Название | Odwaga w przywództwie |
---|---|
Автор произведения | Brene Brown |
Жанр | Публицистика: прочее |
Серия | |
Издательство | Публицистика: прочее |
Год выпуска | 0 |
isbn | 978-83-8087-777-1 |
W górę uniosło się co najmniej piętnaście rąk.
Wielu z nas trudno się przyznać do samotności. Spodziewałam się, że może jedna osoba się na to zdecyduje. Byłam zszokowana, gdy zobaczyłam aż piętnaście rąk. Zabrakło mi odpowiednich słów, żeby to skomentować, po głowie krążyło mi tylko: „O, rany!”. Naprawdę nie wiedziałam, co robić.
Stałam tam więc przed tymi wszystkimi ludźmi całkowicie oszołomiona i myślałam, że przecież nie jestem terapeutą. Nie wiem, co robić w takich sytuacjach. A już zdecydowanie nie wiem, co zrobić w sytuacji, gdy jedna czwarta grupy deklaruje coś tak głęboko osobistego. Tak naprawdę, to stale się zastanawiam, jak radzić sobie z takimi emocjami u siebie. Zdecydowanie nie czułam się komfortowo. Najchętniej zmieniłabym temat. Odwagę odnalazłam dzięki temu, czego mnie nauczyła Brené. Jeszcze pięć lat wcześniej, gdy nie wiedziałam, czego uczy Brené, na pewno nie zebrałabym się na odwagę, żeby takie pytanie zadać – no i na pewno nie zdołałabym sobie poradzić z tymi reakcjami.
Nasze siły powietrzne – i zresztą siły zbrojne w ogóle – borykają się obecnie z problemem samobójstw, których przyczyną okazuje się poczucie osamotnienia i bezradności. Jako liderzy robimy, co w naszej mocy, aby docierać do ludzi i przekonywać, że samobójstwo nie jest rozwiązaniem. Bardzo wiele czasu poświęcamy na przedstawianie najróżniejszych dostępnych możliwości, ale wydaje mi się, że zbyt rzadko zdarza nam się otwarcie mówić o tym, że wielu ludzi zmaga się z problemem samotności – że nie próbują nawiązywać kontaktu, że nie wyciągają ręki.
Doskonale zdawałam sobie sprawę, że zadając to pytanie, nie będę się czuła komfortowo – ale wiedziałam, że zdecydowanie powinnam je zadać. Postanowiłam więc znaleźć w sobie odwagę, wykazać się wrażliwością i skupić na chwili obecnej.
Postawiłam na szczerość.
– Przykro mi, że tak jest. Dotąd jeszcze nigdy nie rozmawiałam z wami o samotności. Dzisiaj patrzę na te wszystkie ręce uniesione w górę i trochę się boję, bo nie do końca wiem, co z tą informacją zrobić. Z mojej perspektywy jako lidera wygląda to tak, że jak mi ktoś powie, że jest zmęczony, to mogę go wysłać do domu, udzielić mu urlopu, wysłać na krótkie wakacje i zalecić odpoczynek. Jeśli jednak komuś tak naprawdę doskwiera samotność, to takim zaleceniem mogłabym tylko zaognić problem, który przecież lotnictwo stara się na wszelkie możliwe sposoby łagodzić, a którego istota sprowadza się do tego, że ludzie tracą nadzieję i mają taki problem z nawiązaniem kontaktu z innymi, że posuwają się do najgorszego.
Zdecydowałam się zadać trudne dla mnie pytanie i dzięki temu zapoczątkowałam wspaniałą wymianę zdań. Popołudniową uroczystość zwieńczyła dyskusja o tym, jak moglibyśmy wzmacniać relacje w obrębie jednostki, jak pomagać tym, którzy się czują osamotnieni, i jak budować wspólnotę, w której wszyscy mogą się dobrze czuć. Dowódca eskadry poczynił kilka cennych spostrzeżeń, dzięki którym mógł się skupić na odpowiednich rzeczach – w mniejszym stopniu na wynajdywaniu kolejnych zajęć i zmęczeniu, w większym zaś na budowaniu więzi i wzmacnianiu poczucia przynależności.
To był też przełomowy moment dla mnie jako liderki. Tamtego dnia uświadomiłam sobie, że jeśli zdobędę się na odwagę, aby użyć odpowiedniego języka i zapytać: „Czy czujesz się samotny?”, to być może powstaną warunki do budowania więzi, dzięki której ktoś odzyska nadzieję. Być może za pomocą właściwego języka będę w stanie zbudować więź – i być może, być może – ktoś się zdecyduje przyjść do mnie i porozmawiać. Wtedy będziemy mogli coś poradzić. Na ogół nie najlepiej sobie radzę z dyskomfortem, który mi w takich chwilach towarzyszy, a gdy mam do czynienia z kimś, kto przeżywa jakieś trudności, to go wysyłam – w moim przekonaniu słusznie – do terapeuty, który jest fachowcem i może mu pomóc.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.
1
Stan Berenstain, Jan Berenstain, Old Hat, New Hat, Random House, Bright and Early Books, New York 1970.
2
Brené Brown, The Gifts of Imperfection: Let Go of Who You Think You’re Supposed to Be and Embrace Who You Are, Hazelden, Center City 2010. Wydanie polskie: Dary niedoskonałości. Jak przestać się przejmować tym, kim powinniśmy być, i zaakceptować to, kim jesteśmy, tłum. Krzysztof Puławski, Media Rodzina, Poznań 2012.
3
Brené Brown, Daring Greatly: How the Courage to Be Vulnerable Transforms the Way We Live, Love, Parent, and Lead, Gotham Books, New York 2012. Wydanie polskie: Z wielką odwagą. Jak odwaga bycia wrażliwym zmienia to, jak żyjemy i kochamy, jakimi jesteśmy rodzicami i jak przewodzimy, tłum. Anna Owsiak, MT Biznes, Warszawa 2013.
4
Theodore Roosevelt, tłum. Michała Lipy, za: Brené Brown, Rosnąc w siłę, MT Biznes, Warszawa 2016, s. 18.
5
Brené Brown, The Power of Vulnerability, czerwiec 2010, Houston, TEDxHouston, ted.com/talks/brene_brown_on_vulnerability (31.06.2019).
6
Brené Brown, Rising Strong: The Reckoning. The Rumble. The Revolution, Random House, New York 2015. Wydanie polskie: Rosnąc w siłę. Rozpoznanie. Zmagania. Rewolucja, tłum. Michał Lipa, MT Biznes, Warszawa 2016.
7
Brené Brown, Braving the Wilderness: The Quest for True Belonging and the Courage to Stand Alone, Random House, New York 2017. Wydanie polskie: Z odwagą w nieznane. Jak znaleźć poczucie przynależności bez utraty siebie, tłum. Magda Witkowska, MT Biznes, Warszawa 2018.
8
Oryginalne źródło cytatu pozostaje nieznane, najczęściej przypisywany jest jednak Markowi Aureliuszowi.
9
Harriet Lerner, Why Won’t You Apologize?: Healing Big Betrayals and Everyday Hurts, Touchstone, New York 2017.
10
C.S. Lewis, Cztery miłości, tłum. Maria Wańkowiczowa, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1962, s. 141.
11
Madeleine L’Engle, Walking on Water: Reflections on Faith and Art, WaterBrook Press, Colorado Springs 2001.