Eesti digiraamatute keskus OU

Все книги издательства Eesti digiraamatute keskus OU


    12 elu mängureeglit. Vastumürk kaosele

    Jordan B. Peterson

    Sunday Timesi ja New York Timesi parim bestseller kategoorias „meie aja mõjukaim intellektuaal“.Reeglid? Rohkem reegleid? Tõsiselt? Kas elu ei ole juba piisavalt piiranguid täis? Ja miks üldse eeldada, et mingitest reeglitest võiks abi olla? Jordan B. Peterson väidab, et meil on reeglite suhtes vastakad tunded isegi kui teame, et need toovad meile kasu. Söakad, iseloomuga hinged tunnetavad end reeglitest veel eriti ahistatuna. Peterson väidab aga, et ilma reegliteta muutub inimene kiiresti oma ihade orjaks ning selles pole midagi vabastavat. Latid langevad ja väärtused ähmastuvad piirini, mis ei ole enam meie väärilised. Ta leiab, et parimad reeglid aitavad meil jõuda eesmärkideni ning täisväärtuslikuma, vabama eluni.Puistades tabavaid näiteid nii oma enda elust kui ka kliinilisest tööst, samuti filosoofiast, psühholoogiast ning inimkonna vanimatest müütidest, pakub ta ümbritsevale kaosele võimast vastumürki. Ta toob välja kaksteist sügavmõttelist, samas ootamatult praktilist printsiipi, kuidas elada mõtestatud elu. Ta demonstreerib ilmekalt, et eesmärk saada õnnelikuks on üsna mõttetu ning väidab, et selle asemel tuleks keskenduda hoopis elu mõtte leidmisele. Sest just see pakub kaitset kannatuste eest, millega elu meid paratamatult kostitab. Kuna inimkonnal pole veel tänapäevasel teadusel põhinevat eetikat, ei üritagi Peterson oma reeglitega lauda tühjaks lüüa ning heita tühipalja ebausuna kõrvale aastatuhandete tarkust ja meie suurimaid moraalseid saavutusi. Ta teeb seda, mida mõistlikud teejuhid on alati teinud – ta ei väida, et inimlik tarkus algab temast, vaid pöördub oma teejuhtide poole. Ja kuigi raamatu teemad on tõsised, käsitleb ta neid sageli kergel toonil ning siira mõnuga. Tunnustatud kliiniline psühholoog professor Jordan B. Peterson on tuntavalt mõjutanud tänapäevast arusaama isiksusest. Temast on saanud meie aja üks populaarsemaid mõtlejaid, kelle loengud romantilistest suhetest, Piiblist, mütoloogiast ning teistest teemadest on paelunud kümnete miljonite kuulajate tähelepanu. Ajal, mil meid on tabanud ennenägematu muutuste voog ning poliitiline polariseerumine, on tema selge ning otsekohene sõnum vastutusest ja iidsete tarkuste väärtustest leidnud kõlapinda terves maailmas.

    Vilemees

    Tess Gerritsen

    Mees sööstab udust välja otse Cathy Weaveri auto ette, põgenedes mitmest küljest piiravate tapjate eest. Victor Hollandi jutt kõlab nagu hullumeelsuse serval oleva inimese jampsimine, kuid tema väidet, et ta põgeneb oma elu nimel, kinnitavad kummituslik pilk ta silmades ja kuuliauk õlas.Samal ajal kui iga tund toob mehe jälitajad lähemale, peab Cathy mõtlema, kas ta on kinkinud oma usalduse ohusolevale mehele… või usaldab ta oma elu ohtliku mehe kätesse?

    Üks samm Wall Streetist ees

    Peter Lynch

    New York Timesi bestseller!Kui üldse keegi väärib tiitlit „USA parim rahategija“, siis on selleks Peter Lynch. Üks tema kuulsamaid mantraid ütleb, et amatöörinvestoritel on täpselt sama suur võimalus noppida aktsiaturult kasumit kui professionaalidel. Veelgi enam, tegelikult on amatöörinvestoritel rida eeliseid nende ees, kes seda elukutseliselt teevad. Raamatus „Üks samm Wall Streetist ees“ selgitab Lynch, millised need on ning kuidas need enda kasuks raha teenima panna. Lynch on veendunud, et investeerimisvõimalused vaatavad meile absoluutselt kõikjalt vastu. Päevast päeva puutume me kokku toodete ja teenustega, mis võivad oodatust märksa kasulikumaks osutuda. Ja just siin peitubki amatööriinvestorite üks vaieldamatu eelis – vabadus ning paindlikkus reageerida veel enne kui suured ninad jaole saavad.Aktsiaturgudel mägesid liigutanud Lynch väidab, et edukaks investeerimiseks pole sugugi vaja „moodne“ olla. Ta nendib, et tegelikult on paljud suure kaliibriga investorid parajad tehnoloogiapelgurid. Nende edu peitub hoopis selles, et nad ei oma kunagi seda, millest nad aru ei saa. Ka vanameister ise on panustanud üksnes nendesse aktsiatesse, mille valiku aluseks on olnud iidsed fundamentaalnäitajad. Ja sama loogikat soovitab ta ka amatöörinvestoritel jälgida.Lynch lubab, et kui ignoreerida turu kõikumisi ning lõputuid spekulatsioone, saab investori kannatlikkus pikemas perspektiivis heldelt tasutud. Sestap ongi ta otsustanud ajutise ja ettearvamatu loomuga kiirtulust loobuda ning keskenduda üksnes nendele aktsiatele, mille edulugu rullub lahti kolme kuni kümne aastaga. Just see strateegia on tema edu pant. Raamat, mida on tänaseks müüdud kaugelt üle miljoni, toob välja lihtsasti järgitavad juhised, mis aitavad lugejal välja sõeluda need kõige tummisemad näitajad, millele tasub panustada. Ta selgitab, kuidas suure kasvupotentsiaaliga tegijaid märgata ning erineva elutsükliga aktsiatesse investeerida. Ja seda kõik selgel ning vaid talle omasel humoorikal moel.

