Akupunktura. Praktyczny przewodnik po chińskiej sztuce medycznej. Tsolmonpurev Badarchin

Читать онлайн.
Название Akupunktura. Praktyczny przewodnik po chińskiej sztuce medycznej
Автор произведения Tsolmonpurev Badarchin
Жанр Учебная литература
Серия
Издательство Учебная литература
Год выпуска 0
isbn 978-83-64278-56-3



Скачать книгу

przedniobocznej przedramienia 3 cuny wyżej od punktu Yangxi LI5. Ma działanie odchudzające.

      4.  Quchi LI11 – jest punktem morza energii Qi (He) meridianu jelita grubego oraz punktem matki. Ma działanie ogólne wzmacniające. Znajduje się na zagłębieniu bocznym przy końcu linii powstającej podczas zgięcia w stawie łokciowym.

      Wskazania: gorączka, bóle ramienia, barku, szyi i bóle głowy oraz porażenie kończyny górnej, zaparcia.

      5.  Binao LI14 – punkt znajduje się na dolnym przyczepie mięśnia naramiennego na linii punktów Quchi LI11 i Jianyu LI15. Działa odchudzająco. Punkt ten jest związany z bólami ramiennymi. Igłą należy nakłuć skośnie w kierunku barku.

      Wskazania: zespół bólowy barku i ramienia, szyi, łokieć tenisisty, otyłość.

      6.  Jianyu LI15 – punkt znajduje się na przednim dołku obręczy barkowej, który się pojawia przy uniesieniu ręki do poziomu barku.

      Wskazania: kręcz szyi, zwyrodnienie i stan zapalny stawu barkowego.

      7.  Yingxiang LI20 – punkt znajduje się w fałdzie nosowo-wargowej.

      Wskazania: utrata powonienia, katar i zatkany nos, nieżyt alergiczny nosa i zatok.

      Funkcje jelita grubego według teorii pięciu elementów

      Meridian jelita grubego stabilizuje czynność śluzówek i zwiększa ich perystaltykę oraz polepsza procesy usuwania toksyn.

      3. Meridian żołądka

      Zuyangmingweijing

      The Stomach Channel of Foot-Yangming

      Meridian żołądka rozpoczyna się od punktu Yingxiang LI20, biegnie po bocznej powierzchni nosa i dochodzi do wewnętrznego kąta oka. Tu łączy się z meridianem pęcherza moczowego w punkcie Jingming BL1. Biegnie z powrotem do dolnej krawędzi oczodołu i łączy się z własnym meridianem. Dalej biegnie na dół do punktu Shuigou DU26, który znajduje się pod nosem. Z tego punktu wnika do zębów górnych, a następnie okrążając wargi łączy się z meridianem Renmai w punkcie Chengjiang REN24, który znajduje się w środku zagłębienia bródkowego pod wargą dolną. Stamtąd biegnie wzdłuż szczęki dolnej ku tyłowi do kąta szczęki i skręca ku górze, przed małżowiną uszną, krzyżuje się z meridianem pęcherza żółciowego w punkcie Shangguan GB3. Dalej kieruje się do kości czołowej do punktu Touwei ST8 i kończy się w punkcie Shenting DU24. Druga gałąź biegnie z punktu Daying ST5 wzdłuż gardła do dołu nadobojczykowego do punktu Quepen ST12 (z tego punktu łączy się z punktem Dazui DU14), gdzie dzieli się na 2 gałęzie:

      1. Gałąź wewnętrzna wchodzi w głąb klatki piersiowej, przez przeponę dochodzi do żołądka i śledziony w poziomie punktu Zhongwan ST12, a następnie schodzi do pachwiny i łączy się z punktem Qichong ST30.

      2.  Gałąź zewnętrzna schodzi od punktu Quepen ST12 po przedniej powierzchni klatki piersiowej i brzucha do pachwiny do punktu Qichong ST30, gdzie łączy się gałęzią wewnętrzną. Na poziomie punktu Rugen ST18 (V przestrzeni międzyżebrowej wnika do śledziony. Z punktu Qichong ST30 schodzi na kończynę dolną i biegnie prosto po przedniej powierzchni uda do punktu Lianqui ST34 i dalej po przednio-bocznej powierzchni kolana i podudzia do grzbietu stopy, kończy się w punkcie Lidui ST45. Z punktu Zusanli ST36 odchodzi gałąź, która dochodzi do bocznej strony trzeciego palca, a następnie gałąź odchodzi z punktu Chongyang ST42, który znajduje się na najwyższym grzbiecie Stopy i łączy się z punktem Yinbai SP1 (meridian śledziony i trzustki).

