Kaanepilt Meelis Krošetskin Toimetanud Eva Luts ja Leiger Luts 181 lk Helju Rebane (18.07.1948) on sündinud Tallinnas, koolis käinud Tartus; lõpetanud TRÜ matemaatikateaduskonna, olnud samas ülikoolis loogika õppejõud; lõpetanud Moskvas aspirantuuri ja töötanud seal arvutuskeskuses. Aastast 1985 on ta vabakutseline kirjanik. H. Rebane debüteeris jutustusega «Tühjad hinnasedelid» (1981), mis märgiti ära ajakirja Noorus jutuvõistlusel. 1986 ilmus novellikogu «Väike kohvik» (Eesti Raamat). Helju Rebase lühijutud on põneva intriigi ja ootamatu lõpuga. Luubi all on inimese psühholoogia keerdkäigud, altruism, egoism ja vastavate tegude tagajärjed. Tegelaste iseloomu avamisel on sageli abiks ulmelised olukorrad. Lühiromaanis „Altrus“ on lustakalt, ent ka iroonia ja sarkasmiga kirjeldatud inimese olukorda ühiskonnas, kus leidub totalitaristlikke jooni. Helju Rebase loomingut on avaldatud Venemaal, Belgias, Hollandis, Iisraelis, Kanadas; mitmetes antoloogiates (ka koos vendade Strugatskite, V. Pelevini ja M. Velleri loominguga); netis (veebiajakiri Reaktor); äsja ilmunud Jüri Kallase koostatud antoloogias «Läbi valu ja vaeva» (2020). Uude jutukogusse on koondatud autori lugude paremik.
Eve oli alati teadnud, et kunagi elab ta Pariisis. Unistuse täitumine lükkus aga aina kaugemasse tulevikku – kuni noor naine jättis kõik ajutiselt sinnapaika, et veeta 12 kuud Prantsusmaal. Tema kavatsused Pariisi üüritoakeses pesitseda, rahulikult kontoritööl käia ja kohalikku kultuuri nautida asenduvad uutega, kui tal tekib suhe oma ülemuse, laia joonega ärimehe Laurentiga. Koos reisivad nad mööda Euroopat, Aasiat ja Ameerikat ning Eve proovib sisse elada trofeenaise rolli – sest seda temalt ju oodatakse? Peagi leiab ta, et raha ei tee alati elu lihtsamaks, ning sekeldusi tuleb aina juurde (üks neist hea jutu ja ilusate silmadega). Lisaks kõigele rõhub naist saladus, mida varjata on lihtne, aga süütunnet vähendada võimatu.
Pärast mehe surma paar aastat tagasi jäi Sandra üksinda kaht last kasvatama. Töö sekretärina aitab küll igapäevaelu eest tasuda, kuid naisel tuleb pidevalt kalkuleerida, kuidas hakkama saada. Elu ei tee kergemaks teadmine, et mehe vend Karmo lõpetas pärast matuseid Sandraga suhtlemise, kuna uskus, et naine ei leinanud piisavalt.
Mis juhtub siis, kui ettevõtet, kus Sandra töötab, tabab koondamiste laine?
Kui keeruliseks muutuvad olud, kui samal ajal ilmub välja aastaid eemal olnud Karmo?
Kas Sandra saab hakkama sellega, et taas tuhast tõusta, kui kõik tema ümber muutub üha keerulisemaks?
Heli Künnapas on rohkem kui kahekümne avaldatud raamatu autor. Sarja ,,Mõni õhtu romantikat" raamatud on kõik eraldiseisvalt loetavad.
