Bumba prezidentam. Edgars Auziņš

Читать онлайн.
Название Bumba prezidentam
Автор произведения Edgars Auziņš
Жанр
Серия
Издательство
Год выпуска 2024
isbn



Скачать книгу

gulēt uz grīdas, viņa seja bija asinīs. Tāpēc šāviens izrādījās neprecīzs. «Tagad viņš, visticamāk, nepaliks garām,» nodomāja Taļejevs, pamanījis noliecamo rādītājpirkstu uz pistoles palaidēja. Viņš ātri izripojās pa grīdu no iespējamās ugunslīnijas. Atskanēja otrs šāviens, un bandīts, kas uzbrūk Hērai ar nazi, skaļi kliedza: Apelsīna pistoles lode trāpīja viņam kājā, tieši virs ceļgala. «Jūs nonācāt starp mums nepareizā laikā!» – Taļejevs turpināja slēpties aiz ievainotā vīrieša ķermeņa, kurš bija notupies, un ar acīm meklēja piemērotu pajumti.

      Taču slēpties vairs nebija: «atbrīvojies» no viena uzbrucēja un uzdzinis vēl vienu augstu uz kāpnēm, Anatolijs no aizmugures pielīda pie šāvēja un izdarīja viņam nāvējošu sitienu pa galvaskausa pamatni. Tad viņš piegāja līdz kāpnēm un ar pirkstu pamāja atlikušajam bandītam:

      – Nu, tagad nāc lejā, dārgais. Ja tu mani piespiedīsi iet augšā, es būšu ļoti dusmīga. Un tas jums var beigties slikti.

      Šis pēdējais izrādījās ļoti jauns, apmēram divdesmit gadus vecs puisis, kurš, baiļu trīcēdams, sāka lēnām nolaisties uz leju līdz ar Toljas apstiprinošiem izsaucieniem un ievainotā vīrieša nemitīgajai kaukšanai kājā. Zemāk Anatolijs sasēja rokas aiz muguras ar blakus paņemtu virves gabalu, nosēdināja viņu uz grīdas, atspiedies pret kastu kaudzi, un pielika pirkstu pie lūpām:

      – Pilnīgs klusums, labi?!

      Puisis atbildot tikai bailēs pamāja ar galvu.

      Draugi klusi runāja:

      – Lūk, jums ražošanas sanāksme, komandieri!

      – Tagad ātri precizēsim dažas detaļas.

      Žurnālists novērtējoši paskatījās vispirms uz piesieto puisi, pēc tam uz ievainoto un, pieņēmis lēmumu, virzījās uz pēdējo. Bandīts, atgāzies, klusi čukstēja. Pienācis viņam klāt, Taļejevs smagi uzkāpa uz asiņojošās brūces. Nelaimīgais kliedza tik skaļi, ka Hēra nekavējoties atlaida spiedienu, bet neizņēma kāju no brūces.

      – Kāpēc tu mums uzbruki? Mēs nevienam netraucējām, tikai gribējām mierīgi izdomāt mūsu kravas nozaudēšanu.

      Bandīts brīdi vilcinājās ar atbildi, un žurnālists nekavējoties palielināja spiedienu. Kad nākamās vaidas rimās, viņš pamācoši teica:

      – Atbildiet ātri, bez vilcināšanās. Nu labi!

      – Lešaks pavēlēja!

      Hēra paskatījās uz Oranžu, kurš bija iebāzis galvu grīdā, un ievainotais apstiprinoši pamāja ar galvu.

      – Es neko nezinu! Es tevi pat nekad neesmu redzējis. Un Lešaks pavēlēja…

      – Klausieties šeit uzmanīgi. Jūsu Lešaks, tāpat kā jūs, mūs nekad nav redzējis un pazinis. Kāpēc viņš to pasūtīja?

      Ievainotais vīrietis apmulsumā tikai grasījās paraustīt plecus, kad Hēras kāja sakustējās uz viņa brūces.

      – Nav vajadzības! Lūdzu!! Pirms jūsu ierašanās viņš tika informēts pa radio. Es pats to dzirdēju.

      – Kas tev pateica?

      Ievainotais klusēja.

      «Es jautāju pēdējo reizi: kurš paziņoja par mūsu ierašanos?»

      – Es nevaru! Viņš noteikti mani nogalinās!!

      «Es to izdarīšu pirms viņa, un tas ļoti sāpēs.» – Taļejevs brutāli uzspieda uz brūces. Tad viņš paskatījās apkārt un pacēla netālu gulošu somu sievieti. «Jūs varētu mierīgi nomirt no asins saindēšanās vai brīnumainā kārtā izdzīvot, bet jums nebūs laika: es lēnām nogriezīšu tev kāju ar šo nazi.»

      Un patiesībā viņš cirta ar asmeni tieši virs ceļgala.

