Название | Avameri 3. Naerukajaka nutt |
---|---|
Автор произведения | Lembit Uustulnd |
Жанр | Контркультура |
Серия | |
Издательство | Контркультура |
Год выпуска | 0 |
isbn | 9789985351185 |
„… jõudsid vaadata, millises korteris see tohtrist lits elab?”
„Ei jõudnud, raisk. Ma ei saanud ju nende kandadele astuda. Viiendal korrusel kadusid käest, kuid ma kuulsin kuuendal ukse mürtsatust. Korteri number 58 ukse tagant kuuldus krabinat.”
„Kurat küll, tema kuulis krabinat, võib-olla olid hiired,” vandus teine hääl irooniliselt, „ka postkastide peal olid ainult korterite numbrid kirjas.” Autouksed mürtsatasid ja mootor käivitus. Hoides hinge kinni, kaevus Loogan veel korraks prügitünni rikkalikku sügavusse, kuulates kaugeneva Niva mootori mürinat. Džigittide jutust selgus, et ka nemad tundsid huvi kapten Kraaviku elukoha vastu ja kõigi eelduste kohaselt oli see korter number 58. Kuid milleks neile kapten Kraaviku elukoht, kui mehega oleks võinud kohtuda ka ükskõik kus mujal. Kirtsutades haisu pärast nina, kiskus Mait määrdunud kindad käest, toppis plastkotti ja viskas prügitünni, sulgedes korralikult kaane. Üht koma teist oli ta täna teada saanud.
Raadio Kaluri Poeg RKK Sink. Roobakul dokk sooritatud, veealune korpus puhastatud ja värvitud, uued protektorid paigaldatud, registri poolt kontroll teostatud, puhtad paberid käes. Lahkusime Luandast, teel Las Palmasesse, jõuame paari nädala pärast. Ootame keskkontorilt täpsustavaid detaile ja meeskonna vahetuskuupäeva.
KM Volmer.
„Kalle, tule minu juurde,” kostis selektorist Singi energiline hääl. Karask lükkas dokumendid kõrvale, haaras toolileenilt teksajaki ja valmistus ruumist lahkuma, kui helises telefon tema laual.
„Kolhoos Kaluri Poeg, peainsener Karask kuuleb,” tõstis Kakuke toru.
„Kas see olete teie, Kalle Johannesovitš?” päris teisel pool energiline naishääl vene keeles.
„Mina, ikka mina, kes siis veel,” vastas Kalle samuti vene keeles, mõistatades, kellega oli tegu. Hääl oli tuttav, kuid kuidagi ei suutnud mees meenutada.
„Kuidas siis elate?” esitas ta umbmäärase küsimuse, sobrades meeleheitlikult mälus.
„Aitäh küsimast, Kalle Johannesovitš,” naerdi teisel pool lõbustatult vastuseks, „küllap murrate pead selle üle, kes teile helistab.”
„Ei nojah, esimesel hetkel ei oska küll ära arvata,” kobas peainsener vastata.
„Hea küll, mis ma teist ikka piinan. Minu nimi on Irina Smirnova, mäletate sellist?” küsiti teiselt poolt. Muidugi Karask mäletas, kuid see mäletamine tõi kaasa kohkumise, kas tõesti oli midagi kolhoosi finantsidega valesti.
„Irina Jakovlevna,” teeskles Karask rõõmustamist, „kuidas siis Moskvas ka elatakse?” Irina Jakovlevna Smirnova oli kalamajanduse ministeeriumi kalurikolhooside valitsuse finantsosakonna rinnakas, blondiks värvitud peaga valuutasektori juhataja, kelle vanus hakkas jõudma neljandasse kümnesse.
„Moskvas elatakse tavaliselt, pisut igavalt kahjuks,” venitas pealinna proua vastuseks, „arutasime siin naistega omavahel, et peaks elu huvitavamaks muutma.” Kivi Kakukese hingelt nihkus pisut kõrvale − selline seletus vist ei eeldanud päris lauskontrolli, olgugi et mine sa tea, babiidiga seoses võis kõike oodata.
„Moskva ju suurlinn, seal peaks meelelahutust leiduma igale maitsele,” jäi Karask neutraalsele pinnale.
„Aga näete, Kalle Johannesovitš, seda kõike on kogetud, nähtud ja kuuldud. Tahaks midagi muud, midagi erilist,” kavaldati teisel pool. Peainsener ei osanud sellele midagi vastata ja ega temalt vastust oodatudki. „Viimati, kui te Moskvas käisite,” jätkati telefonis, „rääkisite oma saarest ja kodukolhoosist nii värvikalt ja ülivõrretes, et see tekitas meis uudishimu kõike kohapeal imetleda ja samas ka, kui tarvis, võib-olla arvepidamise poole pealt aidata.” Ah vaata, kust kandist tuul puhub, mõtles Karask. Moskvas suusoojaks edastatud küllakutse oli ootamatult teostumas ja peainsener ei teadnud, kas rõõmustada või muretseda, jutust käis läbi finantsküsimuste teema.
„Ah ikka leiate aega provintsi külastada,” teeskles peainsener rõõmsat üllatust, mõeldes võimalustele, mida huvitavat oleks tal pealinna külalistele pakkuda ja kust tuleks ruttu finantsaruandlust kõpitseda.
„Kalle Johannesovitš, tegelikult on provints teinekord just see kõige tervislikum, kaunim ja huvitavam paik,” jätkati telefonis. „Noh, kas võtate kalamajanduse ministeeriumi delegatsiooni vastu?” Siin ei tohtinud kahelda, vilksatas mõte läbi Kakukese pea, kui ta endiselt teeseldud rõõmuga vastas:
„Irina Jakovlevna, kuidas muidu? Suur rõõm oleks teid Saaremaal näha. Just praegu on meil ilus kevad täies hiilguses, rändlinnud on saabunud ning lilli ja rohelust kõik kohad täis. Millal saabute ja kui palju teid on?” Teises otsas naerdi kudrutavalt:
„Tervet kalamajanduse ministeeriumi me muidugi kaasa ei tassi, kardan, et teie saareke vajuks ühele poole kreeni. Kuid meie kahes osakonnas – varustuses ja finantsides − korraldatud loosimise põhjal oleks delegatsiooni suuruseks 10 naist.”
„Loosimise põhjal?” küsis Kalle imestunult. „Kas siis provintsi oli soovijaid rohkem?”
„Oi-oi,” naerdi Moskva pool torusse, „kui te vaid teaksite! Me oleksime pidanud broneerima terve Moskva-Tallinna rongi.”
„No, Irina Jakovlevna,” muigas Karask niigi sassis juukseid sasides, „nüüd te küll liialdate.”
„Kalle Johannesovitš, mitte sugugi,” muutus hääl telefonitorus tõsisemaks, „olgugi et oleme pealinnast, on Eestil meie inimeste jaoks läänelik mekk ja see tekitab uudishimu.”
„Millal tohib teid siis oodata?” päris Kakuke.
„Kalle Johannesovitš, kui teile sobib, oleksime juba ülehomme Tallinnas. Loodame, et saame sealt kuidagi edasi ka teie saarele.” Saatuse kiirus oli ehmatav, märkis Karask endamisi. Mida sa jõuad nii vähese ajaga ette valmistada ja seda just arvemajanduses. Tajudes peainseneri mõttepausi, päriti telefonis: „Kalle Johannesovitš, kas see on liiga kiiresti?”
„Ei-ei, mitte sugugi,” ruttas Kakuke muljet