Астрономія. Дитяча енциклопедія. Отсутствует

Читать онлайн.
Название Астрономія. Дитяча енциклопедія
Автор произведения Отсутствует
Жанр Книги для детей: прочее
Серия
Издательство Книги для детей: прочее
Год выпуска 2005
isbn



Скачать книгу

Сонцю. І це при тому, що квазар знаходиться від нас на такій відстані, що світло подорожує від нього до нашої планети близько 10 мільярдів років! За своїм блиском квазар не поступається випромінюванню 10 тисяч разом узятих звичайних галактик. У зоряних каталогах він позначений номером S 50014+81 і вважається найяскравішим астрономічним об’єктом на безкраїх просторах Всесвіту.

      Найяскравішими за світністю зірками на нашому небосхилі є Денеб із сузір’я Лебедя та Рігель із сузір’я Оріона. Світність кожної з них перевищує світність Сонця у 72 500 та 55 000 разів, а їхня віддаленість від Землі – 1 600 та 820 світлових років відповідно. Третя за світністю – зірка Бетельгейзе з того ж Оріона, який є рекордсменом за кількістю яскравих зірок. Сіріус – найяскравіша зірка зоряного неба Землі – всього-на-всього у 23,5 рази яскравіший за наше денне світило; розташований він на відстані 8,6 світлових років від Землі. Полярна зірка світить, як 6 000 Cонць, перебуваючи на відстані 780 світлових років від Землі. Проте взагалі найбільшою світністю характеризуються блакитні зірки. Серед усіх відомих найяскравішою є зірка UW із сузір’я Великого Пса. Її світність у 860 000 разів перевищує сонячну. З часом яскравість зірок може змінюватись, тому змінитися може і рекордсмен.

      Таким чином, якщо б ми, наприклад, спостерігали Сонце на відстані у два рази більшій, ніж теперішня відстань до нього від Землі, то Сонце здавалося б нам у 22 = 4 рази слабшим за блиском.

      Вирізняють також абсолютний блиск, який оцінює об’єктивну світність зірки. Цій характеристиці відповідає так звана абсолютна зоряна величина – такий блиск об’єкта, який би він мав на відстані 10 парсеків від спостерігача. Наприклад, абсолютна зоряна величина нашого Сонця дорівнює близько 4,8m. Це означає, що на нашому небі Сонце мало б видиму зоряну величину 4,8m, якщо б відстань до нього була 10 пк.

      Роздiл III

      Сонячна система

      До чого ж пустельна наша планета! Можливо, насправді річки, тінисті рощі та ліси, людські поселення – все це народжено лише збігом щасливих випадковостей. Адже наша Земля – це насамперед скелі та піски!

А. де Сент-Екзюпері

      Наша Сонячна система ховає в собі багато таємниць, запитань та цікавих фактів, що чекають на пояснення та дослідження. Так, досі не визначені чіткі межі Сонячної системи, дотепер учені сперечаються, що ж, врешті-решт, називати планетою? Багато таємниць криє в собі походження астероїдних поясів та поява нових комет із далеких районів Сонячної системи. Хто знає, може, саме вам судилося зробити свій внесок у пізнання нашого рідного дому – системи навколо зірки, ім’я якій – Сонце!

      Формування Сонячної системи

      Коли Галілей винайшов телескоп та побудував першу підзорну трубу, він фактично відкрив нову еру сприйняття людиною космічних об’єктів та явищ. Уперше земний спостерігач побачив диски та поверхні інших планет. Уперше Сонце, Місяць та планети стали сприйматися як окремі