      Ievainotais sāka ātri runāt:

      – Tā ir Torpēda! Torpēda! Viņš šeit ir priekšnieks. Tu biji viņa treilerī un tad aizgāji. Es nezinu, par ko jūs runājāt, bet Torpēda nekavējoties pavēlēja mūsu Lešakam nopietni rīkoties ar jums. Un arī, lai uzzinātu, no kurienes jūs nācāt un kāpēc. Un tad tik un tā iemērc.

      – Vai nav biedējoši? – Hēra pat nopietni ieinteresējās. – Ja ne par slepkavību, tad par tavu likteni: viņus noteikti pieķers.

      – Blakus sliedēm ir purvs. Un tu neesi mūsējais, neviens nezinās, kur likties.

      Kaut ko izlasījis ievainotā vīrieša acīs, žurnālists klusi jautāja:

      – Nu, mēs neesam pirmie, vai ne?

      Ievainotais klusēja, pagriezis galvu prom. Talejevs izmeta nazi un piegāja pie Anatolija:

      – Tie vairs nav dzelzceļnieki. «Viņš lēnām apskatīja visu slaktiņa vietu. – Šī ir pilnībā izveidota noziedznieku banda. Un diezgan pieredzējusi, spriežot pēc viņas gatavības izmantot jebkuru ieroci. Bet tie nav tie, kas mums tagad ir vajadzīgi. Padomā…

      Tobrīd Oranžā kabatā atskanēja rācijas šņākoņa un dzirdama apslāpēta balss:

      – Lešaks! Lešaks!! Kāpēc pie velna jūs tur rakāties? Kāpēc tu neziņo?.. Lešaks!..

      Hēra metās uz izeju, skrienot Anatolijam kliedzot:

      «Mēs nevaram ļaut viņam aizbēgt!» Mums tas ir jāpārsteidz!

      4. nodaļa

      Viņi abi izlēca no noliktavas un, cik vien spēja, metās uz štāba piekabi. Pie ieejas tajā Taļejevs, kurš ieradās pirmais, apstājās uz sekundi, lai atvilktu elpu. Tad atvērās piekabes durvis, un vīrietis zirņu kažokā un vestē soļoja tieši pretī žurnālistei. Tikšanās bija negaidīta tikai viņam. Hēra bija viņai gatava. Tāpēc viņš, ne mirkli nevilcinoties, izdarīja spēcīgu ceļgala sitienu pa vīrieša kājstarpi un pēc tam rupji iegrūda viņu atpakaļ istabā. Tur Anatolijs pielēca pie bandīta, kurš mēģināja piecelties no grīdas, aplika rokas aiz muguras, liekot viņam gulēt uz vēdera, iespieda ceļgalu mugurā un paskatījās apkārt, meklējot kaut kādu virvi.. Žurnālists viņam pasniedza garu stipras auklas gabalu, ko viņš atrada atvērtā dzelzs skapja atvilktnē. Tolja veikli sasēja vīrieša rokas. Tad viņš, padomājis, cieši sasēja kājas kopā. Tikai tad viņš uzgrūda bandītu uz gara soliņa.

      Torpēda izskatījās vecāks par visiem pārējiem viņa līdzdalībniekiem, viņam bija apmēram piecdesmit gadu. Bandīta masīvais rumpis, īss biezs kakls un plata, saplacināta galva radīja ievērojama spēka iespaidu. Viņš turpināja sāpēs grimasēt sitiena vietā, bet tajā pašā laikā viņš iemeta īsus skatienus apkārt no savām biezajām nokarenajām uzacīm, kā nomedīts dzīvnieks, kas drudžaini meklē kaut mazāko iespēju uzbrukt vai aizbēgt. Tāpēc viņa sasietās kājas nešķita kā lieka piesardzība.

      Talejevs uzreiz sajuta šo spēku un saprata, cik grūti būtu saņemt atzīšanos no šāda vadītāja. Nebija nekā līdzīga «patiesības serumam»; pa rokai nebija skopolamīna. Anatolijs droši vien domāja par to pašu, kad nolēma uzņemties grūtos pratinātāja pienākumus.

      «Labāk pastaigājieties aiz durvīm, patron, kamēr mēs runājam kā vīrieši.»

      – Jūs esat līķi, nelieši!… – Tālāk Torpēdas runā bija viena neķītrība. Tolja pacēla no grīdas netīru, eļļainu lupatu un ar spēku iegrūda bandīta mutē improvizēto rīkli. Verbālo netīrumu straume apstājās, to nomainīja ķidīgs rūciens.

      Žurnālists devās prom pie durvīm, un viņa partneris izvilka no jostas pistoli ar garu stobru un izdarīja bandītam vairākus precīzi noteiktus sitienus ar rokturi zonā aiz auss. Tā bija ļoti sāpīga vieta, taču Torpēda vienkārši paraustīja galvu un sasprindzināja