu ir jauna Amālija? Pastāsti man, es nevienam neteikšu.

      "Labi, Džona-Amālijas kundze," es samierinājos ar faktu, ka viņa izkropļo manu vārdu vietējā veidā, bet tomēr pārtraucu viņu:

      – Vismaz tad, kad būsim vieni, sauc mani par Innu? Bez Amālijas?

      – Labi, Jonas jaunkundze-A… Labi, Jonas jaunkundze.

      Nez kāpēc likās mierīgāk, it kā es būtu es.

      – Kā tad ar Amāliju, Simone?

      – Nu… Katru gadu pēc trim aukstām naktīm, kad akmens zieds laukumā nokrīt, kad dzīvības ūdenskritums sasalst, kad saule uzlec tikai pusdienlaikā un tūlīt aiziet aiz horizonta, pēc tam Princis spēlē Ziemas kāzas ar Amāliju. Princese vienmēr ir skaista, vienmēr laimīga. Kamēr princis un princese ir kopā, Kalnu reģions plaukst. Gads ir dzimis Ziemas kāzās, un tas vienmēr ir bijis tāds.

      – Vienmēr?

      Simona paraustīja plecus.

      – Princis ir nemirstīgs. Bet Amāliju nevar apbēdināt. Parasti viņa neko nejautā, dara, kā saka, smaida, piekrīt, dzīvo priecīgi un laimīgi. Bet katru gadu nāk jauni Teitanas skolēni, tāpēc zinu tikai citu teikto.

      Manā galvā griezās refrēns “Amālija ir katru gadu jauns” un “Žēl būs salūzt…”, ko dzirdēju sākumā no vectēva Mateja… un kam nepievērsu uzmanību, ņemot vērā. tas, kas notika, bija sapnis.

      Man likās, ka neesmu siltā baseinā, bet stāvu zem tā ledainā ūdenskrituma, tikai tas neatdzīvojās, neplūda no pieskāriena, bet tvēra ķermeni ar ledu.

      * * *

      Neskatoties uz uztraukumu, kas mani pārņēma, es sasildījos vannā, un, kad atgriezos istabā, es uzreiz aizmigu. Bet tomēr gribēju pajautāt Simonai…

      Es sapņoju par apsnigušu akmens kambari, mulsinošiem koridoriem un cietumiem, un vienā no tiem bija milzīgs spogulis, kas klāts ar sarmu. Ar piedurkni izdzēšu sniega rakstus un atspulgā uz mani skatās pavisam cita meitene – melnmataina skaistule… skumji.

      – Amālija… izpleti kājas… smaidi… – Mani pamodināja alkohola smaka un sajūta, ka uz gurniem ir kāda cita rokas. Kas pie velna! Es paraustīju ceļgalu un, šķiet, iesitu pa degunu Stefanam, kurš bija noliecies pār mani. Viņš kliedza no sāpēm. Es izlēcu no gultas un