Название | Suņu apmācības pamati |
---|---|
Автор произведения | Edgars Auziņš |
Жанр | |
Серия | |
Издательство | |
Год выпуска | 2024 |
isbn |
Nervu sistēmas mobilitāte
Dominējošais nervu procesu ātrums. Veikli suņi ir pastāvīgi aktīvi, aktīvi reaģē uz stimuliem un nomierinās tikai pēc tam, kad ir pietiekami izvingrināti. Pat tad viņi ātri atgūstas. Suņi ar veiklu nervu sistēmu viegli apgūst prasmes, kas saistītas ar aktīvu darbu, piemēram, šķēršļu pārvarēšanu, pārvietošanos tuvu viens otram ar biežu tempa maiņu un daudzas aizsardzības prasmes. Taču veikliem suņiem bieži vien ir problēmas ar izturības attīstīšanu. Suņi ar lēni kustīgu nervu sistēmu, gluži pretēji, viegli apgūst prasmes, kas saistītas ar kavēšanas procesiem, un grūtāk – ar aktīvu darbu.
Taču bez šo vai to prasmju attīstības īpatnībām jāņem vērā arī tas, kā attīstītās prasmes tiek saglabātas.
Pie veikliem suņiem prasmes attīstās ātri, bet tikpat ātri arī izzūd. Šim sunim būs nepieciešamas regulāras un plašas apmācības, lai tas strādātu pienācīgā līmenī.
Dzīvnieku ar lēni kustīgu nervu sistēmu nepieciešams apmācīt daudz ilgāk, un dažkārt nepieredzējis dresētājs var izdarīt nepareizu secinājumu par sava mīluļa sliktajām mācīšanās spējām. Taču šādam sunim attīstītās iemaņas saglabājas daudz ilgāk, un apmācības ir daudz mazāk nepieciešamas.
Nervu sistēmas līdzsvars
Uzbudinājuma un inhibīcijas procesu līdzsvars. Suņa nelīdzsvarots raksturs. Dzīvnieks neadekvāti spēcīgi reaģē uz traucējošiem stimuliem, nonākot to ietekmē spēcīgā un nekontrolējamā uztraukumā.
SUŅU PERSONĪBAS IEZĪMES
Ņemot vērā iepriekš minētās īpašības, mēs varam nosacīti definēt šādus suņa GND tipus:
Sangvinis GND tips – spēcīgs, līdzsvarots, kustīgs.
Holeriskais GND tips – spēcīgs, nelīdzsvarots, uzbudināms.
GND flegmātiskais tips – spēcīgs, līdzsvarots, inerts.
Melanholiskais GND tips – vājš ar uzbudināmības pakāpes variantiem.
Sangvinis GND tips
Suņiem ar šo nervu sistēmu ir skaidri izteiktas pamata uzvedības reakcijas, šīs reakcijas darba procesā viegli un ātri mainās. Sangvīniskie suņi ir ātri apmācāmi, un attīstītās prasmes ir diezgan kvalitatīvi saglabājušās. Spēcīgi stimuli neizraisa pārmērīgu uztraukumu.
Holeriskā tipa GND
Šāda rakstura suņi ir spēcīgi satraukti un ātri reaģē uz stimuliem. Nosacījuma refleksi, kas saistīti ar dusmu rašanos, satvēriena attīstību, palīga aizturēšanu, ātri attīstās un dominē pār citiem refleksiem. Sākotnējā nosacīto refleksu attīstība ir ļoti ātra. Taču to pilnveidošana ir sarežģīta, jo darba laikā suns ir ļoti izklaidīgs. Grūti ir arī attīstīt prasmes apturēt nevēlamas darbības, ilgu izturību. Suns kļūst ļoti uzbudināts uz spēcīgiem stimuliem. Bet pēc tam viņš joprojām spēj uztvert dresētāja komandas un signālus, viegli pārslēdzoties uz cita veida darbību.
Flegmatiskais GND tips
Uz stimuliem suns uzbudinās lēni, jo lēni pēc uztraukuma pāriet uz cita veida darbību. Apmācības gaitā attīstīt nosacītos refleksus flegmatikam ir grūti. Apmācība notiek lēni, bet attīstītās prasmes ilgstoši saglabājas. Suns vāji reaģē uz spēcīgiem traucējošiem stimuliem.
Melanholiskais GND tips
Spēcīgi izteikta orientēšanās reakcija uz jaunu vietu, smakas. Kustīgi melanholiķi ir nepamatoti nerātni, mazkustīgi – pasīvi. Spēcīgu stimulu iedarbība izraisa bailes, sabrukumu. Pamata uzvedības reakcijas izpaužas vāji. Apmācībā izstrādātie sākotnējie nosacītie refleksi ir nestabili un vāji izpaužas. Refleksu uzlabošana līdz pastāvīgām iemaņām ir apgrūtināta.
