Bumba prezidentam. Edgars Auziņš

Читать онлайн.
Название Bumba prezidentam
Автор произведения Edgars Auziņš
Жанр
Серия
Издательство
Год выпуска 2024
isbn



Скачать книгу

un skaļi noskūpstīja meiteni uz vaiga:

      – Tu esi tik gudrs, mans mīļais! Es došos uz turieni pirmais no rīta.

      – A…

      – Un jūs – uz rūpnīcas personāla nodaļu! Dod Dievs, lai līdz vakaram izdotos sastādīt detalizētus darbā pieņemto sarakstus, kas mums nepieciešami. Smagi strādāt.

      – Vismaz Tolju paņem līdzi.

      «Varbūt mēs to darīsim.» Nav jēgas viņam te sēdēt. – Taļejevs pamanīja, ka Gaļa zagļus nožāvājas. – Guli, guli, es eju prom.

      Viņš uzmanīgi apklāja meiteni ar palagu, izbrauca ar roku viņas matiem un noskūpstīja viņas pieri. Tad, uzmanīgi soļodams, viņš izgāja no istabas un klusi aizvēra durvis.

      Otrā diena sākās…

      3. nodaļa

      Tieši no viesnīcas numura žurnāliste zvanīja Iekšlietu ministrijai un lūdza informāciju par Tamāras Mizinas dzimšanas (un dzīvesvietu) vietu. Varbūt viņas vīrs Sijatova. Stundas laikā viņš saņēma visu informāciju, kas šobrīd bija reģionālo drošības spēku rīcībā. Informācijas bija maz, taču tā arī liecināja, ka Komandas meklējumi šajā virzienā nebija veltīgi.

      «Komandieris,» Gēra un Anatolijs ar radio aprīkotu Iekšlietu ministrijas speciālo transportlīdzekli bez identifikācijas krāsas piebrauca uz Novodvinsku, «ja tagad izraksim kaut ko interesantu, attaupīsim to savam cirka draugam.» Viņš parādīsies pēc pāris stundām. Uzdāvināsim viņam jauku dāvanu: jūs zināt, kā Murmanskā Špicbergenas atraduma gadījumā viņš ļoti vēlējās izstrādāt sieviešu līniju! Viņš to nosauca: strādājot «la femme»! Tomēr viņam ir īpaša attieksme pret sievietēm. Ne velti cirkā nostrādāja tik… konkrēts akts.

      Kopumā Komandai nebija pieņemts runāt par savu «iepriekšējo» dzīvi, taču draugi zināja, ka Vadims uz cirka skatuves ilgus gadus uzstājies kā virves staigātājs, žonglieris, paklāju cīkstonis un dunču metējs. Viņa lielajā numurā «House of Flying Daggers» kulminācija bija epizode, kad meiteni ar nažiem svieda meiteni, kas bija tērpusies baltos līgavas halātos un plīvurā. Vadims, aizsietām acīm, izmantoja deviņus nažus, lai pienaglotu savus rotājumus koka vairogā.

      – Mēs to noteikti darīsim. Ja vien no mums nav nepieciešama tūlītēja rīcība. – Taļejevs paskatījās ārā pa sānu logu. – Pēc aprakstiem šķiet diezgan pieklājīga pilsēta ar aptuveni 40 tūkstošiem iedzīvotāju, taču pēc izskata tā ir pilnīgs bardaks.

      Vadītājs atbildēja no vadītāja sēdekļa:

      – Tātad centrā viss ir patiešām moderns, bet tajā adresē, ko viņi man iedeva, ir visas vecas mājas. Ne celtnieki, ne remontētāji šeit nav ieradušies kopš Pervomaiska ciema laikiem. Un mums joprojām ir jāiet uz priekšu! Kas tur varētu būt? Mežs vai purvs…

      Salauztais zemes ceļš faktiski pagriezās pa labi, uz tālumā redzamu mazu birzi. Neskatoties uz sauso un saulaino laiku, uz ceļa šur tur varēja manīt netīras peļķes. Šoferis, lamājoties, apbrauca tiem apkārt, cik spēja, līdz samazināja ātrumu pie diskrētas privātmājas ar zemu žogu.

      – Mēs esam ieradušies, biedri ģenerālis!

      – Nekāp ārā no mašīnas! – Taļejevs pavēlēja šoferim, un viņš kopā ar Anatoliju lēnām pārvietojās ap žogu.

      Māja izskatījās neapdzīvota. Divi no četriem logiem bija aizskarti, un taka, kas veda no vārtiem, bija aizaugusi ar svaigu zāli. Paši vārti bija tikai vaļīgi aizsegti, kas ļāva draugiem netraucēti tuvoties mājai. Verandas pakāpieni bija manāmi nolietoti, un nojume virs tās bija saliekta un nokarājusies. Tomēr priekšējās durvis izrādījās blīvas, izturīgas un aizvērtas ar iekšējo slēdzeni. Anatolijs mēģināja kaut ko saskatīt iekšā pa neiekāptajiem logiem, taču stikls bija netīrs, apgaismojums slikts, un, ja neskaita dažu mēbeļu neskaidros siluetus, nekas nebija redzams.

