Галицька сага. Невиправдані надії. Петро Лущик

Читать онлайн.
Название Галицька сага. Невиправдані надії
Автор произведения Петро Лущик
Жанр Историческая литература
Серия Галицька сага
Издательство Историческая литература
Год выпуска 2021
isbn 978-966-03-9763-7



Скачать книгу

з Варшави?

      Перш ніж відповісти, Алоїз Горак вкотре виблював під стіну каземату, де вони перебували.

      – Електростанція розбита, але радіо працює, – нарешті сказав він. – Німці захопили Зельонку.

      Плісовському не треба було дивитися на мапу, щоб оцінити ситуацію. Місто Зельонка лежало на схід від столиці, і якщо німці вже там, то це могло значити тільки одне: навколо Варшави замкнулося кільце оточення.

      – Якщо німці вже тут, то нічого доброго й у Варшаві немає! – мовив Плісовський. – Відходимо! Підполковнику, розпорядіться до третьої години зібрати тут усіх вцілілих.

      Командувач фортечної піхоти Юліан Сосабовський повідомив, що на північному острові перебуває маршовий батальйон капітана Вацлава Радзишевського.

      – Відправте туди когось, щоб почекали до четвертої години, за потреби прикрили наш відхід, а потім самі відступили до Тересполя! – наказав Плісовський.

      – Слухаюсь, пане генерале!

      Підполковник Сосабовський поспішив виконувати наказ.

      Тим, кому доручено було повідомити рішення генерала Плісовського про відхід, став шеренговий Богдан Вовк. Він уже збирався разом з усіма відправитися на Тереспольське укріплення, щоб вже звідтам рушити до визначеного генералом міста, як несподівано для себе отримав наказ пробратися до незнайомого йому капітана, який невідь-яким чином опинився на північному острові. Але у війську накази не обговорюються, тому Богдан, міцно стискаючи в руці гвинтівку, пригнувшись (хоч це було даремно – темно, хоч в око стрель), побіг на північ. Після вісімнадцятигодинного обстрілу земля нагадувала місячну поверхню, котру він, ще бувши студентом, однієї ночі спостерігав у телескоп, але, на відміну від Місяця, тутешні «кратери» були невидимі й перемішані з битою цеглою. Декілька разів звалившись у вирви і роздерши шкіру на руках, Богдан усе ж добрався до розташування маршового батальйону Вісімдесят другого піхотного полку.

      – Стій, хто такий? – зупинив його приглушений, але все ж строгий голос.

      Богдан був переконаний, що на нього націлена гвинтівка.

      – Наказ до капітана! – повідомив він.

      Його провели до якогось укриття, де у світлі блідого вогника він побачив капітана Радзишевського. Це був високий, вже лисуватий з вусиками чоловік років сорока. Незважаючи на те, що три останні дні не вщухали бої, у яких батальйон під його командуванням брав участь, уніформа капітана виглядала напрочуд чистою і навіть блистіли численні ордени та медалі.

      При появі Вовка він підвів голову.

      – Пане капітан! Пан генерал вирішив залишити фортецю і відступити до Тересполя! Вашому батальйону наказано почекати до четвертої години й відступати самому! – відрапортував Вовк.

      Вацлав Радзишевський подивився на годинник. Чверть на третю.

      – Добре! – мовив він. – Залиштесь з батальйоном. Відступите з нами!

      Але відступу не сталося. Зі свого сховку капітан Радзишевський спостерігав, як уже під ранок у залишену фортецю спочатку обережно, а дедалі сміливіше, заходять німецькі