Edasi on innustav ja hariv ajakiri. Kvaliteetne ajaviide. Ajakiri pakub alternatiivi neile lugejatele, kes on tähelepanu¬majandusest väsinud ning hindavad läbimõeldud ja kallutamata tekste. Seekordses numbris on taaskord palju põnevaid kirjutisi, suuremal või vähemal määral käib neist kõikidest läbi uuega kohanemine, loodame, et need annavad mõtteainet ja inspiratsiooni. Näiteks sommeljee Igor Sööt tutvustab kolme tänast veinikaupmeest, kes kasutasid osavalt ära 10 aasta taguse majanduskriisi poolt tekitatud olukorra, mis viis nad kõik kannapöördeni oma elus, äris ja tegemistes. Uue ja vana majanduse teemal (aatomid ja bitid) pidasid haarava vestluse ettevõtjad Viljar Arakas ja Sten Tamkivi; Eesti suursaadik Soomes Sven Sakkov kirjutab muutustest maailmapoliitikas ja Eesti kohast selles supis; ajakirjanik Marian Võsumets liitus populaarse kohtinguäpiga Tinder ja uuendas oma teadmisi deitimiskultuurist; tenniseedendaja Toomas Kuum vestles aga tippspordiga lõpparve teinud Eesti läbi aegade edukama meestennisti Jürgen Zopiga. Sotsiaalmeedia ja sõnavabaduse teemal kirjutavad Ilmar Raag ning Soraineni advokaadid Maria Pihlak ja Carri Ginter, nende artikkel paneb Twitteri hiljutise Donald Trumpi “tühistamise” järel mõtlema, kas sotsiaalmeedia on parem Trumpiga või Trumpita? Lisaks on juttu muutustest kultuuritarbimises, kodanikupalgast, uue rubriigina alustab “Kunst kodudes”, kus esimesena räägib oma suhetest kunstiga kirjanik Jan Kaus. Ajakirja keskel on ka tavapärane originaalnovell ja luulerubriigis võtavad kohad sisse Keiti Vilms ja Anna Haava. Numbri suur intervjuu on aga meie kaasautori ja kirjaniku Tõnu Õnnepaluga, mille kohta teda usutlenud Valner Valme ütleb, et “siin väärib iga lause eraldi väljatõstmist.”
Brené Brown, tänapäeva tuntud ning tunnustatud teadlane ja kirjanik, kirjutab raamatus „Suur julgus”, kuidas julgus olla haavatav muudab täielikult seda, kuidas me elame, armastame, kasvatame lapsi ja juhime inimesi ning ettevõtteid. „Kui me veedame oma elud oodates, kuniks me oleme täiuslikud ja kuulikindlad elu raskuste ees, siis me tegelikult kaotame väärtuslikku aega ja suhteid, mis aitavad meil saada paremaks – läbi ebaõnnestumise ja elu õppetundide.“
„Lugu mungast , kes müüs maha oma Ferrari” on lugu tipp-jurist Julian Mantle’ist, kelle tasakaalutu elustiil viib peaaegu saatusliku infarktini rahvasttäis kohtusaalis. Kehalise kokkuvarisemisega kaasnev hingeline kriis sunnib teda oma olukorda ausalt hindama ja otsima vastuseid elu põhi-küsimustele. Õnne ja eneseteostuse otsinguil asub ta erakordsele rännakule iidse kultuuriga maale. Ta leiab eest võimsa õpetuse, mis päästab valla vaimu-, keha ja hingejõud ning suunab elama suurema kire, eesmärgistatuse ja rahuga. See innustav lugu ühendab suurepäraselt Ida ajatu vaimutarkuse ja Lääne tõhusad eduvalemid ning annab juhised, mis samm-sammult õpetavad elama julgemalt, tasakaalustatumalt, külluslikumalt ja rõõmsamalt. Õigusteaduste magister Robin Sharma on maailma hinnatumaid asjatundjaid juhtimise, enese-juhtimise ja tipptasemele tulemuslikkuse saavutamise alal. Ta on seitsme rahvusvahelise menuraamatu autor, mille hulka kuuluvad ka „Discover Your Destiny With The Monk Who Sold His Ferrari” („Leia oma saatus koos mungaga, kes müüs maha oma Ferrari”) ja „Who Will Cry When You Die?” („Kes nutab, kui sa sured?”). Robin juhib ka tunnustatud koolitusfirmat Sharma Leadership International.
