Akupunktura. Praktyczny przewodnik po chińskiej sztuce medycznej. Tsolmonpurev Badarchin

Читать онлайн.
Название Akupunktura. Praktyczny przewodnik po chińskiej sztuce medycznej
Автор произведения Tsolmonpurev Badarchin
Жанр Учебная литература
Серия
Издательство Учебная литература
Год выпуска 0
isbn 978-83-64278-56-3



Скачать книгу

align="center">

      Meridiany i kanały energetyczne Jing Luo

      Akupunktura i moksaterapia są najstarszą metodą leczniczą starożytnej medycyny wschodniej. Obecnie stanowi metodę uzupełniającą medycynę konwencjonalną. Jest uznaną przez Światową Organizację Zdrowia metodą leczenia.

      Akupunktura polega na regulowaniu krążenia energii Qi w meridianach za pomocą nakłuwania igłami określonych punktów na powierzchni ludzkiego ciała, które są rozmieszczone wzdłuż meridianów.

      Teoria meridianów jest fundamentem akupunktury. Meridiany to kanały energetyczne, w których płynie energia życiowa Qi. Istnieje 12 meridianów głównych i 8 cudownych. Każdy meridian główny ma swój przebieg zewnętrzny, który łączy kolejne punkty akupunktury oraz wewnętrzny, którym komunikuje się z narządami Zang – Fu.

      Meridiany biegnące z góry w dół ciała nazywane są meridianami Yang, a te, które biegną z dołu do góry – meridianami Yin. Wzdłuż każdego meridianu umiejscowione są punkty aktywne.

      Pierwszą koncepcję meridianów przedstawił mongolski uczony Khutaibileg w 1303 r. On systematyzował punkty akupunktury i zrobił atlas 12 meridianów głównych. Później, w 1341 roku chiński uczony Hua Be Ren do tego atlasu dodał 2 dodatkowe meridiany – Dumai i Renmai.

      Jedną z wielu teorii dotyczących mechanizmu działania akupunktury jest teoria bioenergetyczna. Opiera się na założeniu zdolności żywego organizmu do pobierania energii z otoczenia. Wskazał na to rosyjski uczony A. L. Czyżewski.

      Zestaw 12 meridianów głównych rozpoczyna się od meridianu płuc, a kończy się na meridianie wątroby. W meridianach głównych energia Qi płynie tylko w jednym kierunku.

      1. Meridian płuc

      Shoutaiyingfeijing

      The Lung Channel of Hand-Taiying

      Meridian płuc rozpoczyna się pod przeponą, schodzi w dół i łączy się z jelitem grubym. Następnie zawraca do żołądka i dalej biegnie poprzez przeponę do płuc. Z płuc biegnie wzdłuż tchawicy do krtani. Następnie wykonując zwrot poprzeczny wychodzi z klatki piersiowej w punkcie Zhongfu LU1 pod obojczykiem. Stamtąd przechodzi na kończynę górną i biegnie dalej po bocznej powierzchni ramienia do dołu łokciowego oraz dłoniową powierzchnią przedramienia w kierunku tętnicy promieniowej obok meridianu serca i osierdzia, a następnie przechodzi przez kłąb kciuka i kończy się obok przyśrodkowego kąta paznokcia kciuka w punkcie Shaoshang LU11.

      Na meridianie płuc znajduje się 11 punktów

      Ważne punkty terapeutyczne

      1.  Zhongfu LU1 – punkt znajduje się pomiędzy I i II żebrem na bocznej powierzchni klatki piersiowej, poniżej dolnego brzegu obojczyka w odległości 6 cun od meridianu Renmai. Jest punktem przednim Mu dla płuca.

      Wskazania: dychawica oskrzelowa, duszność, kaszel, ból barku. Najczęściej stosuje się moksaterapię.

      2.  Chize LU5 – punkt znajduje się w zgięciu łokciowym po stronie promieniowej ścięgna mięśnia dwugłowego. Jest punktem morza energii (He) meridianu płuc oraz punktem przenikania czynników patogennych zewnętrznych do narządów wewnętrznych. Jest punktem syna, meridianu płuc oraz aktywuje energię Qi w ośmiu cudownych punktach Bamai jiao hui xue.

