Aianippe igaks aastaajaks. Rohenäpu aiatööde kalender. Margit Aedla

Читать онлайн.
Название Aianippe igaks aastaajaks. Rohenäpu aiatööde kalender
Автор произведения Margit Aedla
Жанр Сад и Огород
Серия
Издательство Сад и Огород
Год выпуска 0
isbn 9789949696833



Скачать книгу

ction>

      Margit Aedla

       Aianippe igaks aastaajaks. Rohenäpu aiatööde kalender

      Aianippe igaks aastaajaks.

      Rohenäpu aiatööde kalender

      Koostaja Margit Aedla

      Toimetaja Mari Klein

      Kujundaja Rein Seppius

      Fotod: Shutterstock, Kodu &.Aed arhiiv

      Raamatu koostamisel on kasutatud ajakirjade Kodu & Aed ja Minu Aed ning veebilehe www.kodus.ee materjale.

      © Ühinenud Ajakirjad, 2020

      Trükk Tallinna Raamatutrükikoda

      ISBN 978-9949-696-57-4

      e-ISBN 9789949696833

      Nüüd on aiatöid lihtne meeles pidada

      Aiapidajal on alati kiire ja tuhat tööd, mida peaks tegema, keerleb pidevalt peas. Pole siis ime, et nii mõnigi töö lihtsalt ununeb. Ettekasvatamise ja külviajal on aga eriti oluline teada, millal oled ühe või teise taime seeme mulda pannud. Sageli ei tule meelde, millisel kuupäeval sai lemmiktaim külvatud ning see teeb edasise protsessi jälgimise keeruliseks – kas oodata veel taimede tärkamist või külvata hoopis uued seemned. Juhtub ka seda, et mõni soovitud lille- või köögiviljataime seeme ununeb hoopiski mulda pista.

      See praktiline aiapidaja käsiraamat aitab hoida vajalike tööde nimekirja silme ees, sest saad oma tegemised ise üles märkida. Nii on mugav järge pidada, kas oled soovitu juba korda saatnud.

      Siia saad koondada teavet oma tööde kohta aias. Nii külvamiskuupäevade, istutusplaanide kui ka soovide kohta; märkida üles olulisi tähelepanekuid; panna kirja milliseid lilli, köögivilju, marjapõõsaid või viljapuid soovid kasvatada ning millistele on sinu aias väga meeldinud.

      Käsiraamatus on iga kuu alla koondatud nimekiri töödest, millele võiksid sel perioodil tähelepanu pöörata. Nimekiri aitab toimetusi paremini ette kavandada ja soovi korral märkida, et oled selle töö juba ära teinud. Iga kuu alt leiad ka rohkesti praktilist nõu ja nippe, mis vastaval perioodil marjaks ära kuluvad.

      Hoia aiatööd mugavalt kontrolli all!

       MARGIT AEDLA toimetaja

      JAANUAR

       Jaanuari tööde nimekiri

      Hoia käidavad aiateed ning rajad lume- ja jäävabad.

      Raputa paks ja raske lumi puudelt-põõsastelt maha, et see oksi murdma ei hakkaks. Miinuskraadidega ole ettevaatlik, sest oksad on külmaga rabedad.

      Kontrolli aeg-ajalt taimede talviseid kaitsekatteid. Varjutuskangad ja kuuseoksad lasevad õhku läbi, ent umbse katte all võivad taimed hauduma minna.

      Mõtle aias liikudes, kuhu võiks lisada kujundusdetaile või taimi, mis ka talvel efektsed välja näevad. Pergola ning põneva võraga puud või põõsad ehivad ka lumist aeda.

      Muuda aed tulede või kaunistuste abil väikelastele atraktiivseks, kuid jälgi, et madalad põõsad või tallamist mitte kannatavad taimed mänguhoos viga ei saaks.

      Kiika aeg-ajalt saagi hoiu paikadesse, et kontrollida ega kutsumata külalised ole pahandust teinud.