Google’i lahvatav edu oli „must luik“; samamoodi ka 9/11. Nassim Talebi arvates on mustad luiged – ebatõenäolised ja väga suure mõjuga sündmused ¬– kõikjal meie ümber, aga me suudame neid määrata alles siis, kui need on toimunud. Taleb leiab, et selle põhjuseks on inimkonna vajadus keskenduda detailidele, numbritele ja analüütikale, kui me tegelikult peaksime suutma näha laiemat pilti. Me keskendume detailidele, mida me juba teame ja mille järgi me üritame ennustusi teha ja seetõttu ei võta arvesse asju, mida me veel ei tea. Nassim Talebi „Musta luike“ on nimetatud viimase 75 aasta mõjukaimaks teoseks – jahmatamapanev avastus kõigest, mida me teame ja mida me veel ei tea.
Naiste arv kõrgetel positsioonidel on endiselt madal. Sheryl Sandberg on üks äri- ja liidrimaailma kõige mõjukamaid naisi, ent nii kaugele jõuavad vähesed naised. Naiste käes on Fortune 500 andmetel vaid umbes 4% tegevjuhi positsioonidest. Maailma 195 iseseisvast riigist juhivad naised vaid 17 riiki. Naiste käes on ülemaailmselt vaid 20% parlamendikohtadest.
Kui küsida läänemaailma naistelt, kas nende töökohal valitseb võrdsus, siis enamik isegi vastavad jaatavalt, küll aga kui küsida, kas naised tunnevad end enesekindlalt küsides juurde palka, ametikõrgendust või uusi väljakutseid, siis astuvad nad sammu tagasi. Sheryl innustab naisi tegutsema ja toob huvitavaid paralleele sugudevahelises käitumises töö- ja pereelus.
"Ära karda tegutseda" on rahvusvaheline bestseller, mis on mõjutanud naisi ja mehi üle maailma.
Superstaarist blogija lõikab selles põlvkonda määratlevas eneseabiraamatus nagu skalpelliga läbi meid ümbritsevast jamast ja näitab meile, kuidas vabaneda pidevast vajadusest olla “positiivne”, et meist võiks päriselt saada paremad ja õnnelikumad inimesed. Meile on aastakümneid räägitud, et positiivne mõtlemine on õnneliku ja täisväärtusliku elu võti. „Kuradile positiivsus,” ütleb Mark Manson. Mansoni meeletult populaarses internetiblogis ei kõnele ta millestki läbi lillede ega ümber nurga. Tema räägib asjadest nii, nagu need on – annus toorest, värskendavat ja ausat tõde, mida tänapäeval kangesti napib.
On piiratud arv asju, millest me oleme võimelised hoolima, nii et meil tuleb välja selgitada, mis meile tõesti korda läheb, selgitab Manson. „Kuradile! Suva olemise peen kunst“ on kui hädavajalik hetk, kus keegi sul õlgadest kinni haarab, sulle sügavale silma vaatab ja sinuga päriselt räägib, kuid raamat on ühtlasi täis tujutõstvaid lookesi ja halastamatut huumorit; see on kui värskendav kõrvakiil autori põlvkonnale, et aidata eluga rahul olla ja kahe jalaga maa peal püsida.
Rahvusvaheline bestseller „Miks mehed tahavad seksi ja naised armastust“ tugineb paariterapeutide Allan Pease’i ja Barbara Pease’ aastatepikkusel teadustööl, et selgitada välja, kuidas tekitada harmoonia mehe ja naise vahel. Selles praktilises, ent vaimukas ja tabavas teoses selgitatakse välja, mis tegelikult erutab mehi ja naisi; mida teha, kui keemia on suhtest kadumas; millised on peamised uue suhte ämbrid, millesse pidevalt asutatakse ja kuidas hoida pika-ajalist õnne paarisuhtes (ning kas see on üldse võimalik).