      Wskazania: gorączka, zaparcie, nadciśnienie tętnicze, astma oskrzelowa oraz syndrom nadmiaru gorąca płuca.

      3.  Lieque LU7 – punkt znajduje się 1,5 cun wyżej od zgięcia nadgarstka po stronie promieniowej nad wyrostkiem rylcowatym. Punkt otwierający kanał cudowny Renmai.

      Wskazania: suchy kaszel, dychawica oskrzelowa.

      4.  Taiyuan LU9 – punkt znajduje się w fałdzie dłoniowym nadgarstka na kości promieniowej. Jest punktem Yuan i matki meridianu płuc oraz „Bahui” układu krążenia. Znajduje się przy tętnicy promieniowej nadgarstka.

      Wskazania: nierównomierne bicie serca, arytmia, zadyszka, niedobór energii Qi płuca.

      5.  Yuji LU10 – punkt znajduje się po środku mięśnia III kości kciuka, kształtem przypominającego brzuch ryby. Ten punkt ma również znaczenie diagnostyczne. Często obserwowano osłabienie napięcia tego mięśnia podczas ucisku, w czasie przewlekłych chorób płuc oraz poprawę po leczeniu.

      Wskazania: przewlekłe choroby płuc, rozedma płuca.

      6.  Shaoshang LU11 – punkt znajduje się na kącie paznokcia kciuka po stronie promieniowej. Eliminuje gorąco z płuca i serca.

      Wskazanie: syndrom nadmiaru flegma gorąca w płucach, angina, gorączka z bólem gardła.

      Funkcje płuc według teorii pięciu elementów

      – zarządzają ruchem Qi

      – kontrolują oddech

      – regulują pasaż wodny.

      2. Meridian jelita grubego

      Shouyangmingdachangjing

      The Large intestine Channel of Hand Yangming

      Meridian jelita grubego zaczyna się od punktu Shangyang LI1, który znajduje się w kącie paznokcia palca wskazującego po stronie promieniowej. Dalej biegnie po drugiej kości śródręcza i przechodzi przez zagłębienie tabakierki anatomicznej na przedramię i po jego przednio-bocznej powierzchni przebiega do zgięcia łokciowego, do punktu Quchi LI11. Z punktu Quchi po przednio-bocznej powierzchni ramienia biegnie ku górze do najwyższego punktu ramienia Jianyu LI15. Z ramienia dochodzi do punktu Jugu LI16 w zagłębieniu między barkowym końcem obojczyka, a grzebieniem łopatki. Stamtąd łączy się z punktem Dazhui (DU14), gdzie krzyżują się meridiany Yang kończyn dolnych i górnych. Z punktu Dazui wraca do przodu, do dołu nadobojczykowego, tu łączy się z punktem Quepen ST12 oraz dzieli się na dwie gałęzie.

      Jedna gałąź przenika do płuca i dalej poprzez przeponę do jelita grubego, a druga gałąź wstępuję na szyję i dochodzi do policzka i górnej wargi. Przechodząc przez policzek rozgałęzia się do szczęki dolnej i zawraca do górnej wargi. Następnie krzyżując się z własnym meridianem pod nosem, przechodzi na drugą stronę i kończy się w punkcie Yingxiang LI20, który znajduje się na wysokości skrzydełka nosa i tu łączy się z meridianem żołądka.

      Na meridianie jelita grubego znajduje się 20 punktów

      Ważne punkty terapeutyczne

      1.  Hegu LI4 – jest punktem Yuan meridianu jelita grubego. Znajduje się on w połowie drugiej kości śródręcza. Dokładnie na najwyższym punkcie mięśnia, gdy kciuk jest przywiedziony do wskaziciela. Jest najczęściej nakłuwanym punktem terapeutycznym. Ma on działanie ogólnie wzmacniające, przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz pobudza syntezę kolagenu. Tu znajduje się system „ECIWO” – mikrosystem akupunkturowy embrionalnej zawartości.

      Wskazania: bóle głowy niezależnie od przyczyny, ból zęba, biegunka, zatrzymanie cyklu miesiączkowego, stan zmęczenia psychofizycznego.

      2.  Jangxi LI5 – punkt ogólnowzmacniający i immunostymulujący. Znajduje się na grzbiecie nadgarstka – po stronie promieniowej, czyli w dołku