Suņu pamata un dominējošās uzvedības reakcijas
Suņu nervu sistēmu raksturo ne tikai tādas īpašības kā spēks, ātrums un uzbudināmība, bet arī uzvedības reakcijas.
Uzvedības reakcijas ir suņa vēlme veikt noteiktas darbības, kas balstās uz refleksu darbību kompleksu un vienkāršiem beznosacījumu refleksiem.
Ar šo jēdzienu jūs jau esat saskārušies grāmatā Refleksi. Šodien aplūkosim uzvedības reakcijas sīkāk.
Suņa uzvedība ir sarežģīta refleksu darbība, kas ir daudzu nosacītu un beznosacījumu refleksu izpausmes rezultāts uz visdažādākajiem stimuliem ārējā un iekšējā vidē. Dzīves sākumā kucēnam izpaužas vienkārši iedzimti refleksi un refleksu darbības, kas nodrošina tā izdzīvošanu noteiktos apstākļos. Nākotnē šos refleksus vēl vairāk sarežģī nosacītie refleksi, kas nodrošina progresīvākas organisma adaptācijas funkcijas jauniem, pastāvīgi mainīgiem vides apstākļiem.
Pieaugušam sunim atsevišķi vienkārši refleksi un refleksu akti tiek apvienoti sarežģītās ķēdveida uzvedības reakcijās, kuru mērķis ir organisma vitāli svarīgu funkciju veikšana. Pieauguša suņa uzvedība var būt tik sarežģīta, ka nepieredzējušam dresētājam ir grūti pamanīt atsevišķus refleksus. Rūpīgi novērojot suņa refleksu aktivitāti, ir iespējams noteikt viendabīgas refleksu grupas, kas izpaužas regulārā secībā. Šādas refleksu grupas sauc par uzvedības reakcijām.
No suņa vispārējās uzvedības var izdalīt šādus reakciju veidus: pārtikas, aizsardzības, oportūnistiskā, orientēšanās, meklēšanas, piesaistes, seksuālā, vecāku, rotaļu, imitācijas un komunikācijas. Šīs reakcijas veido dzīvnieka dzīves pamatu un tiek izmantotas vai ņemtas vērā dienesta suņu apmācības praksē. Lielākā daļa uzvedības pamatreakciju ir daļa no sarežģītākām, ieprogrammētām, iedzimtām organisma reakcijām, ko sauc par instinktiem. Instinkti no uzvedības pamatreakcijām atšķiras ar to, ka tos kontrolē specifiskas fizioloģiski aktīvas vielas un hormoni, tāpēc tie vienmēr ir stereotipiski un dominē pār citām reakcijām.
PAMATA UZVEDĪBAS REAKCIJAS UN TO RAKSTUROJUMS
Reakcija uz pārtiku
Pārtika ir suņa dzīves pamats, noteicošais faktors daudzu uzvedības reakciju, jo īpaši reakcijas uz ēdienu, veidošanā. Tā izpaužas izsalkušam sunim un ir vērsta uz barības meklēšanu, iegūšanu un ēšanu. Reakcija uz ēdienu ir ne tikai sugai raksturīga, bet arī vispārēja, un tai ir pat daudz līdzību visā saimē, piemēram, suņu saimē. Nosacījuma refleksi, kas iegūti barības meklēšanas un ēšanas laikā, nosaka katra suņa reakcijas uz pārtiku raksturu. Pārtikas trūkums jaunā suņa augšanas un attīstības periodā izraisa pārmērīgu pārtikas meklēšanas aktivitāti. Turklāt, ieraugot ēdienu, rodas spēcīga reakcija uz ēdienu un alkatība ēšanas laikā. Nosacītie refleksi, kas iegūti saistībā ar pārtikas uzņemšanu, kļūst dabiski, nostiprinās un saglabājas ilgu laiku.
Tāpēc, ja jaunie suņi tiek nepietiekami baroti, reakcijas uz ēdienu attīstās un kļūst intensīvas. Regulāri un pareizi barojot, pārtikas reakcija attīstās mēreni un izpaužas mazintensīvi. Jāņem vērā, ka suņiem ar hroniskām kuņģa un zarnu trakta slimībām nav labi attīstīta reakcija uz pārtiku. Parasti viņiem ir slikta apetīte. Tā var pilnībā pazust slimības, pārslodzes, ēdiena un barošanas režīma maiņas gadījumā. Šādi suņi ir slikti