      Aiasaaduste ja hoidiste säilitusruumis jälgi, et temperatuur külma ilmaga miinuskraadidesse ei langeks.

      Kontrolli olukorda keldris: nopi kõik riknema hakkavad köögiviljad ja õunad teiste seast aegsasti välja.

      Vaata värske pilguga üle aiarajatised: tarad, väravad, varjualused ning kasvuhooned. Ilma roheluseta on head ja vead hästi nähtaval. Mis vajaks kohendamist, värvimist või lausa uuendamist? Tee plaanid aegsasti, siis jõuad enne suurt aiahooaega olulised asjad tehtud.

      Millised tulevad sellekevadised külvid ja istutused? Kevadine seemnerohkus paneb sageli pea ringi käima. Varakult tehtud istutuskava ja sordivalik aitab soove ja kulutusi tasakaalus hoida.

      Tarbeaia viljavahelduse kava on samuti mõistlik läbi planeerida. Nii saad arvestada, mida ja kus on õigem kasvatada, et taimed end hästi tunneksid ning taimekaitsega vähem muret oleks.

      Kontrolli, kas noorte viljapuude tüvedele pandud spiraalid jms kaitsev materjal on ikka korralikult paigas.

      Kui vihm on viljapuudelt tüvevalgendi maha pesnud, võõpa tüved pehme ilmaga uuesti üle. Valge võõp kaitseb koort päikesepõletuse eest ning häirib haiguste-kahjurite elu.

      Kui sajab palju lund, hoia silma peal kasvuhoone katusel ja lükka liiga paksuks muutunud lumekiht aegsasti maha. Kaarkasvuhoonelt libiseb lumi õnneks ise ära.

      Paksu lume korral kühvelda seda ka kasvuhoonesse, et lumi sulades mulda niisutaks.

      Purusta murul olevatele loikudele ja radadele tekkinud jääkoorik, et murutaimed ei lämbuks.

      Jälgi, et aialindude toidulaud oleks alati kaetud.

      Vaata üle daaliate, gladioolide jt üle talve säilima pandud sibullillede sibulad-mugulad.

      Puhasta toataimede lehti tolmust – see aitab neil paremini valgust püüda, fotosünteesida ning talve üle elada.

      Niisket õhku armastavaid taimi võiks aeg-ajalt hommikuti sooja veega udutada ehk väga peenelt piserdada. Eriti kuiv kipub õhk olema keskküttega ruumides. Kui tuba on jahe, ära taimi pritsi.

      Paljud toataimed tahavad talvisel jahedal ja pimedal hooajal vähem kastmist, sest niiskes külmas mullas võivad juured mädanema minna. Piisava valguse ja soojuse korral nad aga kasvavad ning vajavad ka vett ja toitaineid.

      Krõbeda külmaga tee kasvuhoone uksed lahti, et miinuskraadid pääseksid paremini sisse talvituvaid kahjureid ja haigustekitajaid hävitama.

      -5 °C külma kahjustab maasika risoome, kui peenral pole kaitsvat lumekatet. -12 °C korral taimed hukkuvad. Palja maa korral laota ajutiseks katteks viltjas pakasekangas või mitu kihti külmaloori, sobib ka katteloor.

      Aasta lõpul tuba ehtinud potijõulupuu vii jahedale (5-10 °C) valgusküllasele verandale, kütmata tuppa või garaaži kevadet ootama. Kui ilm on pehme ja õues plusskraadid, siis tõsta puu välja või pane potiga peenrasse, kevadel istuta püsivale kasvukohale.

      Väga tugeva pakasega kuhja lund peenraroosidele, külmaõrnadele püsikutele ja hilissügisel mulda pandud lillesibulatele. Kui lund pole, kasuta kuiva turvast, kuivi lehti jms.

       Hoolitse sulgvõha eest

      Vähenõudlik sulgvõhk Zamioculcas zamiifolia on üks väheseid taimi, kes võiks kasvada ükskõik millises kohas. Sulgvõha jäigad lihakad, veidi läikivad lehed on justkui plastist. Taim on