Світанок української держави. Люди, соціум, влада, порядки, традиції. Віктор Горобець

Читать онлайн.
Название Світанок української держави. Люди, соціум, влада, порядки, традиції
Автор произведения Віктор Горобець
Жанр История
Серия
Издательство История
Год выпуска 2017
isbn 978-617-12-3340-9, 978-617-12-3341-6, 978-617-12-2548-0



Скачать книгу

нестабільності полково-сотенних структур Гетьманату, особливо в третій чверті XVІІ ст., є приклади численних переоблаштувань, що випали на долю Гадяцького полку. Одну з його частин при складанні Реєстру 1649 р. було переформовано на сотню у складі Полтавського полку, а на базі іншої – значно більшої – створено Гадяцький ключ, що виділявся на ранг гетьманові. У 1661 р. ключ було ліквідовано і замість нього утворено Зінківський полк у складі дванадцяти сотень. Щоправда, спроби козацтва відновити полково-сотенну структуру з центром у Гадячі чи Зінькові були ще раніше, з кінця 50-х років, коли у документах зустрічаються згадки про полковників гадяцького та зіньківського Павла Апостола і Севастьяна Іванова, котрі перебувають під булавою опозиційного до І. Виговського самопроголошеного гетьмана І. Безпалого. У ході проведеної гетьманом Іваном Самойловичем адміністративної реформи Зіньківський полк було ліквідовано, три його сотні (з центрами в Зінькові, Опішні та Ковалівці) передано до складу Полтавського полку, а на базі решти дев’яти – утворено Гадяцький полк. Зіньківська, Опішнянська і Ковалівська сотні були повернуті полку вже гетьманом Іваном Мазепою в 1687 р. Щоправда, у 1720-х роках Котелевська сотня перейшла до складу слобідського Охтирського полку, а Бірківська – ліквідована.

      Тоді ж до існуючих раніше додалася ще друга сотня в Гадячі, Опішні і Зінькові, Ковалівці і Комишні[31]. Напередодні ліквідації полково-сотенного устрою Гадяцький полк налічував уже вісімнадцять сотень[32]. Щоправда, вже в матеріалах Генерального опису Лівобережної України 1765–1769 років до Гадяцького полку віднесено лише дванадцять сотень, а, скажімо, Ковалівська сотня приписана до Миргородського, в Комишні показана одна сотня, як і в Опішні [33].

      Ще більш драматичною видалася доля Кропивнянського полку, в якому за Реєстром 1649 р. нараховувалося чотирнадцять сотень (близько двох тисяч козаків-реєстровців).

      У ході громадянської війни 1657–1658 років полк зазнав значних руйнувань і гетьман І. Виговський розформував його, створивши натомість Лубенський полк. До його складу, крім чотирьох кропивнянських сотень, увійшли також сім сотень Миргородського полку та дві Полтавського.

      В останній чверті XVІІ – середині XVІІІ ст. на Лівобережжі стабільно існувало десять полків: Ніжинський, Чернігівський, Стародубський, Прилуцький, Київський, Переяславський, Лубенський, Гадяцький, Миргородський і Полтавський. Щоправда, час від часу виникали ідеї щодо зміни існуючого порядку. Наприклад, гетьман Іван Скоропадський у 1713 р. ініціював створення одинадцятого полку – Глухівського – через виділення з Ніжинського полку Глухівської, Воронезької, Кролевецької, Коропської, Конотопської і Новомлинської сотень. Зважаючи на перенесення в 1708 р. за наказом Петра І гетьманської резиденції з Батурина до Глухова, певні резони в тому, аби підвищити значення цього прикордонного з Російською державою містечка, звичайно ж, були. Але справжні мотиви ініційованої гетьманом адміністративної реформи крились в іншому – підвищенні службового статусу



<p>31</p>

ЦДІАУК. – Ф.51, оп. 3, т. 1, спр. 541. – Арк. 23; спр. 541а. – Арк. 5.

<p>32</p>

Лятошинський М. В. Історичний курс територіального складу Полтавщини // Історично-географічні записки. Вип. 3. – К., 1928. – С. 204; Gajecky G. e Cossack Administration оf he Hetmanate. – Vol. 1–2. – Cambridge, Mass., 1978. – P. 355–356.

<p>33</p>

Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 рр. Покажчик населених пунктів / Ред. І. Л. Бутич. – К., 1959. – С. 13–16, 35.