Priius, kallis anne. Elu ja surm vabadussõja kõige raskemal ajal. Alo Lõhmus

Читать онлайн.
Название Priius, kallis anne. Elu ja surm vabadussõja kõige raskemal ajal
Автор произведения Alo Lõhmus
Жанр Историческая литература
Серия
Издательство Историческая литература
Год выпуска 2015
isbn 9789949538850



Скачать книгу

paruninägu. Poisid imestasivad ja olivad pahased, milleks vaja meiega kaasa paruneid rahva ärritamiseks.”

      Lumelörtsist sopaseid vanalinna tänavaid pidi jõuab rühm Peetri platsile. Kaarli puiestee ja Jaani kiriku ümbrus on rahvast tulvil ning koolipoiste rühma juhtiv ohvitser annab meeleavaldajatele käsu laiali minna. Vastuseks kõlab naer ja vilekoor, meeleavaldajad hakkavad rühmale lähemale nihkuma.

      „Asume kahte viirgu. Ohvitser teeb korralduse püsside laadimiseks. Meie seljatagant lähenevad töölised, tagumine viirg pöörab instinktiivselt ümber. Asume nüüd seljad vastamisi,” kirjeldab Pau. „Püssid laaditakse, samal ajal kaasas olevad vanad sõdurid viskavad kuulipilduja padrunid (kassetid) maha porri, öeldes: „Meie oma vendade peale ei lase”, lähevad ära rahva hulka.”

      Koolipoisid korjavad kassetid üles, kuid meeleavaldajad on nad nüüd täielikult ümber piiranud ning poistest vaid mõne sammu kaugusel. Ohvitser käsutab rahvast veel kord laiali minema, kuid sel pole mingit mõju. Järgneb käsk püssid palge tõsta.

      „Käsk täidetakse. Meeleavaldajad on päris lähedal, sõimavad meid ja tehes rinnaesised lahti, paluvad lasta. Kuulsin ohvitseri sosistamist: „Laske, laske!”, mida kuulsid vist paar kaaslast peale minu, samal ajal märkasin, et kuulipilduja on tööliste võimuses.”

      Laskmise asmele tormavad Pau ja teised poisid hõivatud kuulipildujat päästma ning peksavad püssipäradega töölised relvast eemale. Kui madin vaibub, avastavad õppurid, et nii ohvitser kui ka parunid on jalga lasknud.

      „Juht on ära jooksnud, kas rahva peale võib ja tuleb lasta, ei teata, seda varemalt ei selgitatud. Jääb üle sõjaministeeriumi juurde tagasi minna. Algame aeglaselt Harju tänava poole liikumist. Tööliste mass on kannul, loobivad jääpankadega, millest keegi tõsisemalt ei kannata. Tööliste massi eemaldamiseks peatume vahetevahel ja pöörame püssi raua otsad kannulolijate poole. Töölised jäävad peatuma paarikümne sammu kaugusele.”

      Niiviisi järk-järgult taandudes jõuab rühm tagasi Pagari tänavale sõjaministeeriumi juurde, ärritatud mässulised aga jäävad pidama Raekoja platsile. Poisid kindlustavad lühikest Pagari tänavat, paigutades kuulipilduja Pika tänava poolsesse otsa ning võttes positsioonid sisse ka Laia tänava otsas. Siis kuulevad nad Raekoja platsi poolt tulistamist.

      Voldemar Mirbachi tabavad sündmused Raekoja platsil asuvas Narva sõjapõgenike büroos. Mirbach on koos teiste Narva gümnasistidega pärast Tudulinnast pagemist Rakverre jõudnud ning sealt Tallinna saadetud. Ta ajab sõjapõgenike büroos parajasti oma asju, kui „tormas büroosse sisse üks Narva Juhkentali apteekri proviisor hr. Sander, olles ärritatud ja näost kahvatu ning teatas, et kohalikud kommunistid on tõstnud mässu ja kogunevad suurte hulkadena Peetri ausamba juurde Vabaduse platsile, peetakse kõnesid ja karjutakse „Maha Ajutine Valitsus, elagu Töörahva Kommuun!” ja et neid olla seal mitu tuhat inimest koos.”

      Mirbachi kirjelduse kohaselt kiirustavad Narva õppur-kaitseliitlased seepeale kohe Reaalkooli, kus asub nende ajutine eluase, ning võtavad sealt oma relvad. Nendega naastakse Raekoja platsile Narva büroosse. Peagi jõuab ka meeleavaldus Raekoha platsile. „Üks vahipostil olnu jooksis büroosse ja teatas, et mässajad on saabunud Raekoja platsile,” kirjutab Mirbach.

      See on poistele tegevusse astumise signaaliks. Umbes 20 noormeest väljuvad büroost, võtavad end ahelikku ja liiguvad mässajate poole, käsutades neid laiali minema, „mille peale nad aga üldse ei reageerinud, laulsid revolutsioonilisi laule, sõimasid ja ähvardasid, karjusid maha Ajutist Valitsust ja juba asusid meie kallale relvade ärakiskumiseks.”

