Põnev fiktsioon võimalikest poliitilistest arengutest Eestis. Ulmeromaani on pikitud üllatavalt tõepäraseid kirjeldusi Pronksiööst ja sellele järgnevatest sündmustest. Keerulised poliitilised arutelud vahelduvad tempokate ja dramaatiliste sündmustega, milles leidub nii armastust kui ka vihkamist.
Igal naisel on õigus hankida endale vaimustav mees ning leida õnn terves ja tasakaalukas suhtes. Aga selleks tuleb järgida kindlaid reegleid ja vältida vigu. Eduka kohtamas käimise reeglid on lihtsad, kuid vean kihla, et olete neid kõiki rikkunud. KUIDAS (V)ALLUTADA MEHI on ainus raamat, mis teile asjad otse välja ütleb: – kuidas meest kohata, – kuhu minna ja mida selga panna, – mida teha ja millal teha, – mida peita ja kui palju täpselt paljastada, – millal mehe sõnumitele vastata – millal ja kui kaua tuleb lasta mehel oodata, – kuidas meest alati valvsana hoida, – kuidas teda treenida, – kuidas olla oma liigi kõige säravam ja huvitavam naine… Nii et, tüdrukud, seda me hakkamegi õppima. Lühidalt, kõike seda, mida on mehe püüdmiseks vaja. Võite olla soovitustest šokeeritud – kuid need toovad edu. Ja te peate neid kasutama, mitte lihtsalt lugema. Tulemuste saamiseks tuleb oma eel-arvamusi muuta, oma hirmudega silmitsi seista. Usaldage mind. Ärge jätke seda raamatut riiulile vedelema – lugege seda! Tegutsege selle järgi!
Kes või mis on krümitor? Selliselt kõlas ainuke küsimus, mille olen kunagi Mnemoturniiri tarkadele saatnud. Tuleb tunnistada, et targad ei mõistnud vastata, küll aga valisid raske püstituse saate parimaks küsimuseks. Üks krümitor on nüüd siin. Või on neid mitu? Loodetavasti pole vastus väga kaugel. Olen viimase üheksa aasta jooksul olnud osaliseks mitmetes ühisteostes – teine kaardipakk koos Triin Soometsa, Elo Viidingu, Asko Künnapi ja Jürgen Roostega, libavikerkaar Asko ja Jürgeniga, ajaraisuromaan “Sigalahe suvi” Jüri Pinoga, jõulusalmivihik Jürgeni ja Wimbergiga, kirjandusõpik Kirsi Rannaste ja Priit Ratassepaga jne – ning avaldanud pudinaid ja vidinaid siin ja seal, aga päris oma raamatut pole ammu teinud. Teos muudkui tekkis ja tekkis omasoodu. Välja kukkus ikkagi krümitor. Krümitori hingeelu paremaks mõistmiseks lisasin sissejuhatuse, mis seisab koos varasemates raamatutes ilmunud valitud värsistustest. Mõned polegi ilmunud, on lihtsalt varasemad. Ja krümitorist välja juhatavad meid jorinad. Nii ongi. Tuld! K.M.S.
Juha Vuorineni kolmandast raamatust saab lugeda, millised algjõud on vorminud vahel hapra, vahel lihtsameelse, kuid alati ausa looduslapse ehedat iseloomu. Kellele kaotas Kristian süütuse ja miks? Kas Kristian oli 80. aastate alguses diskopepu, futumees või punkar?
„Kristiani noorusaastate” järjes pannakse kiiver pähe ja kihutatakse aastasse 1984. Kristian on kõrvuni armunud ja peaks sügisel gümnaasiumi minema… Aga mida kuradit teeb ta siis isikliku kutsega homodiskol? Kus tutvub ta joomahullu-saaga legendaarse Pisi-Juhaga? Ja mis ajab terve Pesoste pere otseteed Karuperse? See on Kristiani tänapäeva apokalüpsis. Põrgulike illustratsioonide eest vastutab Pastori Kärme.
Karmkultuuri lihvimata tugisammas, ilukirjanduse tahumata kandetala Juha Vourinen laseb kolmandas Kristiani-raamatus asendusteenistujaks ihkaval Kristian Pesosel marssida otse surmasuhu. Mis saab haprast patsifistist, kui tal tuleb põhjendad oma veendumusi sõjahullule kaptenile ja valgustatud papile? Milline võiks olla kutsealuste komisjoni arvates parim teenistuspaik keemiliste lokkidega Gandhi mehele? Kõige verisemad taplused peetakse siiski Kristiani seksuaalse enesemääramisõiguse pärast, kui ta satub saatuse tahtel seksihullu koka, endise tüdruksõbra, elukutselise libu ja veel mõne segase tegelase ihaldusobjektiks. Kuid needki julmused on süütu lapsemäng võrreldes Kristiani lahinguteega 1985. aasta kõige kuumemal kordusõppusel.
Belle Ile en Mer on pisike saar Prantsuse Atlandi rannikul, mida pole märgitud enamikele kaartidele Eestis. Ometi teatakse sellel vaid 5000 püsielanikuga saarel, mis asub meilt vaadates Euroopa teisel serval, Eestit praegu väga hästi. Selle põhjus on surmapõlgav seiklus, imeline pääsemine ja liigutav teineteise leidmise lugu, mille kangelased on eestlased! See saaga algas juba 1978. aasta sügisel, kui keset tormist ööd ulgumerel leidsid teineteist uppuv Prantsuse purjekas ja Nõukogude-Eesti kaubalaev Mohni. Dramaatilise öö otsad sõlmiti kokku alles 31 aastat hiljem. Sellest odüsseiast raamat jutustabki…
Kõik poisid ei saa suureks on kaasakiskuv raamat 10-14 aastastest poistest, kelle suvevaheaega mahub niihästi põnevaid seiklusi kui ka ootamatuid sündmusi. Raamatu esimeses osas ehitavad kaks sõpra Jan ja Villu parve ning vallutavad väikese saare. See hakkab aga silma ülejäänud külapoistele, kellele see, nagu arvata võibki, kohe mitte sugugi ei meeldi… Teises osas võetakse Jan ja Villu poistekamba täieõiguslikeks liikmeteks. Naaberkülas on loomulikult oma kamp ja iga – aastane tava nõuab oma – välja kuulutatakse sõda! Need on tõestisündinud lood 1980. aastate alguse Lõuna – Eestist ja suurem osa tegelasi on pärit autori lapsepõlvest.
Pärast õnnetust või haigust ajukahjustusega silmitsi seistes võib tunduda, et kõik on läbi ning endist elu enam tagasi ei saa. On tõsi, et ajukahjustusega inimese ja tema lähedaste jaoks muutub elu suurel määral, kuid see ei tähenda, piltlikult öeldes, et kindad on igaveseks varna riputatud. Teadlik taastumine, sihipärane tegutsemine, eneseusk ja lähedaste tugi aitab muuta väga palju. Vahel isegi sel määral, et kindad saab taas varnast võtta. Ajukahjustus ei ole lõpp. Pigem on see väljakutse, millega ühisel jõul on kergem hakkama saada. Sellel teel ongi antud raamat praktiliseks ja kogemustega teejuhiks.