Kord astunud Käina mees mööda teed ja leidnud surnud varese. Mees pistnud varese tasku ja sõnanud: „Ähk läheb tarvis…“ Ähk läheb tarvis, mõtlesid ka Hiiumaal Soonlepa talukohas varem elanud kokkuhoidlikud inimesed, kes kõike ise valmistasid, kogusid, korjasid ja tänu kellele võiks siin kas või oma muuseumi teha. Ähk läheb tarvis, mõtles üks mees ja otsustas ehitada veidra isemajandava keramaja. Seesama mees mõtles, et naistki võib tarvis minna, ja nii jõudsin tema tuules mina mandrilt Hiiumaale. Nüüd mõtleme koos, et ähk läheb siinsesse kõrvalisse saarenurka tarvis kultuurielu – Soonlepa mõisalauta jõuavad muusika, teater ja ühepäevakohvikud. Ähk läheb meid tarvis, mõtlevad hiidlased, see täiesti oma nägu rahvakild, kelle visadus, töökus ning naljalembus on teada ja tuntud. Kui ääremaastumine hoogustub, kui kivilinna kutsuvad tuled meelitavad, kui ühendus mandriga on alailma heitlik – kui kaua suudavad hiidlased uskuda, et neid tarvis läheb…? Nad teevad end aga jonnakalt suure maa inimestele kuuldavaks ega lase oma olemasolu unustada. See mulle nende juures meeldibki. Raamatuga tähistame Eesti 100. sünnipäeva.
Marta on tavaline abielunaine, kes otsib oma igapäevaellu päikest ja vaheldust. Reis Horvaatiasse raputab tema mõttemaailma korralikult ning lisaks päikese ja eksootiliste toitude nautimisele toob see reis kaasa veel hulgaliselt üllatusi, romantikat ning eneseleidmist. Aadria mere pärl Horvaatia pole Marta jaoks enam kunagi vaid üks paljudest sihtkohtadest.
Igaühe elu kvaliteedi määravad emotsioonid. Nad mõjutavad kõiki meie tegevusi, tekitades väga konkreetseid tagajärgi, sulle endale, teistele või ümbritsevale. Aga kas sa valid ise emotsioone, mida oma elu loomiseks kasutad? Kõikide inimeste kõigi tegude motiiviks on tunda ennast emotsionaalselt hästi. Ometi pole hea enesetunne kunagi püsiv saavutus, sest emotsioonid kui liikuvad energiad ei ole loomult püsivad. Nii aetaksegi kõigi poolt terves maailmas kõige erinevamate vahenditega taga teostumatut unelmat – tunda end kogu aeg hästi. Kõik meie hädad peretülidest ühiskondlike vastasseisude ja ökokatastroofideni on tingitud iseseisvalt aktiveeruvatest emotsioonidest ja teadlikkuse kasutamise puudulikkusest. See raamat pakub uudse, kõigile kättesaadava väljapääsu.
Elu on kõige ebareaalsem asi siin elus! Ja kui sinuga kõrvuti elavad veel mitu väikest elu, siis on see suurim kingitus. Elus on kurbust ja rõõmu, naeru ja pisaraid. Isegi kui elu pole alati lihtne, on see ikkagi ilus! Sellesse raamatusse said kirja paljud minu mõtisklused erinevatel teemadel. Kokkuvõtlikult on läbivaks teemaks elu koos väikeste lastega. Me ei oma inimesi enda kõrval, vaid me oleme kõrvuti selleks, et teineteiselt õppida. Just nende kaante vahelt saad teada, mida mina viimastel aastatel olen õppinud!" -Heli-
Mereäärse väikelinna ajaloolises häärberis ristuvad õige mitmest ajastust pärit inimeste, nii elavate kui surnute saatused. Häärberi nüüdisaegne omanik, Mari-Liisi kasuisa Ralf, ei taha kummitustesse uskuda, kuna elu on nendetagi keeruline – tema armastatu, Mari-Liisi ema Marelle, kes tüdrukupõlves lahke ja armas oli, kaldub aina enam nii seksuaalsetesse kui alkoholist tingitud liialdustesse. Kuidas on häärberiga seotud Miralda-memm, kes Mari-Liisile kõige raskemal ajal toeks oli? Mis on see saladus, mille ta endaga siit ilmast lahkudes kaasa viib? Kas vastab tõele, et lahkuja hing elab edasi mõnes ta lahkumise hetkel sündinud lapses, nagu Miralda-memm ise uskus? Selgus saabub alles viimastel lehekülgedel. (Anneli Sihvart, toimetaja) Margit Peterson on Pärnu kolumnist, literaat, poetess, kirjanik, Pärnu kirjandusõhtute peakorraldaja ja ema kahele täiskasvanud pojale. Igapäevastest tegemistest kirjutab blogis http://margitpeterson.blogspot.com
Einar Laigna (sünd 1937) on tähelepanuväärne isiksus Eesti avalikus elus: hinnatud lektor ja ajaloofilosoof, vaimulik, erusõjaväelane, käsitöömeister. Võrratu ajalootaju annab tema mõtetele erilise, ajastuteülese perspektiivi. Einar Laignat on kardetud ja armastatud – ta on mees, kes ütleb tõtt. Laigna on väärtustanud füüsilist ja vaimset pingutust. Metallitöö, kulturism, filosoofia- ja teoloogiaõpingud, kõike on ta teinud kire ja andumusega, olles kujunenud mitmel alal eksperdiks ja õpetajaks. Käesolev raamat on tagasivaade Einar Laigna eluteele, kus leidub kohtumisi suurepäraste inimestega ning loomulikult ka inimlike puuduste ja nõrkustega. Oma elule vaadates tõdeb Einar Laigna vaid üht: "Olen kätel kantud!"
