Галицька сага. Невиправдані надії. Петро Лущик

Читать онлайн.
Название Галицька сага. Невиправдані надії
Автор произведения Петро Лущик
Жанр Историческая литература
Серия Галицька сага
Издательство Историческая литература
Год выпуска 2021
isbn 978-966-03-9763-7



Скачать книгу

нема про що!

      Павло відсунув від пічки ноги, бо відчув, що від них вже йде відпар.

      – Зібрав нас усіх пан ректор і повідомив, що нашу академію закривають, – повідомив Павло. – І все! Нам сказали залишити сутани, дали цю одежу й наказали розходитися домів. До станції доїхав потягом, а вже звідтам пішки. Нікого навіть дорогою не здибав!

      – Та люди у такий мороз всі вдома сидять! – пояснив батько.

      Він подивився на Павла, як той обережно розтирає ноги.

      – Їсти будеш? – запитав.

      – Буду, але перше відійду трохи.

      – Сиди, я поставлю щось!

      Отець Петро підійшов до братрури, відкрив і вийняв баняк з іще теплим борщем.

      – Сестра твоя приготувала, – пояснив батько. – Була вчера. Казала, що завтра після служби знов прийде.

      – Про Богдана нічого не чути? – запитав Павло.

      Він говорив про свого зятя, із котрим сестра Софія побралася літом.

      – А хто має то сказати? – знизав плечима отець Петро. – Богдан воював проти німців, до чого тут нова влада? А як в тих спитаєш? Бог дасть, і вернеться наш Богдан.

      Він перехрестився. Затим великою хохлею насипав у миску борщу, причому по самий край, нарізав великі скибки хліба. Павло не став чекати, коли його запросять до столу, схопив ложку і почав жадібно їсти. Отець Петро сів навпроти і спостерігав, як їсть його син. А той навіть не піднімав голови, всю увагу сконцентрувавши на їжі. Коли у мисці проглянулося дно, батько запитав:

      – Ще?

      Павло відклав убік ложку, перехрестився і заперечливо похитав головою:

      – Досить!

      Він відставив миску на край столу і подивився на батька.

      – Що іще казав єпископ?

      Отець Петро мав на увазі свого колишнього однокурсника у духовній семінарі, донедавна ректора Духовної академії, у котрій вчився його син Павло, Йосипа Сліпого.

      – Їх екселенція сказав сидіти вдома й чекати того благословенного часу, коли нам знову дозволять повернутися до навчання, – сказав Павло.

      Він уважно подивився на батька.

      – Коли я їхав потягом і проїжджав через Кам’янку, то коло мене сіла якась жінка, – продовжив Павло. – Розказувала, що москалі розігнали обидва монастирі.

      Отець пильно подивився на сина. Новина виявилася для нього неприємною. Настоятелькою жіночого монастиря Згромадження сестер Пресвятої Діви була матінка Досифея, або ж Ксенія Солтис з Перетина. Петро Лісович кожного разу молився за неї, дякуючи Богу за те, що навернув її колись на шлях служіння. Щоразу буваючи у Кам’янці, він знаходив час, щоб відвідати милий йому монастир і перекинутися з ігуменею хоч декількома словами. Для неї отець Петро став духовним батьком, ігуменя завжди відзивалася про нього тепло і щоразу, коли заходила розмова про своє покликання, неодмінно нагадувала про його вклад. Тепер же жіночого монастиря у Кам’янці немає, як, власне, і чоловічого. Видно, нова влада все ж не зупинилася на звичайній забороні церкві навчати і духовно лікувати людей.

      – І куди їх тепер? – запитав Петро.

      – Жінка не знала. А ігуменю прихистила