    Eesti rahva appikarje. "Võsareporteri" lugu

    Peeter Võsa

    „Võsareporter“ oli aastatel 2006–2012 eetris olnud saatesari, kus saatejuht Peeter Võsa tegeles inimeste abistamisega ning tähelepanu juhtimisega ühiskonna valupunktidele. Kiirelt Eesti vaadatuimaks saateks tõusnud „Võsareporter“ oli telesaade, mis ei pidanud end paremaks inimestest, kelle juures käidi ja keda ekraanil näidati. Pidevalt elu pahupoolega tegelnud saate suurim saavutus oligi tegelikult see, et asju nimetati õigete nimedega ja kõike näidati valehäbita. Sellised me olemegi. Selline ongi meie tegelik elu.Raamatus räägitakse tühjenevast Eestist. Külad ja alevikud hääbuvad, inimesed lahkuvad kodudest, otsides paremat elu mujal. Need kes jäävad, peavad sageli toime tulema vähesega, trotsidest vaesust ja teinekord ka ametnike ükskõiksust. Taolises lootusetus olukorras otsitakse tihti tuge alkoholist, mis omakorda tekitab uusi probleeme …

    Veinijuht. 9. osa. Tšiili

    Urvo Ugandi

    Urvo Ugandi on üks Eesti esisommeljeedest. Veinijuhi eraamatute sarjas tutvustab ta lühidalt ja lihtsalt kõiki olulisemaid veinimaid. Selles raamatus tuleb juttu Tšiili veinikultuurist.

    Vaba ja metsik

    Merit Raju

    Vaba ja metsik on minu olemus. Minu arvates on see viis, kuidas armuda elusse. Kuidas siis? Julgedes lasta end rõõmul juhtida ja elades oma reeglite järgi. Looduslähedaselt tänapäevases linnas. Oma mullis. Mullis, kus on töö, mille olen endale ise loonud, naturaalne kodu ja väike laps, kellega mul on võimalik rohkelt aega veeta. Selles mullis on ka küsimise, kahtluse alla seadmise ja otsustamise kindlust, teistmoodi valikute tegemist ja julgust erineda. Vähe plasti, ravimeid, meiki, kiirmoodi ja peavoolumeediat, hoopis siirad suhted, lähedus ja ehe, kaamosekindel rõõm – pudi-padi ma ei osta, uudiseid ei tea ja ilmast räägin harva. Sellest raamatust leiad 100 siirast ja ehedat isiklikku miniatuuri taipamistest ja kogemustest, kuidas armuda elusse. Ülepeakaela.
    Merit Raju: Minu mõtteist said alguse igasuvine Joogafestival ja Hingele Pai ajakiri, samuti mitmed elust inspireeritud raamatud. Mu ellu on põnevaid värve toonud kundalini, rasedate ja naerujooga õpetajakoolitused ning hingamisterapeutide kursus ja õppimisse panustan jätkuvalt iga päev. Erialalt olen Hamburgi ülikooli rahvusvahelise juhtimise magister. Mulle teevad kodus rõõmu seitsmeaastane poeg ja kolmevärviline kass.

