Eesti digiraamatute keskus OU

Все книги издательства Eesti digiraamatute keskus OU


    Mia nägi unõs

    Jaan Sudak

    Folklorist Jaan Sudak võtab raamatus vaatluse alla eesti unefolkloori ja unenäoended. Esimene hõlmab kõike, mis on pärimuses seotud une ja unenägudega: õpetused-juhised unenägude tõlgendamiseks, lood unenägude nägemisest ning nende täideminekust. Teine tähistab kitsamalt märke, mille kaudu unenägusid tõlgendatakse. Raamatu tuumaks on unenäoennete põhjal koostatud märksõnastik rikkalike tekstinäidetega Eesti Rahvaluule Arhiivist ja autori kogutud materjalist Kihnu saarelt.
    Jaan Sudak on Kihnu pärimuskultuuri uurimisega tegelenud üle kümne aasta. 2015. aastal lõpetas ta Tartu Ülikoolis magistriõpingud folkloristika erialal. Magistritöö põhjal anti välja raamat „Luupainajad Kihnu rahvausundis“ (2017). Samal aastal ilmus autorilt mahukas ülevaade Eesti lipuga seotud lugudest – „Sinimustvalged lood“. Raamatust „Mia nägi unõs…“ leiab rohkelt lugemist unenägude nägemise ja mõistmise kohta.

    Vikerkaar

    4 2021

    Ajakiri Vikerkaar, aprill 2021

    Minu Hispaania Elu nagu mustlaskaravanis

    Marju Gellert

    Kõigepealt on Hispaania. Tema imelised lõhnad ja värvid, rikkalik loodus, flamenko. Tema erinevad hääled, kõla ja magus keel libisevad 15aastasele Marjule naha vahele. Hispaania elab pärast seda mitu aastat koos Marjuga Tartus. Alles tükk aega hiljem tuleb Artjom ja sünnib Aleksandr, kuid selleks ajaks on Marju otsus küps: perekond on vaja koju viia. Nii nad kolmekesi Hispaaniasse lendavadki. Marju raamat on aus, lõbus, valus ja otsast otsani armastust täis. Ma ju tean, et nii suuri otsuseid teha pole kunagi kerge, kuid õnneks toob uus algus endaga kaasa tohutu eluenergia. Ja see siin on uuesti alustamise lugu: kodu otsimine, loodud perekonna kasvamine, juurte austamine ja teistsuguse endasse võtmine. Marju räägib intiimselt, lennuka huumoriga, õhinal, tema tugevus on imetlusväärne. On suur privileeg elada kaasa nii ilusa hinge teele. Teele, kus on ohtralt kurve, pimedaid kohti, tühje külmkappe ja hoogsaid mäest allasõite. Ja et kõigest sellest veel vähe poleks, siis ilmub kaadrisse koroona…

    Liblikatuba

    Lucinda Riley

    Posy Montague seitsmekümnes sünnipäev on lähenemas. Ta elab ikka veel ilusas suguvõsamajas Admiral House’is keset Suffolki imekaunist loodust, kus ta lapsepõlves koos armastatud isaga liblikaid püüdis. Posy teab, et peab tegema piinarikka otsuse ja maja maha müüma.
    Siis aga ilmub minevikust välja üks mees – tema esimene armastus Freddie, kes ta viiskümmend aastat tagasi hülgas ja ta südame murdis. Posy, kes maadleb juba niigi oma täiskasvanud lastega seotud probleemidega, ei taha uskuda, et Freddie on temasse taas armunud. Posy ei tea ka seda, et Freddie ja Admiral House varjavad sünget saladust, mis peagi päevavalgele tuleb.
    „Liblikatuba” on haarav ja mitut põlvkonda ühendav lugu, millesse „Seitsme õe” raamatusarja autor Lucinda Riley on talle iseloomulikul moel põiminud unustamatud tegelaskujud ja südantlõhestavad saladused.

    Afäär

    Lee Child

    Ühe Mississippi osariigi kauges kirdenurgas asuva linnakese kõrval on sõjaväebaas, kus saavad väljaõppe välismissioonide eriväelased. Nii linnakese kui ka baasi rutiinse elu katkestab ootamatult mõrv: tapetakse noor valgenahaline naine.
    Kuna ilmset süüdlast kohe ei leita, satuvad kahtluse alla nii linnaelanikud kui ka baasis teenivad sõdurid. Esimestega peaks tegelema kohalik šerif, mundrikandjaid puudutavat uurimist korraldab sõjaväepolitsei.
    Lisaks ametlikult kohale saadetavale major Munrole lähetatakse kaugesse kolkasse ka Jack Reacher. Tema ülesanne on jälgida uurimise kulgu n-ö eemalt. Ta peab looma kontakti kohalike korrakaitsjatega ning kandes erariideid etendama sõjaväest lahkunud, kindla elukohata isikut.
    Mõrva uurides selgub, et umbes aastase ajavahemiku jooksul on seal kandis tapetud veel kaks noort naist, kes, tõsi küll, olid mustanahalised, mistõttu nende hukkumise asjaoludega pole ülearu agaralt tegeletud.
    Jack Reacher on nagu alati põhjalik ning koostöös šerifi ja oma kolleegi Munroga selgub tõde kõigest mõne päeva jooksul: süüdlast ei pea otsima kaugelt ja kuriteo niidid viivad otsapidi koguni USA senatisse.

