Останній бій Урус-шайтана. Віктор Вальд

Читать онлайн.
Название Останній бій Урус-шайтана
Автор произведения Віктор Вальд
Жанр Историческая литература
Серия
Издательство Историческая литература
Год выпуска 2017
isbn 9786171241572, 978-617-12-4158-9,978-617-12-3951-7



Скачать книгу

падишаха – шаха над усіма шахами.

      Орхан частенько бував біля покоїв улюбленого сина Аллаха, але Поріг Щастя переступив уперше.

      Перед ним нечутно відчинялися низенькі двері: то з рідкісних порід дерева, із найтоншим різьбленням, то з химерно візерунковими решітками, то з вітражами різнокольорового скла. Стіни, багато прикрашені орнаментом і висловами з Корану, увінчувалися банями, під якими ніколи не збирався житейський гамір, бо підлога тут була встелена дивовижної краси килимами, а охорона – слуги й раби – у міру необхідності спілкувалася, як і слід у такому місці, пошепки.

      Султан Мехмед зустрів хранителя своєї шаблі, походжаючи з кутка в куток улюбленої кімнати, у якій зберігалося його вбрання для полювання й необхідна для цього зброя. Мехмед, який у семирічному віці заступив на престол, довгі роки був майстерно усунений від влади інтригами бабусі й матері. Син страченого на вимогу яничарів і духовенства султана Ібрагіма та його наложниці зі зневагою ставився до управління імперією, не отримавши в ніжному віці належних знань і вмінь. Зате цей згаяний проміжок часу він залюбки заповнював тривалими полюваннями й різного роду змаганнями, з яких виходив справді заслуженим переможцем. Завдяки ненастанній гонитві за дичиною на свіжому повітрі Мехмед отримав прізвисько Авджі, тобто мисливець. І навіть неабияк цим пишався.

      Ось і зараз він оглядав зброю для полювання на оленів у македонських лісах.

      – Сідай! – різко звелів султан і показав на купу подушок у кутку кімнати. – Не до церемоній! І обійдімося без пишних звеличань моєї нескінченної мудрості та всього іншого.

      Орхан важко опустився на вказане місце, повністю віддавши себе в руки Аллаха.

      – Я був малим, але в день мого сходження на престол пам’ятаю тебе з шаблею в руці, грізно спрямованою в бік яничарів. Кажуть, що ти врятував не лише мене, а й мою імперію.

      – Я любив твого батька, султана Ібрагіма, але не зміг врятувати його, – сумно зітхнув старий.

      – Султан, що затримує платню яничарам, оподатковує духовенство й щодня користається правом, що його надає титул винищувача невірних,[16] гідний шнурка, яким і був удавлений.

      Мехмед зловтішно розсміявся, побачивши, як набігла на обличчя його сіляхдара тінь збентеження і навіть розгубленості.

      – Неможливо почути з вуст султана такі слова? Авжеж, той, хто почув би – умить позбувся б голови. Але я нічого не казав, а ти нічого не чув. Майже всі вважають мене дурнем, який марнує життя у вічних полюваннях і розвагах. Але можу сказати тобі, що моя доволі часта відсутність у палаці й у Стамбулі спричинена страхом! Так! Так! Страхом! Я боюся перевернутих котлів яничарів-заколотників, розтертого на пил діаманта в моїй чашці кави, власних чорних охоронців, яких ви іменуєте німими,[17] з шовковими шнурками в руках і ще дуже багато чого іншого. Та бачу, що ти не здивований.

      Султан сів навпроти й подивився просто в очі свого



<p>16</p>

Винищувач невірних – титул султана. Він іменувався падишах, тобто цар царів, намісник Божий, хресник Пророка, первосвященик правовірних, притулок світла, тінь Бога живого і, нарешті, кровопивця й винищувач невірних. Останній титул пов’язаний із тим, що він міг убивати щодня чотирнадцять осіб, не оголошуючи, за що саме.

<p>17</p>

Особистим охоронцям султана відрізали язика, щоб ті не могли вибовкати султанові таємниці.