    Sõltumatu naine. 5 sammu rahalise vabaduseni

    Merit Raju

    See eriline investeerimisraamat sai alguse puhtalt isiklikust taipamisest ja väga haavatavast hetkest, mil lapsega kahekesi elades ja ettevõtjana läbipõlenuna tuli selge arusaam, et ma olen hädas. Üks asi, mis mind aitas, oli investeerimine. Kitsamalt ja tehnilisemalt vaadatuna. Laiemas plaanis aitas mind oma sõltuva olukorra sügavam mõistmine ja rahaasjade (ja elu) eest täie vastutuse võtmine. See on inspireeriv ja aus raamat rahast. Tabust, mille teemal on paaridel kõige rohkem tülisid. Leiad siit emotsionaalseid lugusid ja ka komistuskive ning oma nahal läbi proovitud soovitusi. Ja lõpuks on see investeerimisraamat sellest, et asi pole ainult rahas. See on raamat sellest, kuidas saada sõltumatuks naiseks. Alguses emotsionaalselt ja pisitasa üha enam materiaalselt ka. See raamat muudab sinu elu. Kuidas sa mõtled. Oma raha ja päeva korraldad. Kellega läbi käid ja kuidas end oma elus tunned. Sul on rohkem valikuid ja vähem sundkäike. Merit Raju Teen juba 13 aastat tööd, mis on ühtlasi mu elustiil, kirg ja missioon. Nimetan end elustiili disaineriks: õitsen ise ja aitan ka teistel õide puhkeda. Olgu teemaks tervis, töised valikud, ettevõtlus, heaolu või raha. Seda peegeldavad mu raamatud ja Hingele Pai ajakirjad, juba üksteist korda toimunud joogafestivalid, uus konverents, töötoad, vebinarid, erakohtumised ja hingelepai.ee veebiportaal. Hariduselt olen Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna bakalaureus ja Hamburgi Ülikooli ärimagister. Õppinud ja töötanud olen lisaks Eestile veel neljas riigis: Soomes, Saksamaal, Belgias, Austraalias, kokku üle kolme aasta. Juba seitse aastat on mul olnud au olla ema. Ja elujanu ja elurõõm – need käivad minuga pidevalt kaasas.

    Valge vannikohvik

    Ignar Fjuk

    Kuigi teismelist Fauri köidab üksinduse imeline maailm, kannustab teda ka soov olla keegi teine, igatsus saladusliku muu järele. Nii leiab ta endale eeskujuks vanema noorhärra, kelle põnevasse ellu püüab ta päev-päevalt üha enam sulanduda. Paraku muutubki mõlgutamisi ette kujutatu reaalsuseks, võimaluseks osaleda hoopis teistsuguses maailmas, mõõtmatult erinevas, kus ta tegelikult elab. Ümbritsev kiretus seevastu lisab kentsakaid varjundeid president Urho-Urhole, kes hea tahte saadikuna juhtub naaberriiki külastama. Meisterlikult loodud tegelaskujude seas eristub ehk enim raamatu teine peategelane Mirt, kelle unistus valgest vannikohvikust realiseerub suletud ühiskonnale ja väikelinnale kohaselt aga hoopis ootamatul kujul.
    Ignar Fjuk sündis Tartus, päeval, mil Stalinit maeti ja seetõttu pool linnast nuttis, teine aga varjas truult rõõmupisaraid. Ta on omandanud magistrikraadi Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis, teeninud elatist linnaplaneerija, arhitekti ja ajakirjanikuna, tegutsenud kunstniku ja pedagoogina ning istunud rahvaesindajana Toompea suures saalis ajal, kui poliitika eesmärgiks oli eelkõige veel ühishüve.

    Paradiis

    Tõnu Õnnepalu

    Paradiis on üks koht ja üks aeg. Koht – väike küla Hiiumaa läänerannikul metsa ja mere vahel, aeg – põhiliselt 1980. aastate lõpp. See aeg ja see koht jõuavad meieni kirjadena autorilt. Realistlikus, aga samas piibellik-müütilises laadis jutustavad need pihtimuslikud kirjad korraga autori enda, ühe küla ja seal elanud inimeste lugu. Tõnu Õnnepalu maalib oma uues raamatus värvikaid pilte selle kauge ja üksildase paiga loodusest ja aastaaegadest, Paradiisi põliselanike veel tükati väga arhailisest elust, ning samas ka sellest lõbusast ajast 20 aastat tagasi, kui Eestisse tuli vabadus.
    Loeb Lauri Tõnspoeg.

    Viimane laev

    Aliis Jõe

    Üksikemana poja ülikooliküpseks kasvatanud Aliis otsustab vahetada hooldushaigla õe ameti koristajakoha vastu Rootsis, et nii oma lapse arstiõpinguid toetada. Aastaid kitsastes oludes virelenud Aliis on ammu kaotanud usu, et elu talle põnevust ja armastust võiks pakkuda. Kuid laevasõit sihtkohta osutub ootamatult seiklusrikkaks. Kui luksusliku restorani klient kalaluu alla neelab ja teda lämbumisoht ähvardab, suudab üksnes Aliisi kiire ja otsustav sekkumine vana mehe surmasuust päästa. Pööraselt rikas ja mõistatuslik vanahärra kutsub Aliisi oma erihooldajaks ning Rootsi haigla asemel satub naine tööle Prantsusmaa villasse. Üle pikkade aastate on tal aega vaadata tagasi lapsepõlve, mil ta kasvas üles väikeses alevikus, ning otsida lepitust oma vanematega, kas või mõtetes. Samal ajal püüab Aliisi poeg Mathias toime tulla iseseisva eluga Tartus ja üha enam vaevavad teda küsimused oma isa ja vanavanemate kohta, kellest ema talle pea midagi rääkinud pole. „Viimane laev” on eluterve huumoriga kirjutatud südamlik lugu naisest, kes avastab üllatuslikult, et küps iga võib olla mitmes mõttes märksa värvikirevam kui noorus. Raamatule on oodata järge.
    Loeb Liina Tennosaar.