    Kuidas rännata ilma hirmuta

    Tom Valsberg

    Tom Valsberg on iseäralikest ideedest pakatav rändmuusik ja sõnasepp, kes on viimase kümme aasta jooksul ohtralt maailmas ringi reisinud. Rännakutest inspireeritult on Tom kirjutanud palju Indigolaste laule ja avaldanud Eesti Ekspressis luuletusi ning rännulugusid. Raamatu «Kuidas rännata ilma hirmuta» esimene osa räägib välismaal reisimisest ja sellega seotud hirmude ületamisest. Teine osa kõneleb rännakutest, mida on võimalik kogeda ilma reisimata: meditatsioonist, hingerännaku-taimedest ning väelauludest/-tantsudest. Kolmas osa käsitleb elu kui rännakut sünnist surmani. Seal filosofeerib Tom teemadel ego, soov omada olemasolevast rohkemat, looja, inimsuhted, surm ja tänulikkus. See lauludest, luuletustest, mõtisklustest ja põnevatest rännulugudest pakatav kirjatükk on omamoodi rändamise käsiraamat ning pakub igale avarduda-soovijale kindlasti innustust ja tuge.

    Kadi Oja – Rangest distsipliinist sisemise rahuni

    Katrin Hinrikus

    Kadi Oja on täna rahvusvahelise haridus – ja tehnoloogiaettevõtte Mindvalley juriidiline nõustaja ning suurima ürituse, Mindvalley University, juht ja kodumaises kogemusürituste sarjas KOHIN kooslooja. Tema lugu aga algab palju keerulisemast kohast kui võiks arvata. Kadi oli elus täitnud enda suuri unistusi ning seadis järjest uusi eesmärke, uskudes, et läbi eesmärkide saavutamise leiab hingerahu. Kõik aga läks hoopis teisiti. Kuulake saadet ja saate teada, mis tegelikult juhtus. Kadi moto: aspire to inspire!

    Andri Peetso – Ravimatust haigusest elu parimasse seisundisse

    Katrin Hinrikus

    Andri Peetso on noor ettevõtja, kes on pikalt tegutsenud videoproduktsioonis ja turunduses. Andri oli 24 aastane, kui tal diagnoositi sclerosis multiplex. Pärast seda võttis ta südameasjaks tervisliku eluviisi ja toitumise. Ta tegi teadliku otsuse loobuda tavapärasest ravist ning hakkas ise ennast ravima integratiivse lähenemisega, millele lisas juurde hulga esoteerikat ja tegeles enda sisemaailmaga. Tänaseks pole Andril ühtegi sümptomit ning on oma elu parimas vormis.

    Matz Topkin – Kombates võimatu piire

    Katrin Hinrikus

    Matz Topkin on ujuja, kes on sündinud ühe täissuuruses jäsemega. Ta on teinud ujumises 3 maailmarekordit – 2 mitteametliku ning 1 ametliku. Teda on valitud mitmel korral parimaks (para)sportlaseks. Alates 2020. aastast on Matz Eesti Olümpiakomitee komisjonis. Ta on võistelnud väga palju ja saanud mitmeid medaleid, kuid toob välja, et tema suurimaks nö saavutuseks oli osaleda Tommy Cash’i muusikavideos Sdubid. Lisaks on olnud reklaamnägu haigekassa kampaanial Hakkame Liikuma. Matz kindlustas endale esimest korda koha sellel aastal pidanud toimuma Tokyo Olümpiamängudele kuid Covidi tõttu lükkus see järgmisesse aastasse.

    Jake Farra – Sihikindlalt läbi sadade "Ei”-de

    Katrin Hinrikus

    Jake Farra on tunnustatud fotograaf, kes on hinnatud nii Eestis kui ka välismaal. Ta on pildistanud 11 aastat ja teinud üle 2 miljoni pildi. Lisaks fotograafiale tegeleb ta investeerimisega ja naudib reisimist. Jake’i iseloomustatakse kui väga pühendunud, hea silmaga, malbe olekuga professionaalset fotograafi, kes teeb oma tööd hingega. Tema jaoks on oluline, et inimene tunneks ennast mugavalt ja soovib püüda pildistatava siirast emotsiooni.