      Dodatkowe sprzężenia meridianu żołądka

      Rozpoczyna się od trzeciego palca stopy i biegnie do punktu Jiexi ST41 w środku zgięcia Stopy. Stąd odchodzą dwie gałęzie. Pierwsza po przednio-bocznej powierzchni podudzia dochodzi do punktu Yanglingquan GB34. Stamtąd biegnie do punktu Huantiao GB30 i Zhangmen LR13 oraz łączy się z meridianem Daimai. Następnie przenika do kręgosłupa kończy się w punkcie Ganshu BL18 oraz Danshu BL19. Druga biegnie z punktu Jiexi ST41 poprzez punkty Futu ST32, Biguan ST31 oraz po przedniej powierzchni brzucha do punktu Quepen ST12. Dalej biegnie wzdłuż szyi ku górze i dochodzi do punktu Dicang ST4. Z tego punktu odchodzą kolejne dwie gałęzie: pierwsza biegnie do punktu Yingxiang LI20, dalej do punktu Sibai ST2, a druga przez punkty Jiache ST6 i Xiaguan ST7 do punktu Touwei ST8.

      Na meridianie żołądka znajduje się 45 punktów

      Ważne punkty terapeutyczne

      1.  Dicang ST4 – lokalizuje się w odległości 0.5 cun bocznie od kąta ust.

      Wskazania: porażenie nerwu twarzowego, ślinotok u dzieci.

      2.  Daying ST5 – lokalizuje się w odległości 1 cun ku przodowi od kąta żuchwy na policzku.

      Wskazania: zapalenie ślinianek, ślinotok.

      3. Jiache ST6 – punkt umiejscowiony na uwypukleniu mięśnia żuchwy przy zaciśniętych zębach.

      Wskazania: bóle zębów, zapalenie ślinianek.

      4.  Xiaguan ST7 – punkt umiejscowiony w zagłębieniu dolnego brzegu kości jarzmowej, ku przodowi od wyrostka kłykciowego żuchwy. Ma ważne działanie lecznicze: rozluźnia mięśnie tylne oka, zmniejsza reakcję mrugania (w 1977 roku był obserwowany przez profesora Lkhamsuren podczas operacji oka w Mongolii), nakłucie na głębokość 1,5-2 cun prostopadle.

      Wskazania: porażenie nerwu twarzowego, bóle zębów szczęki dolnej i górnej, choroby oczu.

      5.  Touwei ST8 – punkt znajduje się w odległości 1 cuny ku tyłowi od kąta przedniej granicy włosów w odległości 4,5 cuny od meridianu Renmai.

      Wskazania: bóle i zawroty głowy.

      6.  Quepen ST12 – punkt znajduje się w środku dołu nadobojczykowego za dolnym tylnym brzegiem mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego w linii sutkowej. W tym punkcie spotykają meridiany Yang, ale w praktyce rzadko nakłuwany. W tym punkcie łączy się z meridianem Yang, ale w praktyce jest rzadko nakłuwany.

      Wskazania: bóle, zapalenie mięśni szyjno-ramiennych i węzłów chłonnych szyi.

      7.  Liangmen ST21 – punkt umiejscowiony w nadbrzuszu w odległości 2 cun od punktu Zhongwan REN12.

      Wskazania: choroby żołądka, nadmierny apetyt, zaburzenie trawienia i zastój pokarmu w żołądku.

      8. Tianshu ST25 – punkt znajduje się na przedniej powierzchni brzucha, w odległości 2 cun od pępka na zewnątrz. Jest punktem przednim Mu dla jelita grubego.

      Wskazania: choroby jelita cienkiego i grubego, wzdęcia jelit, zaparcia, biegunki, choroby ginekologiczne: krwawienie, zatrzymanie miesiączki, upławy.

      9.  Shuidao ST28 – nazwa oznacza drogę wody. Punkt umiejscowiony 3 cuny poniżej punktu Tianshu ST25 w podbrzuszu w odległości 2 cun od punktu Guan Yuan REN4. Działa odwadniająco i odchudzająco.

      Wskazania: obrzęk, otyłość, choroby urologiczne i ginekologiczne, zatrzymanie moczu.

      10. Guilai ST29 – punkt znajduje się 4 cuny poniżej pępka, w odległości 2 cun od punktu Zhangji REN3.

      Wskazania: choroby ginekologiczne i dróg moczowych, brak miesiączki,