      Narva koolipoisil V. Kivistikul lüüakse kiiver peast ära, Mirbachi mälu kohaselt laseb keegi rahva seast juba ka revolvrist, „nii et krohv maja seintelt lendas”. Koolipoisid tõmbavad kuulid rauda ja kordavad laiali mineku käsku, millele rahvas agressiivselt vastab. „Üks koolipoistest M. Saar seisis minu kõrval ja nägi, et ma sattusin mässajate sekka ning juba paari mehega rüselesin, toetas ühele püssipäraga mööda kukalt nii, et see pikali lendas. Teisele aga, kes minu püssi rauast kinni hoidis, lasi kuuli rindu. Vabaks saades avasin ka mina tule. Üldse lasime kaks kogupauku ja ülejäänud kolm padrunit tühjendasime vastu taevast. Mõne minuti jooksul oli Raekoja plats tühi, maas lebas 5–6 surnut.”56

      Mirbach kinnitab oma mälestustes, et mäss oli ohtlik ja selle verine mahasurumine möödapääsmatu: „Kuna punased olid tol korral umbes 30 kilomeetrit eemal, oleksid sisemised rahutused mõjunud halvasti liinil olijate peale.”

      Mõni minut pärast tulistamise lõppu ilmuvad Raekoja platsile Tallinna kaitseliitlased, kes, nagu Mirbach irooniliselt märgib, „taskutest oma käesidemed välja rebisid ja uuesti varukale asetasid”. Tallinlased jäävad platsile korda pidama, narvakad suunduvad komandatuuri juhtunust aru andma.

      Mirbach tsiteerib kindral Ernst Põdderi sõnu: „Kas teie, Narva koolipoisid, suudate ka enestele aru anda oma tegude eest, mida teie veerand tundi tagasi korda saatsite? Kas teie võite enestele ette kujutada, millise hääteo teie olete korda saatnud oma julguse ja vaprusega meie valitsusele?” Põdder lubab, et riik ei unusta seda teenet kunagi, ning esimese asjana võtab ta Narva koolipoisid oma isiklikku ja linnakomandandi käsutusse.

      Sõjaministeeriumi hoone juures ärevalt oma saatust ootavad poisid vahetatakse välja, kui „vahepeal laialivalgunud ohvitseride reserv” tasapisi uuesti välja ilmub. Ohvitserid võtavad ministeeriumi valvamise üle ning koolipoiste patrullid saadetakse linna peale korda pidama.

      „Kuulusin patrulli koosseisu, kellele oli määratud korrapidamine Uue tänava ümbruses,” meenutab Pau. „Minnes läbi Raekoja platsilt, oli näha vereloike voorimeeste seisukohal Päevalehe ees. Õhtu tulekul meeleolu rahunes, kuid tunti tõsist viha ärajooksnute: ohvitseri, vanade sõdurite ja parunite vastu.”

      Samal päeval surub Johan Pitka, soomusrongi ähvardusena kasutades, maha enamlaste mässukatse Sadamatehastes ja seal remondis seisval suurtükilaeval „Lembit”. Mässuõhutajad, kes kavatsesid muu hulgas suurtükilaeva hõivata, arreteeritakse. Ajutine Valitsus määrab korra ja julgeoleku tagamiseks ametisse laiade volitustega sisekaitseülema, kelleks saab Kaitseliidu ülem kindral Ernst Põdder. Suletakse kommunistide legaalsed organisatsioonid, keelatakse streigid, miitingud, koosolekud.

      22. detsembril toimub siiski uus meeleavaldus, seekord kogunetakse Estonia puiestee, Tartu ja Maakri tänava nurgale. „Sellest saime aga aegsasti teada ja tegime haarangu, kus langes meie kätte kaks relvastatud kommunisti, kelle komandatuuri toimetasime ja kes hiljem sõjakohtu poolt surma mõisteti,” märgib Mirbach.

      26. detsembri õhtul peab narvakate salk minema Toompea lossi Maapäeva kaitsma, enne seda suundutakse aga Uuele tänavale õhtusöögile. „Üle turuplatsi minnes avati meie pihta püssituli. Meie salk koosnes tol korral 7–8 koolipoisist ja paiskus kohe ahelikku, püüdsime turuplatsil olijaid ümber piirata, mis aga ei õnnestunud. Avasime küll omalt poolt tule laskjate suunas, kuid neil õnnestus siiski põgeneda,” meenutab Mirbach seda õhtut. Hoovidest nabitakse siiski mõni inimene kinni, kuid nende juurest midagi kahtlast ei leita.

      Rünnaku tõttu jääb õhtusöök söömata ning poisid lähevad otseteed Toompeale Maapäeva julgestama. Lossi ette tänavanurkadele paigutatakse kuulipildujad, parajasti vabad koolipoisid aga viiakse reservi lossi ühte ruumi, kus nad saavad raudvooditel puhata.

      „Ka mina jäin varusse ja askeldasime asemete juures, kui saabusid Ajutise Valitsuse liikmed,” kirjutab Mirbach. „Olin parajasti ametis ukse juures oleva aseme korraldamisega, kui üks Ajutise Valitsuse liikmeid hr. K. Päts patsutas mulle õlale, seal juures tähendades: „Ah siis teie oletegi need tublid Narva koolipoisid!” Küsis minu vanust, kus koolis käin, kes minu vanemad on jne. ning teatas, et „teid, Narva koolipoissa, ei unusta meie kunagi, olete esimesed, kelle teeneid meie hindame. Teame, et olete olete teinud Ajutisele Valitsusele suure teene, mis väärib kõrget hindamist.”” Nagu Mirbach 1937. aastal kirja pandud sõjamälestustes nendib, ei olnud lubatud tunnustust tolleks ajaks veel saabunud (1929. aastal annetati talle siiski Kotkaristi teenetemärgi V klass).

      28. või 29. detsembri õhtul tuleb sisekaitse ülem



<p>56</p>

Nõukogude allikail sai surma kaks töölist, neist üks oli enamlane.