Kes tutvustaks Eestit maailmale? Üks erakordne tutvustaja, 90-aastane preester Vello Salo, on „ajanud eesti asja“ kümnel maal. 18-aastase soomepoisi võt-sid sakslased sõjavangina kaasa ja saatsid Sileesia rindele, kust sattus „Tšehhi põrgusse“ ja lõpuks Rooma. Seal kirjutas entsüklopeediates, toimetas Vatikani Raadio eestikeelseid saateid, koostas luuleantoloogia Poeti Estoni, korraldas luuleõhtuid ning rajas kirjastuse Maarjamaa. Edasi viis elutee Jeruusalema, Mosuli ja Stockholmi kaudu Torontosse, kus aitas kaasa Eesti õppetooli rajamisele, trükkis ingliskeelse antoloogia Ilomaile, osales Metsaülikooli arutelus globaalse eestluse teemal ja toimetas ajakirja Aja Kiri. Kodumaale pääsedes andis välja ülevaate Valge Raamat okupatsioonide põhjustatud kaotustest. Käesolev lühiülevaade sellest keerulisest eluteest pakub lisaks hulga ajaloolisi fotosid ja dokumente ning juhatab asjahuvilistele kätte täiendavat andmestikku, eriti soomepoiste ja E.V. kaadriohvitseride saatuse kohta. „Saagem inimesteks – siis võime kasvõi eestlasteks hakata“, soovitab isa Vello.
Autori kolmas proosateos sisaldab kaheksat jutustust. Varjatud iroonia läbi kurbuse. Raamat pälvist 2016. aasta Kultuurkapitali Kirjanduse Sihtkapitali aastapreemia.
Rooma-Katoliku Tallinna Peeter-Pauli kiriku preestrina on Argentiinast pärit isa Pedro Cervio andnud koguduse liikmetele ikka ja jälle nõu, kuidas elada nii, et meie elu poleks lahutatud kaheks eri osaks – usueluks ja argipäevaks –, vaid et need kaks poolt moodustaksid terviku. Kogumikku “Tarvis on vaid üht” on koondatud 2015. kuni 2017. aastani peetud loengud, kus isa Pedro pakub lihtsas sõnastuses praktilisi juhtnööre ja selgitusi. Näiteks vaatleb ta, mis on palve ning kuidas ja millal palvetada, kes on Püha Vaim ja kuidas ta mõjutab meie igapäeva¬elu, miks on vaja pihil käia jne. Mõned vastused tulevad Jeesuselt endalt, teised pühakutelt, kolmandad paavstidelt. Argentiinlasest isa Pedro on oma raamatu kirjutanud just eesti lugejatele ja eesti keeles. Isa Pedro Cervio on sündinud Buenos Aireses Argentiinas. Ta on õppinud filosoofiat Argentiina Katoliku Ülikoolis ja Navarra Ülikoolis Hispaanias ning teoloogiat Püha Risti Ülikoolis Roomas. Ta pühitseti Rooma-Katoliku Kiriku preestriks 2006. aastal Roomas ja ta kuulub Opus Dei prelatuuri. Enne Eestisse tulemist töötas ta preestrina Hispaanias, Paraguays ja Argentiinas. 2011. aastal kolis ta Eestisse. Ta elab Tallinnas ja teenib Peeter-Pauli katedraalis, töötab Vanalinna Hariduskolleegiumis filosoofia ja ladina keele õpetajana ning Tatari Üliõpilaskodus kaplanina.
Kui kaugele oled valmis minema sina, et kaitsta neid, keda armastad? Kümme aastat on möödas päevast, mil Nici parim sõbranna Corinne jäljetult ära kadus. Sellest ajast saati on Nic teinud kõik mis võimalik, et unustada väikelinna, kust ta pärit on. Kui aga ta vend Daniel teatab, et isa tervis on halvenemas, tuleb naisel asjad pakkida ja koju sõita. Nic on vaevalt tagasi jõudnud, kui järgmine noor naine ära kaob. Kümne aasta tagune lugu kaevatakse taas lagedale ning Nic, Daniel ja Nici kunagi poiss Tyler satuvad taas politsei huviorbiiti. Kõik on veendunud, et kaks kadumist on omavahel seotud, aga kuidas? Väga nutika ja pinget kruviva ülesehitusega lugu on jutustatud ajaliselt vastupidises järjekorras, nii et sündmused hakkavad lahti hargnema 15 päeva pärast Annalise‘i kadumist. Et leida üles Annalise, tuleb kõigepealt lahendada Corinne’i kadumise mõistatus. Ent väikelinnas oskab igaüks oma saladusi hoida. Kui tõde peaks välja tulema, oleksid tagajärjed kõigi jaoks kohutavad. Keegi ei tea seda paremini, kui Nic ise… Megan Miranda on USA kirjanik, kes on varem kirjutanud noorteromaane. 2016. aastal ilmunud ja New York Timesi menukite sekka jõudnud „Kõik need kadunud tüdrukud” on tema esimene psühholoogiline põnevik.