      Laukumā pa kreisi no mājas atradās tupa šķūnis. Mūsdienās šādas ēkas arvien vairāk tiek izmantotas kā automašīnu garāžas, taču riteņu pēdas šeit nebija. Izlēmusi iet iekšā, Hēra satvēra lielo dzelzs kronšteinu, kas aizstāja durvju rokturi, un uzreiz izdzirdēja saucienu:

      – Ko tu te gribi, ja?

      Abi vīrieši pagriezās pret balsi no ceļa un ieraudzīja lielu sievieti koši sarkanā ūdensnecaurlaidīgā jakā un augstos gumijas zābakos. Viņa atspiedās uz stipru, kruzainu nūju.

      – Ko tev vajag, es jautāju? – sieviete atkārtoja.

      Tolja izrādījās tuvāk milzīgajam kārtības sargam. Viņš runāja pārliecinoši un lēni:

      – Redziet, mēs speciāli atbraucām no pilsētas uz… uh… uz vietas… apskatīt…

      – Aaaaand, tātad tu esi no Tomkas?

      Anatolijs īsi paskatījās uz komandieri un pamatīgi pamāja.

      – Kāda neuzmanīga meitene! Cik reizes es viņai saku: brīdini mani! Tātad nē, viss ir savādāk. Vai man te jāstaigā visu dienu? Nav meitene, tēja.

      Sieviete patiešām bija tajā vecumā, kad, īpaši ciema sievietēm, nodzīvoto gadu skaitu vizuāli vairs nevarēja noteikt.

      «Mana māja ir turpat,» viņa pamāja ar roku uz ielas, «bet citu tuvu kaimiņu nav.» Ekimovi aizgāja pagājušajā gadā, – viņa norādīja uz pamatīgi nobriedušo būdiņu blakus pa kreisi, – un Matrjona nomira pirms sešiem mēnešiem… – Bija skaidrs, ka šī Matrjona piederēja piparkūku mājiņai labajā pusē.

      Taļejevs pieklājīgi noklepojās.

      «Tāpēc es saku: brīdini mani.» Ak, vai! Vai vēlaties māju, kurā dzīvot, vai kā vasarnīcu? Vai varbūt uzcelt kotedžu vai zemei?

      Talejevs bija pirmais, kas saprata situāciju:

      «Mēs, mans dārgais, atbraucām uz šejieni, lai uz vietas noteiktu, vai māju var remontēt, vai viss būs jābūvē no jauna.» Tad izlemsim, vai ir vērts pirkt. Un mēs nepiekritām Tamārai par atslēgu.

      «Nu, šo lietu var labot,» sacīja kaimiņš un tad pēkšņi aizdomīgi jautāja: «Kā jūs ar Tomku satikāties, bet viņa tev neiedeva atslēgu, vai ne?»

      Taču notriekt žurnālistu nebija tik vienkārši:

      – Vai es teicu, ka mēs ar Tamāru satikāmies? Viņa publicēja sludinājumu avīzēs, mēs to izlasījām un sazvanījāmies pa telefonu.

      – Ak, man nepatīk šie tievie radījumi. Es nekad to neizmantoju. Jā, un pēdējā laikā mana dzirde ir kļuvusi sliktāka. Parasti Tomka sūta šurp cilvēkus ar viņu atslēgām. Tātad viņi var staigāt un klīst tik daudz, cik vēlas. Viņi visu aplūko un izdomā. Dažreiz viņi pat paliks pa nakti, lai viņiem naktī nebūtu jāvelkas atpakaļ uz savu pilsētu. Māju vēl neviens nav nopircis. Tūlīt teicu muļķim Tomkam: «Tu neatradīsi pircējus!» Neviens nedosies uz tādu vraku un pat uz zemes malas. Es pats būtu palicis šeit dzīvot, tāpēc varbūt būtu kaut ko ietaupījis. Bet vai te jaunieši var sēdēt?! Ātri nosvilpoju uz pilsētu uz rūpnīcu. Lai gan tas ir saprotams: esmu pieradis pie visām pilsētas ērtībām.

      Saruna ar tik interesantu sarunu biedru Hērai tagad kļuvusi teju svarīgāka par mājas apskati.

      «Bet mēs pat nejautājām Tamārai Nikolajevnai pa tālruni, kur viņa strādā vai kur viņa dzīvo.» Nebūtu maldināšana!

      – Nu, kāda tur blēdība?! Viss ir redzams. Un Severodvinskā ir tikai viena rūpnīca, kur vēl viņa varētu strādāt par grāmatvedi? Un rezerves atslēgas atrodas kanalizācijā, kas atrodas virs lieveņa. Atveriet to, apskatiet, varbūt kaut ko