Світанок української держави. Люди, соціум, влада, порядки, традиції. Віктор Горобець

Читать онлайн.
Название Світанок української держави. Люди, соціум, влада, порядки, традиції
Автор произведения Віктор Горобець
Жанр История
Серия
Издательство История
Год выпуска 2017
isbn 978-617-12-3340-9, 978-617-12-3341-6, 978-617-12-2548-0



Скачать книгу

були значно більшими. Наприклад: Київський полк обіймав площу 20 тис. км2, а Ніжинський – аж понад 30 тис. км2. Так само і стосовно кількості населення: якщо до компуту (чисельний стан, або інакше – поіменні реєстри козацького війська – В. Г.) Чернігівського полку в 1649 р. було записано 997 козаків, а Ніжинського – 991, то Корсунський полк об’єднував у своїх лавах аж 3472 реєстровців, а Чигиринський – 3222[28].

      З часом адміністративно-військова структура зазнавала змін: одні полки існували короткий час, інші – то зникали, то знову з’являлись. Зокрема, після 1649 р. було організовано Паволоцький полк, з Ніжинського полку виділився Стародубський, а на прикордонні Гетьманату постали Турово-Пінський, Подільський (називався також Могилевський чи Придністрянський), Волинський і Білоруський (інша назва Чауський) полки. Загалом у перші десятиліття існування Гетьманату кількість полків коливалась у межах від 20-ти, за інформацією одних джерел, до 35-ти, згідно з іншими (називали також показники і в 30, 27, 22 тощо)[29].

      На конфігурації адміністративних кордонів між полками, розмірі останніх і їхній кількості (крім впливу зовнішнього чинника) немалою мірою відбивався і перебіг політичної боротьби всередині Гетьманату, який з кінця 1650-х і аж до середини 1670-х років був позначений неабияким градусом напруження і конфронтації. Прикладами впливу внутрішньополітичної боротьби на зміну територіальних меж полків насамперед слугують дії гетьмана Івана Виговського, котрий у 1658 р. як покарання полтавській старшині за заколот, а водночас і як засіб послаблення впливу полтавців на політичне життя в державі, передав цілий ряд полтавських сотень до складу сусідніх полків.

      Досягти реваншу полтавчанам пощастило лише на початку 70-х років, коли до полку було прилучено ряд сотень, що перебували під владою чи сильним впливом чигиринського гетьмана П. Дорошенка, і саме від того часу Полтавський полк, у складі якого відтепер нараховувалось аж 17 сотень, став одним із найбільших на Лівобережжі.

      Певною мірою гібридний тип впливу зовнішньої і внутрішньої політики Гетьманату на процес адміністративного облаштування козацької держави спостерігаємо в діях гетьманського уряду Богдана Хмельницького щодо територіально-адміністративного розмежування північних лівобережних полків Гетьманату. Так, у процесі формування полково-сотенної структури козацької України стародубські й новгород-сіверські землі були включені не до складу територіально ближчого до них полку з центром у Чернігові, а до Ніжинського. Відомий дослідник історії Стародубщини Олександр Лазаревський був переконаний, що причиною цьому послужили переважно політичні чинники.

      Адже на момент звільнення Стародубського і НовгородСіверського повітів з-під влади коронної і великокнязівської адміністрації Чернігівський полк після смерті полковника Мартина Небаби і спустошення у ході кампанії 1651 р. переживав не найкращі часи. Лазаревський навіть стверджував, що в цей час «Чернігівський



<p>28</p>

Див.: Реєстр Війська Запорозького 1649 року. – К., 1995. – С. 592.

<p>29</p>

Літопис Самовидця / Вид. підготував Я. І. Дзира. – К., 1971. – С. 22.